Kalousek kontra hejtmani

25. března 2013, 00:00 - Tomáš Plhoň
25. března 2013, 00:00

Ministr financí vytáhl tvrdě proti šéfům krajů, kteří se v řízení operačních programů neosvědčili

Letošní rok je poslední v uplynulé evropské šestiletce, kdy obyvatelé České republiky mohou čerpat mimořádně štědré dotace z bruselských zdrojů. Zatím na to šli mimořádně špatně. Donekonečna se opakovaly tytéž nešvary: chyby ve veřejných zakázkách, korupce a čerstvě také spory mezi regiony a ministerstvem financí.

Nepoučitelné kraje „Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídicí orgány jednotlivých operačních programů nedokážou odhalit. Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmani se bohužel z dosavadních pochybení nepoučili,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek. V tiskové zprávě, kterou vydalo ministerstvo financí minulý týden, oznámil, že byla zastavena certifikace u pěti operačních programů. Dodejme, že certifikace je poslední fáze čerpání z evropských fondů, kdy ministerstvo financí žádá o proplacení Brusel. V té době jsou jednotlivé projekty už dávno v běhu, dotace je přidělena a financována předběžně ze státního rozpočtu.

I když uvedená zpráva způsobila v médiích velký poprask, ve skutečnosti nešlo o nic moc nového. K pozastavení proplácení došlo už na začátku roku, jak vyplývá z monitorovací zprávy. Přesto v některých krajích o stopce ministerstva vůbec nevěděli. „Pro nás je informace o pozastavení certifikace stále neoficiální.

Dozvěděli jsme se o tom pouze z médií. S některými vyjádřeními ministerstva financí již nyní nesouhlasíme a připravujeme jednání na toto téma,“ uvedl minulou středu Ivo Grüner, předseda regionální rady ROP Jihozápad, jež řídí společně Jihočeský a Plzeňský kraj.

Také ostatní kraje proti opatření protestují. Například po Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, které provozují program Severovýchod, chce ministerstvo zaplatit korekci 160 milionů za chyby z roku 2011. „Regionální rada se tomuto rozhodnutí opakovaně brání. Právní i jiné posudky včetně vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže odpovídají našemu názoru, že v některých napadených projektech příjemci nepochybili,“ říká předseda regionální rady Martin Púta.

Zaplaťte si sami Zvláštní je, že i když se ministr Kalousek tak ostře vymezil vůči hejtmanům, ve skutečnosti se podle monitorovací zprávy zasekly platby do tří krajských programů (ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko) a do tří programů řízených vládou (Podnikání a Inovace, Integrovaný operační program a Vzdělávání pro konkurenceschopnost). K tomu dodejme, že se ministerstvo také velmi tvrdě postavilo proti programu ROP Severozápad. Ten je proslulý korupčními praktikami zosobněnými v postavě bývalého ředitele Petra Kušnierze, který byl shodou okolností nedávno odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody.

Po krajích požaduje Evropská komise plošnou korekci ve výši 2,5 miliardy korun a podle Miroslava Kalouska jsou za tuto částku odpovědné čistě kraje. Jako formu pomoci nabízí půjčku 1,5 miliardy. „Ta půjčka pro nás nic neřeší, protože ať tak nebo tak by to znamenalo naprosté ochromení chodu kraje. To znamená omezení hromadné dopravy, ústavů sociální péče, nevím, z čeho bychom financovali střední školství a podobně,“ uvedl pro Českou televizi ústecký hejtman Otakar Bubeníček.

Razance ministra financí v postupu proti krajům působí až příliš příhodně v situaci, kdy dochází k třenicím mezi pravicovou vládou a oranžovými kraji, které navíc přímo podpořil čerstvě zvolený prezident Miloš Zeman. Nicméně dodejme, že Kalouskův tvrdý postup má rozhodně na čem stavět. Hejtmani se skutečně v řízení operačních programů neosvědčili a v příštím programovém období se už nepočítá s tím, že by si peníze přidělovali sami.

Na debaty o tom, zda je více pravdy na straně ministerstva, či krajů, bude ale času dost. Důležitější je, že i přes nekonečné ujišťování o tom, že pozastavení certifikace neohrozí čerpání, opak je pravdou. Letošní rok je pro čerpání naprosto klíčový. Dobíhají totiž platby za dotace přidělené v letech 2010 a 2011 a objem certifikovaných peněz musí dosáhnout 65 procent z celkového objemu peněz přidělených Česku na celé šestileté období. To se bude naplňovat velmi těžko. V únoru bylo certifikováno jen asi 30 procent všech čerpaných prostředků.

Černé ovce

Programy, kterým byla zastavena certifikace

ROP Severozápad

ROP Střední Čechy

ROP Jihozápad

ROP Severovýchod

Integrovaný OP

ROP Moravskoslezsko

OP Podnikání a inovace

OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Zdroj: Monitorovací zpráva – leden 2013, MMR

O autorovi| Tomáš Plhoň, plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít