Kdo jsi bez viny...

12. května 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
12. května 2014, 00:00

Brunej zavádí do trestního zákoníku kamenování a další tresty podle islámského práva šaría. Ohrožuje tím i svůj byznys

O ropné velmoci, která co tři dny vyprodukuje víc barelů ropy, než má obyvatel, bývá většinou slyšet jen v souvislosti s její hlavou státu. Hlavně proto, že absolutistický vládce maličké Bruneje, vklíněné do malajsijské části ostrova Borneo, patří mezi nejbohatší lidi na světě.

Majetek sultána Hassanala Bolkiaha odhaduje časopis Forbes na více než 20 miliard amerických dolarů. To z něj dělá jednoho z nejbohatších panovníků, v celkovém žebříčku by se zařadil někam do třetí desítky mezi Marka Zuckerberga z Facebooku (21. místo s 26,5 miliardy dolarů) a bývalého šéfa Microsoftu Steva Ballmera (32. místo s 20,3 miliardy).

Tentokrát na sebe brunejský sultán ale neupozornil pohádkovou svatbou některého ze svých dětí, největší sbírkou automobilů na světě ani legendami o kniplu helikoptéry vyrobeném z ryzího zlata. Oznámil, že ropný sultanát, který se v přepočtu na hlavu může pochlubit dvojnásobným HDP, než má Česko, zavádí do trestního zákoníku islámské právo šaría.

„S vírou a vděčností k Alláhu všemohoucímu oznamuji, že od 1. května bude zavedena první fáze práva šaría, která bude následována dalšími,“ nechal se slyšet sultán, jenž je zároveň premiérem, ministrem financí a šéfem diplomacie své země.

Změna zákoníku v první vlně přinese pokuty a vězeňské tresty za neslušné chování, nedostavení se k modlitbám či nemanželské těhotenství. Do konce letošního roku má následovat druhá část, která například krádeže a loupeže potrestá bičováním nebo amputacemi končetin. Třetí fáze, jež má přijít v příštím roce, legalizuje mimo jiné kamenování za takové prohřešky, jako je homosexuální styk či cizoložství.

Firewall proti globalizaci Brunej, respektive její vládce uvažoval o zavedení práva šaría již minimálně od devadesátých let. K potřebě větší institucionalizace islámu v zemi se třemi čtvrtinami muslimského obyvatelstva se vrátil v posledních letech, když v Bruneji začala prudce růst kriminalita. Právo šaría označil za „firewall proti globalizaci“. Přinejmenším jeden člen sultánovy rodiny však může být rád, že se se zaváděním šaríe nepospíchalo. Sultánův bratr Jefri Bolkiah, princ a exministr financí, byl v 90. letech obžalován ze zpronevěry státních fondů v astronomické výši 2,7 miliardy dolarů.

Vyvázl poměrně „lacino“ – s dohodou o vyrovnání. Plán na postupné zavedení trestů práva šaría vyvolal, celkem pochopitelně, nesouhlasné reakce ochránců lidských práv, počínaje Výborem pro lidská práva OSN a nevládními organizacemi jako Transparency International konče.„Je to návrat ke středověkým trestům. Pro Brunej to představuje obrovský krok zpátky a vůbec to nezapadá do 21. století,“ prohlásil Phil Robertson, zástupce ředitele pro Asii v organizaci Human Rights Watch.

Brunej ovšem není zdaleka jedinou zemí, která má v zákoníku trest smrti ukamenováním. Ve své legislativě ho má například Pákistán, Súdán, Somálsko, Jemen, Katar, Mauretánie, třetina států Nigérie, ale i Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty. V některých zemích, jako je Afghánistán nebo Irák, se podobné tresty používají i mimo legislativu v kmenových soudech. Zároveň je však pravda, že státy pod mezinárodním tlakem vesměs od kamenování (jako od nejvyššího trestu obecně) upouštějí – minimálně na papíře tak učinil i Írán, i když se mluví o tom, že praxe pokračuje v tajnosti. Že půjde stát, který je podle HDP na hlavu bohatší než Spojené státy, úplně opačným směrem, čekal málokdo.

Navíc se zdá, že příklonem k tvrdým fyzickým trestům ohrožuje minimálně část svého byznysu. Brunej sice žije především z příjmů z prodeje ropy a zemního plynu, ale investuje i v jiných oblastech. Brunejská investiční agentura se věnuje akciím, obchodu se zlatem i nemovitostmi. A patří jí mimo jiné známé luxusní hotely Grand Hyatt v Singapuru, The Beverly Hills Hotel v Los Angeles a síť luxusních hotelů Dorchester Collection.

A právě síť luxusních hotelů, zdá se, na kamenování nejvíc doplácí. Známé osobnosti v reakci na novinky v brunejském trestním zákoníku začaly hrozit bojkotem hotelů a rušit v nich pobyty. Namátkou – britský komik Stephen Fry, americká moderátorka Ellen DeGeneresová nebo módní návrháři Peter Som a Brian Atwood. „Chováme se podle zákonů zemí, v nichž operujeme, a netolerujeme diskriminaci žádného druhu,“ reagovala zdrženlivě v tiskovém prohlášení hotelová síť Dorchester Collection.

Při troše cynismu se mohli brunejští hoteliéři pozastavit nad tím, že oni obhájci práv homosexuálů nebojkotují jejich zařízení už dávno – koneckonců homosexuální vztahy se v Bruneji už delší dobu trestají až deseti lety vězení.

Když se to hodí Brunej se v mnoha ohledech podobá ropným emirátům z Perského zálivu. Podobně jako ony dotuje svým občanům zdravotnictví i vzdělání a neplatí se ani daně z příjmů. Zato se zde ovšem praktikuje dost konzervativní výklad islámu včetně přísného zákazu alkoholu.

Kamenování bývá v současnosti nejčastěji spojováno s islámem, ale původně se jako trest používalo ve starověkém Řecku, kde pod údery kamenů končili cizoložníci, prostituti či vrazi. Biblický Starý zákon tento trest doporučuje za vraždu, cizoložství, ale i rouhání. Podobně k tomu přistupuje Talmud, Tóra i ústní tradice judaismu Mišna, která fatální prohřešky rozšiřuje mimo jiné i o homosexualitu, zoofilii, čarodějnictví či prokletí rodičů.

Ponechme teď stranou, nakolik se má doslovně brát základní dokument „mírumilovného“ křesťanstva, jenž předepisuje smrt homosexuálům a ženám, jež nevstoupí do manželství jako panny. Ono na interpretaci hodně záleží i v islámu. V samotném Koránu není o kamenování ani slovo, objevuje se až v hadíthech, výrocích a činech proroka Muhammada a jeho druhů sesbíraných po jejich smrti, jež mají objasňovat nejasné pasáže Koránu. I proto se pravidla pro použití a způsob kamenování v jednotlivých oblastech liší.

Co mají společné, je disproporční uplatňování těchto trestů vůči ženám. Nejčastěji se totiž kamenuje za cizoložství, z něhož bývají ženy snáze usvědčeny. Mimo jiné proto, že si obvinění muži obvykle mohou najmout lepší advokáty.

Klíčové je ovšem dokazování. Důkazy musejí být opravdu „neprůstřelné“. Například podle íránského trestního zákoníku musejí cizoložství dosvědčit očitým svědectvím „čtyři spravedliví muži“ (nebo tři muži a dvě ženy). Článek 105 zákoníku ale zároveň soudci v podstatě umožňuje jednat podle vlastního uvážení.

Velký rozdíl je také v šancích mužů a žen, že trestu smrti kamenováním uniknou. Zachránit je může, když přítomní svědci během popravy utečou. Pokud se k činu odsouzení sami nepřiznali a trest se vykonává jen na základě svědectví, bude zrušen, když se jim podaří uniknout z jámy, do níž jsou při kamenování zakopáni. Ovšem muži se podle článku 102 zahrabávají po pás, ženy po prsa.

V předpisech se pamatuje i na velikost použitelných

kamenů – podle článku 104 nesmějí být tak veliké, aby člověka zabily jedním či dvěma údery, zároveň ale nesmějí být tak malé, aby se nedaly označit za kameny. Je to fér Tresty smrti kamenováním nyní čekají v Bruneji lidi odsouzené za cizoložství, znásilnění, vraždu, sodomii, loupež i urážení Muhammada a prohlašování se za proroka. V Bruneji se přitom od roku 1975 trest smrti vůbec nepoužíval. „Zavedení trestu smrti pro tak širokou škálu trestných činů je v rozporu s mezinárodním právem. Podle mezinárodního práva také kamenování představuje mučení či kruté, nehumánní a ponižující zacházení, a je tedy jasně zakázáno,“ uvedl nedávno Rupert Colville, mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Varoval také, že by změna brunejského trestního zákoníku mohla vyprovokovat násilí a diskriminaci žen a lidí s odlišnou sexuální orientací. Bruneji doporučil novelizaci odložit a upravit ji tak, aby odpovídala mezinárodnímu právu. Nevládní organizace přímo žádají, aby sultán zákony zrušil. To se ale určitě nestane. Nejen proto, že podobné praktiky mají v zákonech i další země nebo že se proti novelizaci zatím nezvedl tak výrazný odpor jako proti antihomosexuálním zákonům v Rusku. A ono se vlastně i to Rusko všem protestům vysmálo.

Známé osobnosti vyzývají k bojkotu brunejského byznysu, do nějž patří hotely, jako je Grand Hyatt v Singapuru, Beverly Hills Hotel v LA a síť Dorchester Collection. Při kamenování nesmí být materiál příliš velký ani malý. Kdo unikne z připravené jámy, je zachráněn, muži jsou zahrabáni po pás, ženy až po prsa.

Brunej

• Absolutistická islámská monarchie, v čele stojí sultán Hassanal Bolkiah. • Na ostrově Borneo zabírá 5765 kilometrů čtverečních. • Počet obyvatel přesahuje 415 tisíc lidí, 78,8 procenta jsou muslimové, 8,7 procenta křesťané, 7,8 procenta buddhisté. • HDP na obyvatele činí 54 800 USD, což zemi řadí na 11. místo na světě. • HDP roste tempem 1,4 procenta ročně, průmyslová produkce tempem 1,5 procenta. • Nezaměstnanost je 2,6 procenta, inflace jedno procento. • Přebytek rozpočtu činí 9,8 procenta HDP, příjmy jsou 6,99 miliardy USD, výdaje 5,37 miliardy USD. • Produkce ropy a zemního plynu tvoří 60 procent HDP a 90 procent exportu. • Země denně vyprodukuje 141 tisíc barelů ropy. Zdroj: CIA World Factbook

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít