Kdo loupe Lomeckému perníček

28. listopadu 2016, 00:00 - RED
28. listopadu 2016, 00:00

Chystaný prodej bytů na exkluzivních adresách Prahy 1 skončil pořádnou blamáží. První městská část se chystala prodat 23 bytů o celkové rozloze 1800 metrů čtverečních. Zájem byl veliký. Obec přijala přes tři sta nabídek a na kaucích bylo složeno téměř dvě stě milionů korun. Jenže zájem projevila i policie a celou akci začala prověřovat.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 totiž přišel s návrhem celé výběrové řízení zrušit, protože prý pochybuje o jeho průhlednosti.

Opozice s tím ale nesouhlasila. Navíc argumentovala tím, že neměla dostatek času na prostudování materiálů k jednání.

Několikastránkovou písemnost k návrhu na úplné zrušení výběrového řízení dostali zastupitelé až těsně před začátkem jednání. „U takto rozsáhlého a závažného tisku to není šťastné. Standardní to určitě není, tento tisk jsme měli dostat v dostatečném předstihu, abychom se mohli se vším podrobně seznámit,“ protestoval opoziční zastupitel Petr Hejma za Starostů a nezávislých.

Starosta Lomecký odůvodňoval návrh na zrušení privatizace údajně podezřelými okolnostmi. „Stávalo se, a to bylo velmi podezřelé, že na prohlídku bytu dorazila osoba, která se hlásila do výběrového řízení a bylo u ní uvedeno určité datum narození, ale ta osoba byla prokazatelně mladší o deset, dvacet nebo i více let,“ tvrdil Lomecký. Někteří zájemci podle něj disponovali informacemi z jednání rady. Věděli prý, kolik nabídnou jejich konkurenti, což je pak mohlo zvýhodnit. Radnice se nakonec rozhodla privatizaci posunout až na začátek příštího roku, až ji prověří policie. A zájemci, kteří už složili kauce? Ti trochu znalí barvité historie privatizací na Praze 1, zejména z dob krále Burgermeistera, jistě oceňují závan „zlatých devadesátých“. A ti ostatní se aspoň něco přiučí.

Markova korporátní partaj

V horním patře pražského Florentina se už od brzkého jara rozvíjely plány na vznik nové pravicové politické strany. Majitel zdejší rozlehlé kanceláře s výhledem na Prahu Marek Dospiva tím zahájil další etapu budování svého „atomového kufříku“, jak sám nazval strategii pronikání do veřejného prostoru. Loni si pořídil velké české vydavatelství Vltava-Labe-Press, které vydává regionální deníky. Teď stojí za vznikem nové strany Realisté. Podle informací Odposlechu financoval už rozjezd této partaje a jsou také dohodnuty podrobnosti o jeho financování celého projektu.

Konkrétní částku, kterou Dospiva do politiky vloží, nechce zatím on ani prozatímní „mentor“ strany a česko-německý politolog Petr Robejšek upřesnit. Podle Odposlechu by mělo jít v příštím roce řádově o desítky milionů korun. Projekt tak má i díky solidnímu financování poměrně velké ambice dostat se ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dospiva se při budování svého atomového kufříku evidentně inspiroval u Andreje Babiše. Podoba Realistů a hnutí ANO se promítá dokonce i do vnitřního fungování nové strany. Nový stranický aparát nehovoří o „politické kultuře“, nýbrž o „korporátní kultuře“. V roce 2016 je v Česku politická strana prostě firmou. Zvykejme si.

Utíkej, Tomáši

Budoucí šéf volební kampaně ČSSD Tomáš Prouza zahájil svou novou éru zasvěceně. I když je stále vládním tajemníkem pro evropské záležitosti, má ambici stát se šedou eminencí jako kdysi Jaroslav Tvrdík. Právě od Prouzy totiž podle informací Odposlechu unikaly informace o tom, koho chce a nechce ve svém vládním týmu přeobsadit premiér Bohuslav Sobotka. Je přitom velmi pravděpodobné, že tuhle taktiku zvolil po dohodě s premiérem, nebo přinejmenším za jeho tichého souhlasu. Odposlech nechce tvrdit, že by šlo v politických kruzích o něco ojedinělého, je ale velmi zajímavé zaznamenat chvíli, v níž se z šedého vládního úředníka, který před časem ještě ani nebyl členem strany, rodí zákulisní hráč. Snad to Prouzovi dlouho vydrží a dotáhne to alespoň tak daleko jako Jaroslav Tvrdík, který o své nepostradatelnosti dokázal přesvědčit už i čínské komunisty. Prouzův start může totiž skončit hodně rychle. Podle všeho spolu s pádem předsedy ČSSD, o němž se bude rozhodovat na jarním sjezdu strany. Tak utíkej, Tomáši. •

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít