Kdo Kalouska?

07. prosince 2015, 00:00 - Petr Holec
07. prosince 2015, 00:00

Vedení TOP 09 převzal její spoluzakladatel Miroslav Kalousek. V nejhorší možnou chvíli

Za dva roky od našeho posledního sněmu se svět kolem nás dramaticky změnil, řekl ve svém kandidátském projevu na sněmu TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž teď převzal vedení strany od Karla Schwarzenberga i oficiálně. Svatá pravda: TOP 09 se z vládní strany ovládající i mocné ministerstvo financí stala marginální opoziční stranou s osmiprocentní podporou, zatímco se dva její úhlavní nepřátelé vezou na vlně popularity. Preference ANO ministra financí Andreje Babiše neklesají, přestože se ve většině velkých měst jeho projekt hroutí. A jak ukazují průzkumy, Češi si hromadně cení, když jejich prezident slaví 17. listopad s extremisty a stále více se kamarádí s čím dál rozpínavějším Ruskem. Nebo jinak: vítězný společensko-politický étos se TOP 09 nikdy nevzdálil víc než právě nyní. Dluhy už nikoho neděsí.

Než na sněmu odešel z čela TOP 09 (a vešel do funkce čestného předsedy), rozpovídal se Karel Schwarzenberg o racionalitě voličů. Pokud ji opravdu bere jako příslib lepší budoucnosti své poslední strany (kníže předtím trochu cestoval napříč politickým spektrem, jak politici rádi říkají), měl by být opatrný. Volební výsledky TOP 09 totiž naznačují, že právě racionalita voličů by mohla stranu poslat na politický hřbitov: od voleb 2010 poztrácela deset procent, a vloni dokonce prohrála s ANO i v Praze. Na výsledku v hlavním městě přitom podobně jako předtím ODS stojí i padá. Navíc se s TOP 09 nyní rozchází i hnutí STAN, které ve volbách maskovalo její regionální deficit.

A co Kambodža a Ázerbájdžán?

„Naše místo není tam, kde jsou populisti,“ řekl na sněmu v programové diskusi europoslanec Luděk Niedermayer. Právě programová diskuse ukázala bídný stav TOP 09. Strana, jež tolik uspěla ve volbách v roce 2010 s restriktivním programem, jakého se celou svou existenci hrozila jako čert kříže i ODS, mívala nejlepší programové diskuse. Přinejmenším se na nich aspoň nejméně lhalo o finančním stavu děravých veřejných sociálních či zdravotních systémů.

Letošní pražský sněm nabídl bizarní zážitek. Niedermayer si chválil, jak se v Bruselu „spoluidentifikoval“ s Bruselem, což není nic překvapivého: s Bruselem se v Bruselu rádi spoluidentifikují i jeho největší odpůrci, protože nikomu na světě se nežije tak pohádkově jako tamním europoslancům. Nenávidět Brusel znamená opovrhovat platem přes 200 tisíc korun měsíčně a sultánským aparátem pážat. Snad i proto krátce před sjezdem Niedermayer řekl, že mu bruselské vytížení neumožňuje více se zapojit do práce v Česku.

Bývalý viceguvernér ČNB si chválil i „fungující evropská řešení“, bohužel aniž by aspoň jedno jmenoval. Logicky: poslední dobou snad žádné takové neexistuje, pokud jím europoslanec nemyslí hroutící se Schengen, euro i bezpečnostní situaci. V závěru své řeči nicméně Niedermayer přesně vystihl situaci TOP 09, byť nechtěně: zalitoval, že se program mnohých evropských konzervativních stran smrskl na boj proti programu jiných stran. Máloco tak vystihuje současnou TOP 09, jejíž program se smrskl na boj proti Babišovi a Zemanovi.

Asi nejzábavnější byl na sjezdu jako obvykle další europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, bývalá líbivá tvář ODS. V noci před sjezdem přišel během vášnivé hotelové diskuse o hlas, takže delegátům sjezdu nabídl jen několik „poznámek od srdce“ – hlavně o svízelích kambodžské a ázerbájdžánské opozice. „Tohle je to, čím bychom se měli před našimi voliči profilovat,“ řekl zcela vážně. I tohle se vám v Bruselu přihodí během jediného roku europoslancování.

KALOUSKOVA GALEONA

„Vyřiďte vašemu kolegovi z Eura, že nejsem alkoholik,“ pozdravil mě u bufetu duchovní otec TOP 09 a do sjezdu její první místopředseda Miroslav Kalousek, jenž stranu často vedl zezadu – podobně jako Barack Obama svět. Je v tom jistá ironie: Kalousek nejvíc kritizuje ANO, přitom TOP 09 velmi direktivně vládl od jejího založení. Samozřejmě s tím rozdílem, že až doteď zůstával trochu schovaný za galeonovou figurou knížete.

Kalousek si to možná uvědomuje, proto před sjezdem v médiích naoko doufal, že třeba bude na předsedu TOP 09 kandidovat i někdo jiný. Nikdo jiný to nakonec nezvedl, jak se říká. Byť ještě nedlouho před sjezdem ve straně naopak vládlo takové bezvládí, že nikdo nevěděl, co bude dál. O kandidatuře na předsedu proto uvažoval i jeden z pražských starostů TOP 09, ten to ale záhy vzdal, když „to zvedl“ Kalousek. Na volebním sněmu pak dokonce chyběl.

Nechyběli tu ovšem současní pražští předáci TOP 09, kteří nyní usilují o vedení Prahy.

Právě metropole je nejbolavějším místem strany. Na starost si ji vzal kníže, v samozvané roli ale zle selhal: krátce po loňských volbách TOP 09 zametla (trochu ve stylu ANO) s vlastním exprimátorem Tomášem Hudečkem i šéfem pražské organizace Jiřím Vávrou, na jejichž potupný kohoutí zápas už se nedalo dívat. Problém je, že po jejich popravě strana nemá ve své volební baště žádnou slušnou tvář. Protože Jiří Nouza a spol. jí určitě nejsou.

NEMÁTE GOTTA S KOHLEM?

„Nemyslím si, že Praha je průšvih. Chcete-li ale někoho s charismatem Gotta a politickým talentem Kohla, tak nikoho takového nemáme,“ hájil Kalousek pražské personálie TOP 09 během našeho rozhovoru v hotelovém baru. Nový šéf TOP 09 by zřejmě zvítězil v populárním testu, se kterým z lídrů politických stran byste nejradši šli na pivo. Nepřekvapivě: premiér Sobotka vám zvýší všechny daně, ještě než si objednáte; Babiš má paranoidní tiky agenta; komunista Filip vám nejdřív sebere majetek, a pak vás ještě zavře.

Smutná parta. Jenže lidé nevolí podle pivního testu. Kalousek nyní zredukoval program TOP 09 na pomyslný boj o demokracii a západní orientaci země, čímž z ní udělal totálně pražskou partaj, jak ostatně ukazují i čísla z prezidentské volby. Se stejným étosem kníže v metropoli získal dvakrát víc hlasů než Zeman, tím však skončil. „Nemám pocit, že bychom neměli jiná svá témata nebo je ignorovali.

Jediným důvodem naší existence je ale obrana svobodného demokratického prostředí. Tenhle étos nevyprchal,“ myslí si Kalousek.

Ne že by si právě s ním lidé tyto vznešené věci spojovali.

TOP 09 se navíc trefila s odchodem do opozice do nejhoršího možného momentu: ekonomika roste téměř rekordním tempem, nezaměstnanost klesá a lidé znovu utrácejí.

Když je mejdan, nikoho nezajímají lidská práva v Česku ani Kambodži, stejně jako deficit rozpočtu. „Když to budeme dělat dobře, vidím náš volební potenciál v levicové zemi Jana Žižky kolem dvanácti procent,“ odhaduje Kalousek. Problém je, aby těch 12 procent bylo ke komu přidat. ODS se totiž potácí v podobném předpeklí jako TOP 09 a na spolupráci s ANO to zatím nevypadá. A Kalouskův smířlivý výkop směrem k ČSSD si její šéf a premiér užil s neobvyklým humorem. Nejrealističtější tak zřejmě v TOP 09 zůstal brněnský delegát Pavel Jílek, na sněmu snad jediný kritik podle něj amatérské komunikace strany. „Pokud to nezměníme, do čtyř pěti let jdeme,“ řekl mi v zákulisí.

MILUJ MIRKA

V den své volby Kalousek mluvil pětačtyřicet minut. Někdo mu chytře dal sklenici vody na zem, takže vždy při potlesku zmizel na okamžik za pultíkem. Občas taky rozesmál jen sám sebe. Jednu věc ale vystihl přesně. „V našem případě bohužel platí jednoznačná úměra – čím méně Evropské unie, tím více Moskvy. Čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů. A čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie,“ řekl mimo jiné ve svém kandidátském projevu, který nejvíc pojila právě protibabišovská nit.

Bylo proto znovu ironií, když byl šéfem TOP 09 zvolen podobně velkorysou delegátskou podporou jako Babiš na sněmu ANO.

A když si také podobně jako oligarcha nechal zvolit svým prvním místopředsedou Marka Ženíška, který pak ve svém projevu víceméně zopakoval jeho slova. Snad psali projevy společně. Asi nejvíc ze všeho vám ale o předsednictví Kalouska řekne připínací placka, již jsem dostal na odchod. TOP 09 vždy stála na emotivním vztahu voličů ke starému knížeti, takže nebyl problém udělat z něj mladého pankáče. Teď TOP 09 rozdává placky s nápisem: I (srdíčko) Kalousek. Něco takového by se neprodalo snad ani v českém hypermarketu.

Když to budeme dělat dobře, vidím náš volební potenciál v levicové zemi Jana Žižky kolem dvanácti procent. Nemyslím si, že Praha je průšvih. Chcete-li ale někoho s charismatem Gotta a politickým talentem Kohla, tak nikoho takového nemáme.

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít