Jediný přítel egomaniaka - Euro.cz

Přihlášení

Jediný přítel egomaniaka

, Karel Zaoral,
Jediný přítel egomaniaka
Zdroj: Euro.cz

Vítězství elegance nad funkčností je finskou prohrou

Mezi lidmi mají mobilní telefony Nokia zvláštní postavení. Finové v posledních dvou letech zaspali vývoj, zatímco konkurence do svých přístrojů pěchovala jednu technickou novinku za druhou. Ať už Samsung, nebo Sony Ericsson. Nokia přesto přízeň zákazníků neztratila. Intuitivní ovládání spolu s elegantním designem telefonů, který se na rozdíl od jiných výrobců převratně nemění, mají stále svou váhu. Konzervativnost však Nokia čas od času hodí za hlavu a vytvoří něco neotřelého. Nedávno se začal prodávat model 8800.
Svým způsobem je to dokonalý mobilní telefon. Pokud vás ovšem nezajímá nic jiného, než jak vypadá. Budete-li jej nechávat jakoby mimovolně položený na kavárenském stolku, černo-stříbrná kombinace zdobící tělo z ušlechtilé oceli pošle virtuálně váš plat v očích okolí mezi horních deset tisíc. Ke dvojitému espresu si samozřejmě můžete vyložit i stejně barevně vyladěnou nabíječku, stojan a handsfree. Záleží jen na vás, do jaké míry se chcete se světem podělit o svou egománii.
Dokonalostí se honosí rovněž zpracování. Vsazení displeje, zaoblené linie vysouvacího mechanismu stejně jako prolis sloužící k otevření telefonu jsou precizní. Díky vyváženým barvám, jasu a kontrastu lze z displeje dobře číst na plném slunci, přičemž ochrana tvrzeným sklem oddaluje opotřebení. Vysouvací konstrukce umožnila výrobci osadit přístroj velkou klávesnicí, s jejíž pomocí se příjemně píše. Jen potvrzovací tlačítko je příliš malé, takže to chce čas, než si člověk zvykne. Ocel činí Nokii 8800 nerozbitnou, v nouzi ji lze použít jako účinný nástroj sebeobrany, a navíc na ní ulpí sebemenší otisk prstu. A to je skvělé, neboť si s ní můžete pohrávat s předstíraným reptáním, že už „zase potřebuje vyleštit“. Roztomilé, na co všechno Finové mysleli.
Za luxusní telefony zaměřené na styl a reprezentaci se platí hodně, paradoxně však nebývají vybaveny omračujícím množstvím funkcí. Nokia 8800 stojí šestadvacet tisíc a disponuje třemi prvky, o nichž byste si přáli, aby se do tohoto telefonu nikdy nedostaly. Prvním je fotoaparát. Možná to chápu špatně, ale měl jsem za to, že v mobilech slouží k polapení okamžiků, o něž se chce člověk bezprostředně podělit s přáteli. Nokia 8800 vytváří momentky v mizerné kvalitě, která se ještě čtyřikrát sníží, pokusíte-li se je někomu poslat e-mailem.
Atraktivitu mobilů se výrobci nyní snaží stupňovat tím, že z nich vytvářejí polovičaté hudební přehrávače. Nokia 8800 není ani to. Zvládá formáty MP3 a AAC, jenže její paměť pojme v poslouchatelné podobě sotva dvě desítky skladeb. A i když je schopná přijímat FM rádio, sluchátka v přibaleném handsfree jsou monofonní. Monofonní? Vzhledem k ceně by měla být bezdrátová s dosahem až na Mars. Řešením zůstává dokoupit soupravu komunikující s mobilem pomocí technologie Bluetooth.
Na rozdíl od poslechu Chopina se připojení na internet v mobilech stalo standardem. V Nokii přesto usoudili, že se honba za megabity vymkla kontrole a je potřeba chtivost lidí po datech krotit. Obě technologie pro mobilní připojení (jak GPRS, tak EDGE) totiž nevyužívají plnou kapacitu sítě, čímž pádem si ani rychlých dat neužijete.
A je to tu znovu. Pokud si chcete s Nokií 8800 jen pohrávat a občas zavolat, je dokonalá. Přehledné menu Finové logicky uspořádali a zvláště si dali záležet na nejdůležitější položce – seznamu kontaktů. Do paměti telefonu se vejde tisíc jmen. Ke každému z nich je možné přiřadit pět telefonních čísel, internetovou adresu, e-mail, poštovní adresu, obrázek nebo fotografii, poznámku a identifikační číslo pro vytváření skupin kontaktů. Informace o potenciálních volaných se vkládají i upravují snadno, pro textové zprávy telefon disponuje celkem dobrým slovníkem T9 a má paměť na sto padesát esemesek. K jednotlivým jménům v seznamu jenom nelze přiřadit samostatnou vyzváněcí melodii, jde to pouze u skupin.
Nokia chtěla zaujmout zákazníky, kterým jde hlavně o image a dokážou mu obětovat některé nedůležité funkce. Jenže v tomhle případě bohužel musí obětovat i ty důležité. Lze se na to dívat však také z druhé strany. Stejně jako je potřeba mobil neustále leštit, nosit s sebou nabíječku a stojánek nemusí být nutně interpretováno jako pokus o snobské vychloubání. Baterie totiž uživí telefon při běžném používání sotva čtyři dny, což je oproti udávaným osmi velmi málo.

Nokia 8800
hmotnost 134 g
displej 262 tis. barev
max. udávaná pohotovost 190 hodin
paměť 47 MB
adresář 1000 jmen/11 položek
rychlé SMS T9
diktafon 60 minut
datové funkce GPRS, EDGE třída 8
fotoaparát 0,48 megapixelu

Klady
– design
– exkluzivita
– vynikající displej
– dobrý seznam a organizér

Zápory
– pomalý přenos dat
– mizerné handsfree
– kapacita baterie
– ubohý fotoaparát