Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Kam s nimi?

 Zámečník 19. června 2017, 10:00  -  Miroslav Zámečník
19. června 2017, 10:00

Migranti jsou stále na cestě. Vítací kultura v Evropě už ale patří minulosti.

Česko sice nadále zůstává stranou migračních proudů, ale politicky je tohle téma pořád použitelné. Naposledy jej přiživil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, když Česku při návštěvě Prahy vytýkal, že nechce přerozdělené uprchlíky přijímat. Tomio Okamura má další důvod na billboardech preventivně bojovat proti islámu a uprchlíkům, potažmo proti neschopné Evropě. Nebude sám.

K syndromu obléhané pevnosti přispívají i sofistikovanější a intelektuálně podstatně zdatnější vysvětlení toho, co se na Evropu chystá a na co musí reagovat. Ve svých oborech vysoce respektovaní lidé, s řadou publikací, nacházejí u vysokoškolsky vzdělaných posluchačů velkou odezvu, když upozorňují na následující fenomény.

Zaprvé nemusíte být zastáncem vlivu spalování fosilních paliv člověkem na změnu klimatu, ba můžete být přímo popíračem, ale zároveň je zjevné, že klima se mění - tak jako mnohokrát předtím. A každá výrazná změna životních podmínek v minulosti znamenala migraci.

Zadruhé nemusíte být ani bůhvíjaký demograf a expert na ekonomický rozvoj, aby vám bylo zřejmé, že tříprocentní populační přírůstek znamená zdvojnásobení počtu obyvatel za nějakých třiadvacet let. Stačí si přečíst populační prognózy OSN, které zejména v subsaharské Africe naznačují pokračování těchto temp ještě nejméně jednu generaci.


Afričané hledají alternativu v Americe:

Evropa se uzavírá, Afričané jdou za americkým snem


Zatřetí, od západoafrického sahelu se až někam do jižní Asie táhne pásmo demografického a klimatického stresu, kde k vyčerpání přírodních zdrojů a tradičních způsobů obživy dojde daleko dříve, než se tamní populační přírůstky sníží, natožpak než vnitřní ekonomický rozvoj bude schopen obyvatelstvo vstřebat.

Ergo migrační tlaky existují a budou narůstat a státy, které se potýkají s populačním přetlakem, klimatickou změnou a politickými tenzemi, nemají fakticky žádný důvod odchodu části svého obyvatelstva bránit, často je to právě naopak. Ostatně i kdyby tak chtěly činit, nejsou z hlediska fungování svých institucí bůhvíjak funkční a nebudou to zvládat.

Reálné hrozby

Rezonance v uších nejen středoevropského publika na tato varování je vysoká právě proto, že uvedené hrozby jsou zcela reálné. Když se předloni přehnala přes řecké ostrovy vlna masové migrace lidí utíkajících před válkou v Sýrii a pokračujícím konfliktem v Iráku a Afghánistánu a v říjnu připlulo (většinou bez dokumentů a samozřejmě bez víz) víc lidí než za celý rok 2014, vypadalo to, že nastává čas jejich naplnění.

Data Mezinárodní organizace pro migraci OSN (IOM) ovšem naznačují, že dohoda mezi EU a Tureckem, vybartrovaná s prezidentem Erdoganem, vedla k prudkému snížení přílivu uprchlíků z Turecka na ostrovy v Egejském moři. Do června jich za letošní rok bylo necelých osm tisíc oproti sto padesáti sedmi tisícům ve stejném období loni (první čtvrtletí 2016 ještě neplatila dohoda s Tureckem). Část z nich se rozhodla podstoupit cestu přes Libyi na italskou Lampedusu nebo Sicíli, takže příliv stoupl z 53 tisíc na zhruba 62 tisíc, ale většinou jde o obyvatele afrických zemí.

Většina vynuceného pohybu obyvatel se odehrává uvnitř zemí, kdy lidé utíkají před bezprostředními ohnisky konfliktů - v jižním Súdánu, Iráku, bývalém Zairu, Sýrii nebo Nigérii. Sousedící země často pohltí valnou část zbývajících uprchlíků -Turecko přes dva miliony Syřanů, maličký Libanon přes milion a Jordánsko téměř 700 tisíc.

Bitva o zdroje

Zdrojem násilí a vyhánění lidí je občanský konflikt, jenž je motivován bitvou o zdroje - od ložisek nerostných surovin přes půdu a vodu, což je zesíleno vleklými a dlouhotrvajícími suchy.


Přečtěte si další text Miroslava Zámečníka:

Miroslav Zámečník: Není migrace jako migrace


Ta opět postihla země Afrického rohu, kde v uprchlických táborech v sousedních zemích žije podle OSN 881 tisíc registrovaných uprchlíků ze Somálska, z toho asi 330 tisíc v Keni, většinou v největším uprchlickém táboře na světě v Dadaabu, kde je asi čtvrt milionu lidí. Další čtvrt milionu Somálců je v Etiopii. Jak Keňa, tak Etiopie jako hostitelské země přitom mají vlastní velké problémy se suchem, které zvyšuje napětí mezi jednotlivými etniky.

I když prší, tak je zle: mladí Eritrejci utíkají hlavně kvůli povinné vojensko-civilní službě, která je prakticky neomezeně dlouhá. Perspektiva vojny horší než za Prušáků kombinovaná s veřejnými pracemi je vynikající motiv podstoupit strašlivou pouštní cestu přes Súdán do Libye, přičemž Eritrejci (půl muslimové, půl křesťané) se snaží dostat k etablované diaspoře, která vznikala již před desetiletími za války o nezávislost na Etiopii.


Blog Lubomíra Hegera o českém odmítání kvót EU na přerozdělení uprchlíků:

Visegrád nalezl své poslání - bude pátou kolonou EU


Letošní prvenství mezi lidmi připlouvajícími do Itálie patří občanům Nigérie. Jejich hlavním motivem je hledání lepší ekonomické perspektivy a konflikt na severovýchodě země, kde se armádě stále nedaří potlačit islamistické sekty Boko Haram. V podstatě každá z dalších zemí na seznamu v první desítce představuje mix ekonomických motivů a politického konfliktu - od Senegalu na západě až po Bangladéš na východě.

Ochota chybí

Desetimilionové Švédsko, které samo sebe považovalo za „morální supervelmoc“, v roce 2015 přijalo téměř 170 tisíc žadatelů o azyl, ale o rok později po zavedení pohraničních kontrol klesl počet na 30 tisíc. Čemu se divit, když míra nezaměstnanosti u rodilých etnických Švédů je dnes tři procenta, ale u lidí narozených v zahraničí je trojnásobná. To zastírá velké rozdíly uvnitř této skupiny podle země původu a dosaženého vzdělání.

Schopnost uplatnění v postindustriální ekonomice je dána především dosaženým vzděláním, což je pro přistěhovalce z rozvojové země, který je sotva gramotný v rodném jazyce, natožpak v angličtině, a už vůbec ne ve švédštině, zcela zásadní faktor omezující šance jeho úspěšné integrace do společnosti. Závislost na dávkách pak nejen irituje majoritní společnost, ale vytváří začarovaný kruh, z nějž není snadné se dostat.

Jak to bude dál? Žádný ze stresových faktorů tlačících na migraci nepřestává působit, mění se jejich vnitřní struktura a váha. Tlaky budou, ale co se podstatným způsobem změnilo, je ochota migranty přijímat. Když se hovoří o vytváření záchytných stanovišť někde na nigerijských hranicích, víte, že vítací kultura patří minulosti.

Dále čtěte:

Migranti z Afriky nevěří hrůzným zkazkám. Od cesty do Evropy je neodradí

Juncker: Řízení vůči Česku kvůli kvótám pro uprchlíky není sankcí

Počet migrantů se výrazně sníži. Letos jich do Evropy dorazilo zatím 73 tisícSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Už nebudeme závidět Americe levný hardware. Většinu komponent zdraží Trumpova cla
Nový výrobce pamětí Flash pro SSD. Macronix chystá 3D NAND, která bude o 30 % levnější
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Hry pro příležitostné hráče