Kartel poražen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kartel poražen

, Zdeněk Fekar,
Kartel poražen
Zdroj: Euro.cz

Distribuce tisku

PRAHA (zdf) – Antimonopolní úřad dal den před silvestrovským veselím šéfovi společnosti Mediaprint & Kapa Pressegrosso Ivanu Kaufmannovi pádný důvod k radostnému přípitku. Stížnost jeho společnosti, která sérii výpovědí obchodních smluv před třemi měsíci označila jako kartelovou dohodu uzavřenou vydavateli tuzemských deníků (EURO 44/2002) s cílem zajistit monopol jimi vlastněné konkurenční První novinové společnosti (PNS), brněnský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posoudil jako oprávněnou. Vydavatelstvím Vltava-Labe-Press, Ringier, Mafra a Československý sport v podstatě s okamžitou účinností předběžným opatřením nařídil obnovit spolupráci s Mediaprintem.
„Ringier zareagoval rychle a hned druhého ledna jsme začali prodávat Blesk,“ uvedl Kaufmann, přičemž také ostatní vydavatelství v následujících dnech potvrdila zahájení dodávek novin. Třebaže brněnští úředníci vydali pouze předběžné opatření, podle zdroje z ÚOHS se dá očekávat, že rovněž konečný verdikt správního řízení bude podobný. Napovídá tomu i odůvodnění, které vydavatelství dostala: „Dosavadní zjištění úřadu zakládají vysoký stupeň podezření na koordinované jednání vydavatelů.“
V konkrétní kauze má Kaufmann zřejmě vyhráno. Obává se však, že poučení vydavatelé své kroky zopakují, aniž by úřadu poskytli důvod k zásahu. Na svém lednovém jednání tak může mediální komise Poslanecké sněmovny zvážit, zda by pravidla distribuce rovněž neměl řešit tiskový zákon. Řešením by mohla být i kapitálová účast vydavatelů ve společnosti Mediaprint (EURO 50/2002). „Já to nevylučuji,“ uvedl pro týdeník EURO jednatel Mediaprintu s tím, že by však takové řešení vyžadovalo, aby podíl ve společnosti získala většina, a nikoliv jen vybraní vydavatelé.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze