jedné (hezčí) lodi

20. dubna 2015, 00:00 - Denisa Holajová
20. dubna 2015, 00:00

Developeři si dávají víc záležet na vnější podobě domů, jejich bezprostředním okolí nebo na vnitřním uspořádání bytů. Výsledkem je častější spolupráce s architektonickými ateliéry

Je to jen pár let, co ředitel významné developerské firmy vysvětloval zvláštní cípovitý půdorys bytového domu slovy: je to takový „vyšlismus“, kopírovali jsme tvar pozemku. Dnes už by, alespoň doufejme, developer nezastavěl za každou cenu celý pozemek, ale obětoval by oněch deset čtverečních metrů a vsadil na kvalitnější vizuální podobu projektu.

I když některé developerské firmy stavící strategii hlavně na nízké pořizovací ceně bytů dál spoléhají na vlastní architekty a projektanty, přibývá těch, které si najímají architektonická studia. A v některých případech neváhají zaplatit architekty zvučných jmen.

K průkopníkům kvalitní architektury patřil na pražském trhu developer Serge Borenstein a jeho seskupení Karlín Group. V období úspěšných realitních obchodů neváhal přizvat ke spolupráci i zahraniční esa typu katalánského architekta Ricarda Bofilla. Aktuálně Karlín Group chystá výstavbu rozsáhlého bytového projektu v Modřanech, jehož autorem je slovinský ateliér Bevk Perović Arhitekti.

V současné době mají developeři skromnější vize a využívají hlavně služeb tuzemských ateliérů, nicméně někteří už mají své téměř dvorní architekty. Firma Crestyl u bytových projektů často spolupracuje s architektonickým studiem Chmelař architekti. „Vybíráme si ty, které dokážou naplnit naši vizi spojující design, kvalitu a pohodlí,“ konstatuje marketingová manažerka Crestylu Petra Holubová.

U luxusních rezidenčních komplexů je kvalitní architektura nezbytností. Například top’rezidenci, kterou aktuálně staví v Šáreckém údolí v pražských Dejvicích společnost KKCG Real Estate, navrhoval ateliér Šafer Hájek architekti.

Soutěž na Smíchov City „Spolupráci s kvalitními architekty považujeme za zásadní pro kvalitu výsledného produktu,“ tvrdí Leoš Anderle, ředitel developmentu Sekyra Group. Developer, který se chystá znovu nadechnout a rozjet řadu významných pražských projektů, nyní spolupracuje s předními architekty Evou Jiřičnou, Ladislavem Lábusem, bratry Chalupovými, MartiNa nem Kotíkem nebo ateliérem Cigler Marani Architects.

„Soutěžíme bez výjimky všechny své projekty. Novou zkušeností pro nás byla na přelomu loňského a letošního roku soutěž organizovaná podle pravidel České komory architektů (ČKA), kterou jsme organizovali společně s pražským Institutem plánování a rozvoje (IPR) na první etapu projektu Smíchov City,“ popisuje Anderle. Vítězem se stal ateliér Kuba & Pilař architekti (viz horní vizuál).

Mezi studia, která se mají na tvorbě nové čtvrti na Smíchově podílet, porota zařadila i další z celkem 12 tuzemských i zahraničních účastníků soutěže - Haascookzemmrich Studio 2050, Chalupa architekti + A. L. T. Architekti, Lábus AA – Architektonický ateliér, D3A a Projektil architekti. Tato pětice architektonických týmů bude vyzvána ke spolupráci na projektové dokumentaci. „Předpokládáme tedy od počátku spolupráci s více ateliéry.

Chceme tak docílit větší diverzity architektury domovních bloků tak, aby vzbudily dojem rostlého města, jak je pro tuto městskou část typické,“ doplnil Anderle.

Pankrácká pláň podle Pleskota Architektonickou soutěž loni vypsala i společnost Central Group, která obvykle při přípravě projektů spoléhá na své interní architekty.

„U rozvoje větších lokalit, které považujeme za celoměstsky významné a kultivující současný urbanismus města, ale vypisujeme architektonické soutěže, do nichž zveme i nejrespektovanější české architekty a studia. To byl případ Kavčích hor, kde jsme se rozhodli vypsat architektonickou soutěž na dotvoření Pankrácké pláně,“ vysvětluje šéf firmy Central Group Dušan Kunovský.

Soutěž na výstavbu dalších výškových domů na Pankrácké pláni vyhrál respektovaný AP Atelier Josefa Pleskota. Zaštítila ji opět ČKA a zúčastnilo se jí deset významných tuzemských ateliérů, které pořadatelé oslovili, mezi nimi například kanceláře Aulík Fišer architekti, Cigler Marani Architects, Šafer Hájek architekti nebo ateliér architekta Víta Másla.

Odbornou porotu tvořili nezávislí architekti Zdeněk Fránek, Adam Gebrian, Antonín Novák a David Vávra. Pražský IPR zastupovali architekti Roman Koucký a Jan Šépka, developera přímo Kunovský. Podobu vítězného návrhu AP Atelieru Josefa Pleskota ale firma Central Group zatím veřejnosti nepředstavila. Interiér z dílny studia Olgoj Chorchoj Do centra pozornosti se dostávají dříve opomíjené interiéry. Jak říká ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský, při současné nabídce na trhu nemusí kupující dělat kompromisy a investovat do něčeho, v čem se nedá rozumně bydlet. „Nejde bezmyšlenkovitě skládat domy z jednotlivých typových bytů ani naopak rozčleňovat hotové ‚skořápky’ na bytové jednotky. Architekt má přinášet nápady, umění a vkus a developer musí hlídat náklady, a pokud je to nutné, škrtat,“ zdůrazňuje Višňovský. Lidé sice šetří a nechtějí investovat do čtverečních metrů navíc, na druhé straně však vyhledávají zajímavá dispoziční řešení.

„Máme v týmu také interiérové architekty, které využíváme jednak při realizaci vzorových bytů, ale také při návrhu rozsáhlejších klientských změn. Dále je využíváme při navrhování interiérů v našich nájemních projektech. Firemní filozofií je pronajímat byty kompletně a nadstandardně zařízené, a to do posledního detailu včetně například nepřímého osvětlení nebo obrazů na zdi,“ popisuje Ján Horváth, generální ředitel Real Estate v CTR group.

Skupina KKCG přizvala ke zpracování interiérů rodinných domů v šárecké top’rezidenci studio Olgoj Chorchoj, držitele ocenění Grand designér roku 2010 z Czech Grand Design. „Kvalita a variabilita dispozičního uspořádání a vybavení interiéru je na prvním místě. Proto spolupracujeme s interiérovými architekty a designéry, kteří pro rodinné domy navrhli výjimečné prostory ve standardu Top a Premium,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti KKCG Real Estate Otto Koval. Studio Olgoj Chorchoj je rovněž autorem kompletního návrhu interiéru a vybavení vzorového domu. Dalším charakteristickým prvkem areálu bude socha Jaroslava Róny Stisk umístěná v centrálním polosoukromém parku rezidence.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít