Jméno se změní, my ne

20. listopadu 2017, 00:00 - Václav Drchal
20. listopadu 2017, 00:00

Jaroslav Havel S řídícím partnerem společnosti Havel, Holásek & Partners Jaroslavem Havlem o hledání schopných právníků, soukromých investicích a novém názvu kanceláře

* Po téměř 17 letech vypadne z vašeho názvu na začátku příštího roku jméno zakládajícího společníka Jana Holáska a firma se přejmenuje na HAVEL & PARTNERS. Neuvažujete někdy, že byste ho napodobil a začal se věnovat jiným aktivitám?

Že zmizí z názvu naší kanceláře jméno Jana Holáska, je změna, která patrně nikoho příliš nepřekvapí.

Není společníkem firmy už od roku 2014 a má nyní vlastní podnikatelské i politické aktivity. Nový název tedy bude lépe odrážet skutečný stav fungování kanceláře, kterou řídím já spolu s týmem dalších partnerů. Advokacie mě stále velice baví, byť jsem postupně přešel od řešení jednotlivých klientských případů především k rozvoji a řízení kanceláře, včetně vytváření a udržování vztahů s klíčovými klienty a obchodními partnery. Odchod z kanceláře tedy v žádném případě neplánuji.

* Před třemi lety jste ale začal vcelku masivně investovat do oblastí mimo právo.

To sice ano, ale ne proto, že bych chtěl z advokacie odejít. Podobně investují desítky jiných advokátů, já jsem ale díky pozici naší kanceláře a mému jménu v jejím názvu na trhu ze všech nejviditelnější. Řízení kanceláře se stále věnuji naplno, zatímco investorské aktivity provozuji ve volném čase. Skrze privátní investice si realizuji svůj koníček a zhodnocuji a dále rozvíjím své letité zkušenosti především z obchodu a marketingu.

* Bude změna názvu znamenat nějakou další změnu ve fungování kanceláře?

V zásadě ne. Novým názvem dáváme najevo především vnitřní integritu a pospolitost naší firmy, která profituje ze vzájemné spolupráce všech partnerů a jejich týmů. Zároveň tím demonstrujeme, že máme stabilní vedení, pod nímž naše firma zaznamenala úspěch a růst.

* Na kterých největších transakcích se vaše kancelář v uplynulém roce podílela?

Radili jsme například společnosti IKEA Centres při přeshraniční transakci zahrnující prodej vybraných evropských nákupních parků realitnímu fondu Pradera. Poskytovali jsme také komplexní právní poradenství slovenské společnosti Železiarne Podbrezová při prodeji strojírenské a metalurgické společnosti Žďas a jejích dceřiných společností do rukou čínské společnosti CEFC, což byla jedna z loňských nejvýznamnějších transakcí v oblasti strojírenského průmyslu. Zmínit mohu dále například poradenství českému private equity fondu Genesis při akvizici významného hráče na farmaceutickém a zdravotním trhu v České republice – společnosti Quinta Analytica, poradenství společnosti Pressmedia ze skupiny Grafobal Group při akvizici majoritního podílu druhého největšího řetězce prodejen tisku a tabáku u nás – společnosti Valmont nebo právní poradenství investiční skupině Penta Investments při prodeji její společnosti AB Facility francouzské skupině Atalian International, což byla největší transakce v oblasti facility managementu v České republice a na Slovensku za poslední rok.

* Zajímala by mě personální politika kanceláře. Jak u vás třeba funguje kariérní postup?

Naším cílem je spolupracovat s nejtalentovanějšími právníky na trhu a také si je dlouhodobě udržet. Klademe proto velký důraz na jejich další rozvoj a dlouhodobé profesní směřování.

Kolegové, kteří dnes končí školu, mají v našem systému – kromě dobrého, řekněme průměrného růstu – také možnost mimořádného kariérního „skoku“. Záleží jen na nich. S vysokým nasazením se mohou stát partnery třeba už po sedmi letech, v klasickém modelu to přitom trvá nejméně o čtyři roky déle.

* Dokáže kancelář vašich rozměrů najít na trhu dostatek špičkových právníků?

Kvalitních právníků – juniorních i seniorních – s potenciálem a schopnostmi plnit stále náročnější požadavky klientů je na právním trhu dlouhodobě nedostatek. Proto se intenzivně věnujeme náboru těch nejlepších lidí; jedině s nimi se můžeme udržet na špici. Velikostně jsme s ohledem na kapacitu trhu již dosáhli určitého maxima a další výraznější personální růst neplánujeme. Nicméně stále průběžně nabíráme – zajímají nás jak zkušení seniorní právníci, kterým nabízíme odpovídající kariérní pozice včetně propracovaného systému manažerského vzdělávání, tak samozřejmě nastupující generace, kterou se snažíme oslovit již během studia například prostřednictvím studentské vzdělávací akademie a dalších podobných projektů.

* Špičkové právníky si je nutné udržet. Co funguje nejlépe?

Snažíme se neustále rozvíjet systém zaměstnaneckých výhod a benefitů. I v tomto směru se inspirujeme u těch nejlepších a nejžádanějších firem. Ať už jde o nadstandardní výdělky, podporu vzdělávání prostřednictvím naší na trhu zcela ojedinělé Akademie, možnost rychlého kariérního růstu či změny pracovní pozice v rámci firmy, home office, částečné úvazky, možnost vzít si dlouhodobější neplacené volno (tzv. sabbatical) apod.

Funguje také špičkové zázemí kanceláře. Máme nejlepší kanceláře v nejmodernějších budovách v Praze, Brně i Bratislavě, ale také profesionální management v oblasti financí, marketingu i HR, který má právníkům co nejvíce ulehčit od neprávnické agendy a nabídnout jim maximální podporu tak, aby se mohli věnovat pouze klientům, sebevzdělávání a rozvoji svých mladších kolegů.

* To asi nebude úplně levné. Vyplatí se to?

Investice do lidí je zcela zásadní a rozhodně se vyplatí, protože špičkoví talentovaní právníci, rozvoj jejich znalostí a zkušeností, ale také jejich spokojenost je to, co utváří kvalitu advokátní kanceláře.

Jsem rád, že se nám v tomto směru daří. Máme dlouhodobě vynikající tým s nízkou fluktuací a podle žebříčku TOP Zaměstnavatelé jsme již třetím rokem nejžádanějším zaměstnavatelem mezi právnickými firmami.

* Jak často se stává, že vám odejde zkušený advokát ke konkurenci?

To se v zásadě nestává, spíše je tomu naopak, že kolegové přišli od konkurence k nám a na základě jejich spokojenosti se do společnosti Havel, Holásek & Partners dostalo během pár měsíců hned několik dalších právníků z jejich předchozí kanceláře. Pokud od nás odchází zkušený advokát, je to většinou proto, že si chce otevřít vlastní menší praxi – často butikového zaměření, se kterou si ale nekonkurujeme. Naopak s řadou bývalých kolegů nějakým způsobem spolupracujeme. Druhým případem je, že kolegové chtějí mimo advokacii. Velmi často se stává, že nastoupí do právní nebo manažerské pozice k některému z našich klientů, takže i tam pak můžeme dál úspěšně spolupracovat.

* Jak se vám osvědčilo založení Akademie?

Naši vlastní vzdělávací Akademii jsme založili v roce 2014 s cílem poskytovat vzdělání v oblasti práva na té nejvyšší úrovni. Po více než třech letech má za sebou dvě stě vysoce specializovaných seminářů a semestr od semestru se nám daří lépe; máme skvělé ohlasy. Připravujeme semináře ve všech oblastech práva, ale také například z daňové oblasti či managementu. Cílíme především na klienty kanceláře, kterým chceme tímto způsobem poskytnout další přidanou hodnotu; stejně tak jsou semináře otevřené všem našim kolegům.

Jsem přesvědčen, že žádná právnická firma u nás nemá komplexnější systém vzdělávání a rozvoje know-how. Akademie je navíc úspěšná i v oblasti legislativy.

* Podobně jako některé další velké kanceláře zabývající se převážně obchodním právem jste se v poslední době zaměřili rovněž na „trest“. Co vás k tomu vedlo a jaký typ služeb po vás klienti v této oblasti vyžadují?

Obecně je naše poradenství zaměřeno na prevenci. Pomáháme klientům hledat a realizovat taková řešení, která jim ve výsledku ušetří peníze za případné spory nebo kolize se zákonem. Proto jsme zareagovali na poptávku firem týkající se trestní odpovědnosti právnických osob. Firmám dokážeme pomoci nastavit interní firemní opatření a postupy pro prevenci, detekci případných trestněprávních jednání a reakci na ně. Zastupujeme ale rovněž klienty-fyzické osoby, a to ve všech fázích trestního řízení. Ačkoli jsme s trestním právem začali ve větším rozsahu až loni v červenci, již letos jsme získali prestižní mezinárodní ocenění Global Excellence Award jako nejdůvěryhodnější kancelář poskytující služby v oblasti trestního práva v České republice.

* Kolik jste kvůli této agendě nabrali lidí?

Poradenství v oblasti trestního práva zajišťujeme prostřednictvím exkluzivní spolupráce s advokátní kanceláří SEIFERT A PARTNEŘI, kterou vede přední český obhájce a specialista na trestní právo Filip Seifert.

* Ve kterých dalších oblastech jste posilovali?

Kromě trestního práva intenzivně rozvíjíme daňové poradenství, které doprovází většinu transakcí a investic, na nichž se podílíme, a je zcela klíčové pro jejich zdárnou realizaci. U transakcí potřebujete zpravidla provést nejenom právní, ale rovněž daňové strukturování, compliance ve vztahu k tuzemskému nebo mezinárodnímu zdanění, případně nabídnout klientovi inovativní řešení a identifikaci příležitostí pro daňové plánování. Jsme rádi, že nás klienti vyhledávají právě pro tento náš komplexní právně-daňový záběr. Významně jsme ale posílili také v oblasti rodinného práva.

* Daňové právo chápu, v čem je ale pro kancelář vašeho typu důležité rodinné právo?

Rodinněprávní poradenství zapadá do naší dlouhodobé strategie, v rámci které chceme poskytnout významným klientům-fyzickým osobám komplexní a zcela diskrétní právně-daňový servis v jednom balíku služeb tak, aby u nás našli bezpečný přístav i při řešení svých privátních problémů. Budování důvěryhodného vztahu trvá mnoho let a klient musí svěřit svému právnímu poradci řadu citlivých informací. Nechceme naše klienty vystavovat situaci, že budou řešit nějakou soukromou záležitost a my jim nebudeme umět pomoci. Proto i v oblasti rodinného práva pracujeme se špičkovými odborníky. Stále více majitelů rodinných firem navíc řeší otázku nástupnictví a v tom rodinné a dědické právo hraje podstatnou roli.

* Jaké máte další představy o růstu kanceláře?

Rádi bychom udrželi aktuální tempo ekonomického růstu. Z údajů za první polovinu tohoto roku vyplývá, že se nám dařilo zejména v České republice, kde jsme oproti loňskému roku zvýšili čistý obrat o více než 11 procent. Obrat celé skupiny dohromady se spolupracující inkasní agenturou Cash Collectors pak dosáhl více než 390 milionů korun. Za rok 2017 by tak mohl celkový obrat skupiny Havel, Holásek & Partners dosáhnout 800 milionů korun. Potenciál pro další růst vidíme především na Slovensku, kde jsme se v tomto roce pustili do celé řady změn.

* Můžete být konkrétnější?

Naši bratislavskou kancelář nyní posilujeme nejen personálně, ale i co se týče investic a zázemí. Na začátku července jsme se přestěhovali do nového exkluzivního administrativního komplexu Zuckermandel s výhodnou polohou v centru města a veškerým komfortem a zázemím jak pro klienty, tak pro naše právníky a další zaměstnance. Věříme, že na Slovensku dokážeme ve střednědobém horizontu zvýšit náš podíl na tamním právním trhu výrazně v náš prospěch.

* Liší se nějak slovenský trh s právními službami od toho českého?

Obě země mají k sobě ekonomicky i právně blízko, což stírá nějaké významnější disproporce. Slovenský právní trh je samozřejmě o něco menší než český. Ani u nás, ani na Slovensku ale nezaujímají jeho největší podíl pobočky velkých mezinárodních kanceláří. Pro nás jsou oba trhy kompatibilní mimo jiné z toho důvodu, že řada našich českých klientů působí či podniká na Slovensku a naopak.

* Co vaše koníčky a záliby? Kolik vám na ně zbývá času?

Volného času skutečně moc není, nicméně díky tomu, že investuji do oblastí, které jsou zároveň mým koníčkem, mohu spojit příjemné s užitečným.

Typickým příkladem je golf. Rád si ho zahraji nejenom v Česku, ale když zrovna někam cestuji, tak i v zahraničí. Kromě golfu se věnuji také fitness, tam je to ale méně o zábavě a více o tom, abych se při svém náročném pracovním nasazení udržel ve formě a v dobré kondici.

Za rok 2017 zřejmě celkový obrat skupiny Havel, Holásek & Partners dosáhne výše 800 milionů korun.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Hry pro příležitostné hráče