Jízda na ropném tygrovi

05. ledna 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
05. ledna 2015, 00:00

Po šesti letech čeká investory bouřlivější rok. Další finanční krizi může paradoxně odstartovat pád cen ropy

Rok 2015 bude rokem ropy. Dokonce možná ještě víc než ten právě skončený.

Navíc se zdá, že nebude platit přímá úměra – kdo ropu má, je na tom dobře. Levná (nebo přesněji výrazně levnější než v posledních letech) ropa prospívá zejména dovozcům (například nám), exportéři jako Rusko, Nigérie nebo Írán úpějí. Během loňského roku spadla cena ropy Brent o více než 45 procent – na necelých 60 dolarů za barel. Především kvůli cenové válce Saúdské Arábie s americkými těžaři břidlicové ropy, kteří se na světovém trhu postarali o převis nabídky nad poptávkou.

A jelikož ropa je životně důležitou surovinou pro celou globální ekonomiku, projevuje se to prakticky ve všech oblastech. Víc než co jiného ovlivňuje hospodaření firem i celých států. Přímo dopadá na investory, na jejich zisky nebo ztráty.

Ruská předehra „Je velkou neznámou, zda problém s ropou bude pouze omezený, nebo se rozšíří,“ prohlásil pro Bloomberg Television Michael Shaoul, šéf společnosti Marketfield Asset Management. Bude podle něj záležet na tom, zda „velký propad cen ropy vyvolá nějaké potíže se splácením u rizikových energetických firem nebo na některém z rozvíjejících se trhů“.

Na pád cen ropy už ostatně dojíždí ruská ekonomika. Ruský státní rozpočet je závislý na příjmech ze zdanění prodeje ropy a zemního plynu. Navíc propad cen ropy ještě zrychlil úprk kapitálu ze země, který začal odplouvat již po zavedení sankcí po ruské anexi Krymu. Výsledkem byl pád hodnoty rublu vůči dolaru na nejnižší úrovně od ruské krize v roce 1998. V jednu chvíli před Vánocemi se dolar prodával dokonce za zhruba osmdesát rublů, přičemž před rokem stál jeden dolar zhruba třiatřicet rublů.

Ještě před měnovou bouří přitom odhadovala ruská centrální banka propad hospodářství v letošním roce ve výši 4,5 procenta. Skutečnost může být však ještě horší.

Rusko rozhodně není jedinou zemí, která doplácí na nízké ceny ropy. Odborníci proto radí vyhnout se zejména rozvíjejícím se trhům. „U akcií společností z rostoucích ekonomik, zejména z těch, které jsou exportně vázány na ropu, očekáváme pokles způsobený sníženou poptávkou po této komoditě,“ uvádí Jan Macek z poradenské společnosti Swiss Life Select.

Obrovské hospodářské potíže zažívá již Venezuela, kde na černém trhu došlo k dramatickému oslabení bolívaru. Další producentská země – Nigérie – na konci listopadu, poprvé po třech letech, zvýšila úrokovou sazbu a devalvovala vlastní měnu. Zároveň oznámila, že plánuje snížit státní výdaje, což sice zlepší stav státní kasy, ale rozhodně ekonomiku nevzpruží. A pod tlak se mohou dostat i další, ekonomicky výrazně silnější státy. „Oslabovat budou pravděpodobně měny navázané na ropu, například norská koruna,“ dodává analytik Cyrrusu Tomáš Menčík.

Propad cen ropy může dolehnout i na země, které nejsou na těžbě této suroviny přímo závislé. To je příklad Indie, kde v prosinci klesaly ceny akcií tři týdny v řadě. Důvodem bylo, že klienti fondů investujících na emerging markets požádali o výplatu svých peněz. „Panují obavy, že některé státní fondy z ropných zemí by mohly snížit investice kvůli propadu cen,“ prohlásil v Bloomberg TV David Pezarkar, šéf akciových investic ve společnosti BOI AXA Investments Managers.

Naopak nízká cena ropy může podle investičního stratéga ČSOB Asset Managementu Aleše Prandstettera pomoci tureckým akciím, které poškozovaly vysoké ceny ropy.

Břidlicová mánie Nízká cena ropy dělá starosti i investorům do dluhopisů rizikových firem (takzvané junk bonds). Těm loni hrozilo, že skončí kvůli propadu cen dluhopisů ropných firem ve ztrátě. A situace amerických těžařů z břidlic se může ještě zhoršit, protože si velice levně půjčovali obrovské úvěry na investice. Umožnilo jim to pumpování peněz do ekonomiky americkou centrální bankou Fed.

Od roku 2010 si tyto firmy rozpůjčovaly astronomickou sumu 550 miliard dolarů.

V příštím roce se přitom podle analytické společnosti CreditSights zdvojnásobí podíl krachů u rizikových energetických společností na osm procent. „Cokoli se stane mánií, končí špatně. A tohle je mánie,“ komentoval v této souvislosti břidlicový boom Tim Gramatovich, šéf investiční společnosti Peritus Asset Management.

Ostatně před dluhopisy rizikových firem jako celkem varuje legendární investor Carl Icahn. „Jedna oblast, kde si myslím, že vzniká bublina, je trh s vysoce úročenými dluhopisy,“ prohlásil pro agenturu Bloomberg Icahn s tím, že rizikové společnosti si půjčují příliš levně. „Je to bublina, která v příštích letech splaskne.“ Souboj centrálních bank Kromě ropy bude dalším faktorem, který ovlivní tvář finančního světa, měnová potéma litika největších centrálních bank. Potíž je v tom, že zatímco Fed podle expertů zvýší v příštím roce svou klíčovou úrokovou sazbu poprvé za téměř dekádu, Evropská centrální banka, Bank of Japan a čínská centrální banka budou pumpovat peníze na trhy.

Na jedné straně z toho bude těžit americký dolar, který by měl podle analytika Tomáše Menčíka posílit. Dalším dopadem ale bude pohyb cen dluhopisů, akcií a měn nahoru a dolů. „Jak studené fronty od některých centrálních bank narážejí na teplé fronty od jiných, tak očekáváme přinejmenším více tržních bouřek, než jsme viděli v minulých letech,“ popsali výhled s využitím meteorologických pojmů stratégové banky Credit Suisse v komentáři pro klienty.

Poslední dva roky se americkým burzám vyhýbala zvýšená kolísavost. To se teď může změnit. „Rok 2015 bude dalším složitým rokem pro aktivní investory do akcií,“ varoval hlavní investiční stratég David Kostin z mocné banky Goldman Sachs. Pro investory, kteří nemají na výkyvy cen nervy, by bylo lepší se akciím v příštím roce vyhnout.

Na rozdíl od minulých let, kdy americké akcie přinášely dvouciferné zhodnocení, nyní to bude zřejmě výrazně méně. Experti světových bank v průměru očekávají, že index S&P 500 dosáhne na konci roku hodnoty 2193, přičemž v závěru uplynulého roku se pohyboval okolo úrovně 2100 bodů. Akcie by tak posílily zhruba o pět procent.

Prostor k dalšímu růstu navíc limituje i to, že akcie jsou už podle některých ukazatelů přehřáté. Z bubliny má proto obavy celá řada finančníků. „Americký akciový trh je v současnosti velmi drahý,“ prohlásil před pár měsíci držitel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller.

Americké akcie jsou rekordně drahé a technologické akcie podle indexu Nasdaq Composite jsou nejdražší za posledních čtrnáct let, když se v závěru uplynulého roku dostaly na úrovně z března 2000, kdy došlo ke splasknutí internetové bubliny. Jen pro připomenutí: od pokrizového minima v březnu 2009 pod 700 body index S&P 500 více než ztrojnásobil hodnotu.

Zajímavější pro investory proto budou jiné kapitálové trhy. „Doporučoval bych investovat do akcií v zemích, kde měnová politika zůstane uvolněná, nebo se bude dokonce ještě více uvolňovat. To by měl být případ eurozóny, Japonska a možná i Číny,“ upozorňuje akciový analytik Komerční banky Josef Němý.

Růst ale mohou nejen země s uvolněnou měnovou politikou. „Z teritorií bych vybral jihovýchodní Asii, která je relativně levná a perspektivy nejsou určitě černé,“ zdůrazňuje Prandstetter.

Fronty na brokerské účty Čína nadále zůstane zajímavým trhem. Nákupy akcií podporovala loni tamní vláda, ale i čínští představitelé už začínají mít z rychlého růstu cen akcií v posledních měsících špatný pocit. Vládní propaganda způsobila, že Číňané stáli kvůli založení účtů u brokerských firem dokonce fronty. V případě poklesu trhu však mohou drobní investoři stejně rychle akcie prodávat. Zvláště když si na nákupy akcií čínští investoři často půjčují peníze oproti zástavě akcií. Při poklesu ceny akcií tak může dojít k tomu, že musejí splatit část úvěru nebo prodat cenné papíry.

Objevují se proto obavy, že na čínských burzách vzniká bublina. Stratég Bank of Communications Chao Chung ostatně přirovnal situaci na trhu k technologické bublině v USA na přelomu tisíciletí. „Je to jako déja vu – na jiném místě a s odlišným jazykem.“ Skutečností je, že čínská ekonomika zpomaluje, což společně s recesí v Japonsku a neslavném výkonu eurozóny tlačí cenu komodit dolů. Komodity jako celek už loni zažily čtvrtý ztrátový rok po sobě.

Pád cen ropy může způsobit úvěrovou krizi. Problémy mohou mít producentské státy a firmy, které těží ropu z břidlic. „Je to bublina, která v příštích letech splaskne,“ komentuje situaci na trhu s junk bonds legendární investor a miliardář Carl Icahn.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít