Jedna burza měnu nepoloží

03. března 2014, 00:00 - Jan Sedlák
03. března 2014, 00:00

Někdejší hlavní bitcoinová burza Mt. Gox přišla o 750 tisíc virtuálních mincí a vyhlásila úpadek. Paniku investorů střídá naděje, že se jen čistí trh

Navenek se to všechno může jevit jako strašlivý průšvih, který pod celou scénou a oborem udělá jednu tlustou čáru a vše se vrátí tam, kde to všechno začalo, tedy zpátky k alternativním programátorům a odborníkům na informační technologie. Chvilku to tak skutečně vypadalo. Hodnota virtuální měny bitcoin se z téměř 640 dolarů z předminulého víkendu o dva dny později propadla na zhruba 450 dolarů a v médiích a na sociálních sítích nastal všeobecný poprask. Jenže ještě během několika málo hodin cena začala opět růst a dnes diskutovaná měna opět sahá po hranici 600 dolarů. Ještě počátkem února ale kurz převyšoval 850 dolarů. Diskuse, která se kolem nastalé situace vyrojila, ovšem žije, nějakou dobu žít bude a zřejmě z ní pro bitcoin vzejdou některé změny. Dost možná ho to ale ještě více posilní.

Žádné překvapení Spouštěcím mechanismem popisovaného kolotoče bylo „náhlé“ zavření jedné z největších a nejslavnějších bitcoinových burz na světě, japonské Mt. Gox. Ta svého času spravovala kolem 80 procent bitcoinových transakcí a dlouho byla považována za jasný a těžko prolomitelný monopol. Burzy tohoto typu v případě bitcoinu slouží k nakupování virtuální měny, její směně za reálné peníze či pro obyčejné ukládání peněz podobně jako do banky. Provozovatelé Mt. Goxu ze dne na den na webu pouze vyvěsili strohé sdělení, později vyšlo najevo, že z burzy nejspíš v důsledku hackerského útoku zmizelo na 750 tisíc bitcoinů a mluví se o ztrátách v řádech stovek milionů dolarů. Hackeři tak z oběhu stáhli asi šest procent této virtuální měny.

I když následkem toho došlo ke zmiňovanému krátkodobému propadu a z úst některých investorů zaznělo, že pokud burza Mt. Gox skutečně nepřežije, znamená to konec bitcoinu u běžných lidí a naprostou ztrátu důvěry v něj, vše se rychle dalo opět do pořádku. Vliv na to měl zejména jeden zásadní fakt: Mt. Gox byla považována za nekvalitní a nedůvěryhodnou už několik měsíců, a mezi odborníky dokonce panuje názor, že její pád trhu prospěje.

Japonská burza dlouhodobě narážela na zásadní technické problémy, což postupem času odradilo mnoho investorů, kteří začínali přecházet na nové a minimálně navenek kvalitnější projekty jako Bitstamp či BTC-e. Burza Mt. Gox například během zvedající se vlny zájmu o obchodování s virtuální měnou nezvládala odbavovat požadavky uživatelů.

V posledních měsících se ale začaly objevovat mnohem závažnější problémy, například šlo poměrně jednoduše falšovat výběry bitcoinů a na jeden skutečný výběr bylo možné získat virtuálních mincí více. Poté bylo navíc prakticky nemožné z Mt. Goxu své peníze vůbec dostat a na vyplácení se čekalo týdny nebo se svých peněz zákazníci nedočkali vůbec.

„V posledních měsících na Mt. Goxu nikdo rozumný neobchodoval, ty problémy byly evidentní. Jediné, čím v této době burza mohla zaujmout, byl velice výhodný kurz, což přitáhlo zejména hráče a spekulanty, kteří chtěli zariskovat,“ popisuje pro týdeník Euro jeden z českých investorů, který ovšem nechce být jmenován, protože sám na Mt. Goxu podle svých slov přišel o statisíce korun.

Nakonec burza Mt. Gox minulý pátek požádala tokijský okresní soud o vyhlášení insolvence s tím, že má 127 tisíc věřitelů a nesplacený dluh ve výši 64 milionů dolarů.

Nutná očista Pád burzy s sebou přináší řadu otázek. Největší z nich je, zda byl při tomto počínání nějakým způsobem porušen zákon. Bitcoin a virtuální měny jsou mladé odvětví, které státy v podstatě nijak neregulují a v mnoha případech se o ně ani nechtějí zajímat. Například Česká národní banka vydala prohlášení, ve kterém sdělila, že bitcoiny pro tento ústav nejsou měnou, protože je nikdo nevydává.

Také hlavní japonský měnový regulátor se nejdříve vyjádřil v tom smyslu, že do kauzy zasahovat nebude a že bitcoin pro něj znamená alternativu jako třeba zlato. Japonská vláda ale pod tlakem poškozených investorů začala situaci monitorovat, shromažďuje informace, a pokud prý bude potřeba, nějakým způsobem zasáhne.

