Jsme odrazem trendů

26. listopadu 2012, 00:00 - Jakub Křešnička
26. listopadu 2012, 00:00

Obrat serveru ePoptávka.cz vzrostl meziročně o 40 procent. Je to i díky garanci získání zakázky, říká ředitel systému

Server ePoptávka.cz je největším elektronickým poptávkovým systémem na českém trhu. Využívá jej necelých 193 tisíc dodavatelů. Pozici na trhu si provozovatel webu, společnost B2M.cz, zajišťuje například i garancí získání zakázky, kterou letos zavedla. Pokud se firmě registrace nevyplatí, vrací jí ePoptávka.cz registrační poplatek. „Tento riskantní model si můžeme dovolit, dle našich statistik vyhrává osm z deseti stálých dodavatelů alespoň jednu zakázku. Mnoho poptávajících, zejména z řad firem, používá náš systém jako nástroj první volby,“ říká ředitel serveru Otto Kočí.

* Objevují se zprávy o sporech mezi dodavateli a odběrateli a vaší nedostatečné snaze pomoci s řešením. Co všechno v těchto případech můžete dělat?

Na konkrétním případu se ukázalo, že ePoptávka. cz může být autoritou, která přivede obě strany sporu k jednání o tom, jak ho korektně vyřešit ke spokojenosti obou stran. Máme k dispozici hodnocení dodavatelů, ale i poptávajících, jako prevenci před oslovením firmy, se kterou má někdo negativní zkušenost. Můžeme také zamezit, aby se v systému nadále vyskytoval dodavatel, který se nechoval korektně. V jednotkách případů ročně to také reálně děláme. Poslední případ, který se objevil v internetových médiích, nás inspiroval k založení Centra právní pomoci. Budeme pomáhat poptávajícím, kteří se v první instanci nechtějí domáhat svých práv cestou soudu. Budeme mediátorem sporu, přivádějícím obě strany k jednání. Důraz také klademe na prevenci – máme pro poptávající k dispozici sekci informací o bezpečném obchodování, jak správně sepsat smlouvu, typizované smlouvy apod.

* Snad na každou webovou službu se vloudí podvodníci. Na co by si vaši klienti měli dát pozor?

Především by měli dodržovat běžné zásady zadávání zakázek, tedy uzavírat písemné smlouvy. Dále je vhodné si vybranou firmu prověřit obvyklým způsobem na internetu, v diskusích apod. Doporučujeme také seznámit se u nás s hodnocením dané firmy, zda ji předchozí poptávající nehodnotí negativně. Obezřetný bych byl i v případě poskytování záloh.

* Měsíčně zpracujete přes jedenáct tisíc poptávek o objemu 1,5 miliardy korun. Jak se vyvíjejí vaše tržby a zisky?

V tomto roce očekáváme obrat na úrovni 100 milionů korun, což znamená téměř 40procentní meziroční růst. Přičítáme to zejména funkčnosti našich služeb a také orientaci na bonitnější firemní poptávky. Pro rok 2013 máme navíc v plánu spustit produktové novinky.

* Jak se na poptávce po vašich službách projevuje vliv ekonomické krize? Loni se do systému výrazněji zapojily i státní instituce a ministerstva, jak se jejich zájem vyvíjí?

Naši poptávající, ať již soukromé osoby nebo firmy, mají obecně nižší schopnost poptávky související s ekonomickým vývojem. O to větší zájem možná vzniká na straně odběratelů poptávek, registrovaných firem. Státní instituce využívají systém poměrně stabilně, nesledujeme výraznější změnu. Týká se to především nákupních oddělení institucí veřejné správy, krajů, obcí, rozpočtových organizací typu školy, nemocnice apod.

* Můžete na základě trendů ve vašich službách odhadnout budoucí vývoj ekonomiky?

Náš systém reflektuje změnu obecné poptávky, kterou vnímáme na úrovni různých oborů. Jsme spíše odrazem probíhajících ekonomických trendů. Osobně se ale domnívám, že nás čeká v roce 2013 již růst, i když velmi mírný.

* Informovali jste o poklesu na slovenském trhu, kde je zájem nižší v 90 procentech ze sledovaných položek. Čím to je a jaký to má dopad na vaše podnikání?

Přisuzujeme to zhoršené situaci slovenské ekonomiky ve srovnání s českou. Poptávka klesá dynamičtěji, je viditelné i měřitelné, že naším poptávkovým systémem prochází zhruba stejné či nižší množství poptávek než v roce 2011. Zatímco v ČR rosteme v počtu poptávek asi o patnáct procent ročně, na Slovensku spíše držíme pozice, v některých oborech však poptávka klesá. Na náš byznys to ovšem paradoxně nemá negativní dopad, v počtu registrovaných dodavatelů rosteme výrazněji než v ČR – ubývající poptávka obecně vyvolává zvýšený zájem o tu stávající.

* Mluví se o akvizici serveru ePoptávka.cz společností Seznam.cz…

Hlavní projekty firmy B2M.cz – ePoptávka.cz a 123dopyt.sk – jsou průběžně od roku 2009 v hledáčku různých subjektů zajímajících se o kapitálový vstup. Zatím nepřišla tak zajímavá nabídka, která by dávala smysl, nejen svým finančním efektem, ale také postavením strategického partnera a dalším možným rozvojem služby. Konkrétní informace o akvizici serveru ePoptávka.cz, které se objevily v několika médiích, jsme se rozhodli nekomentovat. l

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít