Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

JEN HODINKY NESTAČÍ

08. října, 00:00 - BARBORA PEČOVÁ
08. října, 00:00

Když jsem se ptala lidí v rozhovorech, co pro ně symbolizuje luxus, většinou se shodli, že největším luxusem je dnes mít volný čas. Co lépe symbolizuje náš ubíhající čas než právě hodinky?

Nedávno jsem viděla hodinky, které měly na ciferníku napsáno NOW (nyní). Jak přesné. Čas je pro nás neuchopitelnou veličinou, proto je možná tolik lidí, kteří jsou fascinováni těmito drobnými mechanickými přístroji. V dnešní digitální době se vlastně paradoxně i samotné hodinky dostávají do kategorie luxusního šperku. Stejně tak jako mají dámy vyladěné šperky s kabelkou a lodičkami, nastupuje nyní u mužů trend mít sladěné hodinky s páskem, botami, peněženkou a překvapivě i s vozidlem.

„Od roku 1997, kdy jsem založil firmu Creative Services, se věnujeme designu a náš záběr návrhářství je poměrně široký. Stalo se však, že díky mé druhé společnosti Prokop & Brož se více soustředíme na hodinky,“ vypráví Jan Prokop, spolumajitel firmy orientované na zakázkovou výrobu hodinek. Jako patriot a milovník kvalitního zboží si nechal na zakázku ušít několikery společenské boty, sladěné s opasky a řemínky hodinek. Při návštěvách v ateliéru ševce Michala Pavlase se postupně rodila myšlenka pokusit se promluvit také do designu obuvi. Záměrem bylo narušit téměř neměnné tvarové standardy a navrhnout extravagantnější volnočasovou obuv, inspirovanou řidičskými botami, avšak s řemeslnou kvalitou zakázkové výroby. Vznikla idea produktu, který propojí zakázkovou výrobu hodinek, obuvi a kožených doplňků s tématem sportovních vozů. Protože sám vlastní ikonický Caterham Superlight R300, prvotní inspirace se hledala u tohoto černo-modro-žlutého krasavce.

Každý, kdo něco vyrábí tradiční metodou, ho zajímá a rád se s ním pracovně propojuje. O výrobci měl tedy Jan Prokop od začátku jasno. Ze strany pana Pavlase to byl také velký krok do neznáma. Navzdory riziku, že lidé neocení takto kvalitní vycházkovou obuv, se pustil do nové výzvy. Byl to náročný kreativní proces, nakonec to ale bylo mistrovství zkušeného ševce, které dokázalo úspěšně přenést myšlenky designérů do reálného výsledku. A kde se pohybuje výrobní cena? Náš trh už akceptuje cenu přes dvacet tisíc korun za luxusní polobotky do společnosti, ale dát stejnou částku za boty, které mají podtrhnout individualitu a image vlastníka zajímavého automobilového klenotu? To už je výdaj pro opravdové fajnšmekry.

„Vyrobili jsme například na zakázku hodinky, které zákazníkovi ladily k jeho Lotusu Esprit V8, a ten ihned zavětřil, že by mohl mít ještě i boty do série. Dominantní barvu jeho vozu tvoří černá se zlatými detaily. To je téma, se kterým se dá krásně vyhrát. Jsme rádi, že naše myšlenka už oslovila první zákazníky a že boty nebudou jen zajímavým výstřelkem do muzea obuvnictví,“ říká s úsměvem Jan Prokop. Podle jeho názoru úspěch značky tkví v tom, že dokáže pokrýt potřeby, přání a sny svých zákazníků, a to i za cenu, že některé modely nebudou tak rentabilní. Jde o umění vidět za roh, předjímat přání klientů a starat se o to, aby firma přicházela na trh se zajímavými novinkami. A co výjimečného chystá hodinářská manufaktura Prokop & Brož? Kromě společenských hodinek Opera s gilošovaným číselníkem (speciální metoda mechanicky naprogramovaného strojního rytí), kterým firma poprvé prezentuje tuto uznávanou technologii, se nebojí ani výroby hodinek z betonu. Proč ne? Chutě zákazníků jsou vskutku pestré. •

„KDYŽ JSEM ZVYKLÝ NA SVŮJ STANDARD KVALITY, PROČ SE SPOKOJOVAT S PRŮMĚREM?“


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Auta
Zákazníci vzali Ford GT útokem. Automobilka proto znovu…
Videodojmy: BMW 440i xDrive Gran Coupé
Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech
Světla by mohla v budoucnu pomoci s parkováním nebo komunikovat s ostatními účastníky provozu
Seat Tarraco: Španělská Škoda Kodiaq se začala vyrábět. V Německu
Technologie
Samsung začal vyrábět čipy už druhou generací 7nm procesu s EUV, technologií 7LPP
Nové iPady a Macy přijdou 30. října. Apple zve na velkou událost
Páčidlo připravit. Na Xbox One přichází Gordon Freeman
Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2
Obchodování s bitcoiny nemůže být trestné, rozhodl soud v Berlíně
Hry pro příležitostné hráče