Je nutné znát pravidla

11. března 2013, 00:00 - Lada Kičmerová
11. března 2013, 00:00

Mezníkem pro rozhodnutí je 35. rok života, starší lidé se musejí rozmyslet do června

Penzijní reforma, spuštěná v lednu letošního roku, přinesla dvě zásadní novinky. Změnila nastavení třetího pilíře, v rámci kterého přibylo doplňkové penzijní spoření s jinými pravidly pro garanci nulového výnosu a přiznání státní podpory. Vstup do něj je dobrovolný a lze z něj za určitých podmínek vystoupit. Zcela nově pak zavedla druhý pilíř, tedy důchodové spoření. Druhý pilíř umožňuje účastníkovi snížit své odvody do prvního (průběžného) pilíře z 28 procent na 25 procent a zbylá tři procenta si posílat na vlastní důchodový účet. Vstup je také dobrovolný, ale nezvratný, tedy nelze vystoupit. Naspořené prostředky budou vyplaceny až v době odchodu do důchodu.

Čas je do konce června Právě otázka, zda vstoupit, či nevstoupit, je u druhého pilíře tou nejdůležitější. Odpověď na ni není zdaleka jednoduchá. Lidé starší 35 let se pro vstup musejí rozhodnout do letošního 30. června. Ostatní se mohou rozmyslet až do doby, než oslaví 35. narozeniny, respektive do konce toho kalendářního roku, na nějž dané jubileum připadne. Vstup je také podmíněn tím, že žadatel musí být ekonomicky aktivní.

Hledisek, která jsou však při rozhodnutí třeba brát v potaz, je celá řada. Jedním je ekonomická výhodnost vstupu, aby účast při současném příjmu a délce spoření přinesla kýžený výsledek zvýšení prostředků vyplácených v důchodu. Roli hraje také míra důvěry v český stát, tedy zda věříme, že vláda dokáže zabezpečit dostatek finančních prostředků na výplaty penzí v době našeho odchodu do důchodu. V neposlední řadě je důležitá také diverzifikace zdrojů, které zabezpečují zajištění na stáří. Tedy že si na důchod spoříme v různých produktech a nejen v jednom. Všechna tato kritéria by při rozhodování měla hrát důležitou roli. Všeobecně pak lze říci, že vstup se vyplatí lidem s průměrným a nadprůměrným příjmem mladším 45 let, čemuž odpovídá zhruba 60 procent mužů a 50 procent žen. „Při výpočtech výhodnosti se vychází ze současného způsobu výpočtu důchodu a valorizace, což je samozřejmě zkreslené.

Je velmi pravděpodobné, že stát bude za třicet let vyplácet a valorizovat důchody podle jiných pravidel, než je tomu dnes. Podmínky se v současnosti mění takřka každý rok a s velkou pravděpodobností frekvence změn bude pokračovat,“ doplňuje Igor Polanský, analytik Partners.

Novinky na trhu S penzijní reformou jsou spojeny i nové produkty - důchodové fondy, které jsou spravovány penzijními společnostmi. Ti, co se již pro vstup do druhého pilíře rozhodli, musejí ještě zvážit míru rizika a podle toho zvolit investiční strategii.

1. Důchodový fond státních dluhopisů Smí investovat pouze do dluhopisů, jejichž emitentem je ČR, ČNB, případně některá z členských zemí OECD, dále pak ECB, EIB, Světová banka či Mezinárodní měnový fond, a dokonce i do dluhopisů emitovaných Výplaty z druhého pilíře K výplatě naspořených peněz z druhého pilíře dochází až v době, kdy je střadateli přiznán důchod z prvního pilíře, tedy když dosáhne věku odchodu důchodu. Vybrat si lze ze čtyř variant výplaty neboli anuity důchodového spoření. V případě anuity se pojišťovna (důchodový fond) zaváže klientovi ročně vyplácet předem dané procento z jím vložené (naspořené) sumy, a to po stanovený horizont anebo do konce života (viz infografika). To pomáhá eliminovat riziko rychlého spotřebování naspořených prostředků.

Účastníci si budou moci vybrat, podle zákona, čtyři druhy důchodů, a to: 1. Doživotní starobní důchod.

2. Doživotní starobní důchod se sjednanou výplatou pozůstalostního důchodu po dobu tří let.

3. Starobní důchod na dobu dvaceti let.

4. Pozůstalostní penze.

Pozůstalostní penze se z druhého fondového pilíře vyplácí v několika různých situacích, kdy účastník důchodového spoření zemřel dříve, než mu bylo vyplaceno vše, na co měl nárok.

* V případě, že zemře ve fázi spoření a má nezletilé děti, jsou prostředky z účtu účastníka dětem vyplaceny během pěti let v pravidelných měsíčních splátkách.

* V případě, že si zvolil účastník důchodového spoření rentu na 20 let a zemřel dříve, jeho dědicům je zbývající část nevyčerpaných prostředků z účtu vyplácena formou pozůstalostní penze po zbývající dobu.

* V případě, že si účastník důchodového spoření zvolil jako výplatu doživotní anuitu a k ní si doplnil možnost pozůstalostní penze na tři roky, vyplácí životní pojišťovna osobě, kterou účastník ve smlouvě uvedl, po dobu tří let pozůstalostní penzi ve stejné výši, jako byla starobní penze pro účastníka.

Každý, kdo uvažuje o vlastním zajištění na stáří a nehodlá se v penzi spoléhat jen na stát, by měl vstup do druhého pilíře minimálně promyslet a zvážit všechna pro a proti. Rozhodnutím do něj vstoupit se totiž zavazuje k dlouhodobé a pravidelné investici, která sice na jedné straně požaduje velkou disciplínu, ale na druhé straně přinese očekávaný výsledek. Evropským fondem finanční stability. Jeho portfolio může obsahovat i nástroje peněžního trhu. Průměrná splatnost portfolia nesmí být delší než pět let, dluhopisy tedy budou maximálně střednědobé a musejí tvořit minimálně 90 procent jeho portfolia. Fond plně zajišťuje měnové riziko do české koruny.

2. Konzervativní důchodový fond Investuje rovněž do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu členských zemí OECD, ECB, EIB, Světové banky, MMF či Evropského fondu finanční stability. Přičemž dále může investovat do podílových fondů peněžního trhu. Maximální průměrná splatnost portfolia nesmí být delší než pět let. Kromě státních dluhopisů s vysokým ratingem může investovat i do korporátních dluhopisů, a to maximálně 30 % portfolia. Majetek fondu je plně zajištěn proti měnovému riziku.

3. Vyvážený důchodový fond Investuje do stejných nástrojů jako Konzervativní důchodový fond. Nicméně ve svém portfoliu může držet i akcie společností přijatých k obchodování na evropských burzách. Podíl akciové složky může činit maximálně 40 %. Fond zajišťuje měnové riziko do české koruny na úrovni minimálně 75 % portfolia. 4. Dynamický důchodový fond Investuje do stejných nástrojů jako Vyvážený důchodový fond, přičemž hodnota akcií může být maximálně 80 % z hodnoty portfolia.

Měnové riziko zajišťuje do české koruny z 50 %.

V zákoně je upravena funkce autopilota investiční strategie. Chrání v posledních deseti letech před důchodem účastníky, kteří zvolili strategii investování s vyšším kolísáním. Jejich úspory budou po dosažení 55 let postupně převáděny z rizikových investic do investic s menšími výkyvy. Nemůže se tak stát, že někomu poklesne hodnota jeho celoživotních úspor těsně před odchodem do důchodu o desítky procent. Autopilot bude penzijním společnostem ze zákona nařízen. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít