Kapsch už zase staví - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kapsch už zase staví

, Jiří Pšenička,
Kapsch už zase staví
Zdroj: Euro.cz

Elektronické mýto

Společnost Kapsch po několikadenní vynucené přestávce pokračuje ve výstavbě elektronického mýtného systému na českých dálnicích. Brněnský krajský soud minulé úterý zamítl správní žalobu konkurenční firmy Autostrade, která tímto krokem napadla druhoinstanční rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž neshledal žádné závady na tendru organizovaném ministerstvem dopravy. „Námitky Autostrade byly nedůvodné,“ řekl po jednání soudce Jaroslav Tesák.
Kapsch v soutěži nabídl až třetí nejvýhodnější cenu ze čtyř účastníků, ovšem jeho levnější konkurenti byli pro formální pochybení z tendru vyloučeni a jejich nabídky nebyly vůbec hodnoceny. Kritici poukazují na to, že ministerstvo vedené tehdy Milanem Šimonovským nikdy nehodnotilo ekonomickou výhodnost a upřednostnilo projekt za 22 miliard korun, který je o sedm miliard dražší, než byla nejlevnější nabídka sdružení Mytia. Také Autostrade chtěla po státu o 4,5 miliardy méně.
Kvůli předběžnému opatření, které brněnský soud vydal, byla výstavba mýtných bran na několik dnů zastavena. Firma Kapsch je však připravena zpoždění dohnat a všech 171 bran, nutných pro první etapu sytému, postavit do konce listopadu. Celý prosinec má být systém testován a od 1. ledna 2007 připraven ostrý start. (jpš)