Nadace Bitcoin Foundation, která komunitě slouží jako „centrální instituce“ sjednocující hráče na trhu, už mezitím ze svých řad šéfa Mt. Goxu vyloučila a obrátila se na americké úřady s tím, že klienti přišli o stovky milionů dolarů.

Největší burzy, obchodníci a další subjekty tvrdí, že aktuální problémy kolem bitcoinu se týkají pouze Mt. Goxu a že se v každém odvětví pohybují špatní lidé. Jedním z argumentů, proč bitcoinu nadále věřit, je to, že také v případě tradičních bank a peněz občas docházelo a dochází k loupežím. „Okolo bitcoinu se pohybují stovky důvěryhodných a zodpovědných firem,“ vzkazují ve společném prohlášení někteří velcí hráči z Bitcoin Foundation.

Investiční nástroj Podle bitcoinových optimistů se tak prozatím zdá, že se čistí trh a není důvod této měně nevěřit. Možná ale bude zapotřebí několika změn, zejména těch, aby byl investor nějakým způsobem chráněn. V současné době se na trhu začínají objevovat mladé společnosti, jako Circle či BitPay, které se snaží obchodování s virtuální měnou více přiblížit běžným lidem. Některé z těchto projektů ovšem tvrdí, že bitcoiny budou muset mít nějaký centrální dohled či regulaci, pokud tedy budou chtít být více používány.

Více vážnosti chce do hry přinést také společnost SecondMarket, která si udělala dobré jméno na obchodování s akciemi soukromých společností (před vstupem na burzu se zde obchodoval třeba Facebook). SecondMarket by rád bitcoiny zpřístupnil i tradičním bankám, a tam už bude nutné zavést nějaká pravidla hry. Pokud by se tak skutečně stalo, objevuje se argument, že se z bitcoinů může stát mnohem vyspělejší část celého finančního systému. Na druhé straně by ovšem zčásti přišel o svou nezávislost.

Bitcoin je dnes stále velice citlivý na mnoho okolností. Případ burzy Mt. Gox či třeba medializovaného českého Bitcash.cz ukazuje, že jedním ze zásadních problémů je technické zabezpečení. Bitcoin sám o sobě je bezpečný a kvalitně navržený, problémem jsou ovšem burzovní, směnárenské a další systémy, které vyvíjejí třetí strany. Pokud budou ceny bitcoinu stále tak vysoko, určitě budou hackery a další kybernetické škůdce lákat.

Bitcoiny mají také další vlastnost - jejich hodnota se vyvíjí podobně jako třeba cena akcií na burze, tedy často dost nepředvídatelně. Na hodnotu má vliv především nálada investorů a jejich důvěra v bitcoin samotný. Spíše než tradiční měnu tak tato virtuální varianta představuje prostředek k investování, jehož hodnota se odvíjí podobně jako u akcií.

Bitcoinový optimismus Do investic do bitcoinu se už vlivem médií zapojují i běžní občané, kteří mockrát slyšeli legendy o tom, jak nějaký programátor díky pár bitcoinům vydělal miliony dolarů a podobně.

Jenže takový běžný investor se nechá poměrně jednoduše ovlivnit. Je vcelku běžné slýchat dotazy na to, jestli bitcoin ještě poroste, zatímco otázky, zda pomocí něho lze někde platit, už tak časté nejsou.

A nevypadá to, že by se v tomto ohledu mělo něco zásadně změnit. Už i v Česku nabízí asi 30 firem platby pomocí virtuální měny, často jde ale o pouhé marketingové nástroje, pomocí kterých je možné se zviditelnit v médiích a komunitě. Platit tímto způsobem jde třeba za internet v Brně a jedna společnost v něm umí vyplatit i výplatu. Zástupci se nicméně často shodují, že je poměrně problém s bitcoiny počítat v účetnictví a tak dále.

Určitá hodnota bitcoinů spočívá v tom, že jejich počet je pevně daný, jde o promyšlený algoritmus. Bitcoiny jednou dojdou a už nebude možné uvolnit další. Hodnota těchto jedniček a nul tak může spočívat v jejich určité vzácnosti a ani pád Mt. Goxu to nemusí změnit. Různé další burzy už na situaci reagují, snižují poplatky a registrují značné nárůsty uživatelů. Zatím to nevypadá na to, že by byl bitcoin mrtvý.

Také česká komunita se tento týden sejde na svém tradičním neformálním sezení v podniku, kde lze bitcoiny platit. Hlavním tématem má být oslava pádu dřívější burzovní dominanty.

Z burzy nejspíš v důsledku hackerského útoku zmizelo na 750 tisíc bitcoinů a mluví se o ztrátách v řádech stovek milionů dolarů. Rozkolísaný kurz Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc (v USD)

V úterý 25. února se hodnota bitcoinu na chvíli propadla na 450 dolarů, brzy se ale vzpamatovala a celkový denní průměr je výrazně lepší.

27. 2. 2014

Zdroj: Index CoinDesk

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít