Ježek došéfoval a chce do Senátu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ježek došéfoval a chce do Senátu

, Mgr. Pavel Pokorný,
Ježek došéfoval a chce do Senátu
Zdroj: Euro.cz

Národní knihovna Mgr.

Zvláštní věci se dějí kolem Vlastimila Ježka, z vnějšího pohledu až téměř komické. Jeho odvolání z funkce ředitele Národní knihovny bylo ohlášeno již před pár týdny. Když tak ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) minulé úterý učinil, zdálo se, že jeho jednání bude očekávaným vyústěním situace. Ježek byl ale odvoláním „velmi překvapen“. Skutečnost, že ministr za KDU-ČSL odvolal kandidáta téže strany do Senátu Ježka, pak pro změnu překvapila i některé lidovecké politiky, včetně předsedy Jiřího Čunka.
Hlavním důvodem Ježkova konce jsou podle ministerstva problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. „Je jisté, že v deklarovaných termínech a místech se nikdy stavět nezačne. Je také čím dál více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem. Za této situace jsem se rozhodl vyměnit generálního ředitele Národní knihovny,“ uvedl Jehlička. Naopak Ježek nevidí žádný důvod pro své odvolání z funkce ředitele a prý i našel řešení největšího problému výstavby budovy NK – pozemku pro novou knihovnu. „Neznám proto žádné argumenty, které by vylučovaly možnost pokračovat ve stavbě nové budovy NK. Nevím ani o žádných konkrétních pochybnostech a finančních rizicích,“ uvedl v tiskovém prohlášení.
Pražský primátor Pavel Bém (ODS) naopak považuje Ježkovo odvolání za logické vyústění kauzy „blob“, jak se Kaplického návrhu přezdívá. „Ředitel Ježek selhal jako manažer, nese za to odpovědnost a já si myslím, že to nemohlo dopadnout jinak,“ řekl novinářům. Premiér Mirek Topolánek rozhodnutí ministra kultury komentoval jednou větou. „Na můj vkus to přišlo pozdě,“ řekl na tiskovce po jednání vlády 10. září.
Ježek byl ve funkci ředitele Národní knihovny od podzimu 2004, od té doby usiloval o stavbu nové budovy. Jeho významným a kritizovaným krokem byl v roce 2005 prodej kostela sv. Michala na pražském Starém Městě jeho dlouholetému a kontroverznímu nájemci. V podzimních volbách bude nestraník Ježek kandidovat do Senátu za KDU-ČSL. Jehličkovo rozhodnutí vyvolalo u lidovců rozpory, i když ho vesměs nezpochybňují, ale pražská KDU-ČSL Ježka nadále podporuje.
Podle posudku, který nechal vypracovat lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek, přišel stát kvůli špatným rozhodnutím o knihovně o 24 milionů korun. Částku bude Kalouskův úřad zřejmě vymáhat po ministerstvu kultury, protože Národní knihovna je jeho příspěvkovou organizací. Není vyloučeno, že by bývalý ředitel mohl být za svá pochybení i trestně stíhán.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze