Kaspická ropa pro Kralupy - Euro.cz

Přihlášení

Kaspická ropa pro Kralupy

, Pavel Matocha,
Kaspická ropa pro Kralupy
Zdroj: Euro.cz

Panevropský ropovod

Pětice zemí z jihovýchodní Evropy podepsala deklaraci o výstavbě panevropského ropovodu, který propojí rumunský přístav Konstanca s italským Terstem a bude přepravovat ropu z oblasti Kaspického moře do EU. Vzhledem k tomu, že český ropovod IKL navazuje na ropovod TAL z Terstu, mohl by panevropský ropovod zpřístupnit kaspickou ropu i českým rafineriím.
Deklaraci o zahájení výstavby 1400 kilometrů dlouhého spojení podepsali zástupci Rumunska, Srbska, Chorvatska, Slovinska a Itálie. Hodnota projektu se odhaduje na dvě až 3,5 miliardy dolarů. Projekt zapadá do snah Evropy o snížení energetické závislosti na Rusku a Blízkém východě. Evropská komise upozornila, že z Terstu vedou ropovody na sever do Rakouska, Německa a ČR, což dává projektu strategický význam pro EU.
Potrubí, jež by mělo být dokončeno do roku 2012, bude zásobovat rafinerie v severní Itálii a střední Evropě ropou z oblasti Kaspického moře – zejména z Kazachstánu a Ázerbájdžánu. Kapacita by měla činit 60 až 90 milionů tun ročně (1,2 až 1,8 milionu barelů denně). Spojnici bude dle deklarace možné využít rovněž pro přepravu zemního plynu. „Kaspik bude stále více zásobovat světové trhy,“ uvedl komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs; podle odhadů USA skrývá region třetí největší zásoby ropy a zemního plynu na světě.

Diskuze