je nadpřirozená bytost

09. března 2015, 00:00 - Jan Novotný
09. března 2015, 00:00

S šéfem se nikdo nemůže srovnávat, říká nová místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová

Byla špionka. Jako James Bond. Prohlásil o ní Andrej Babiš před sněmem ANO. Pražská šéfka hnutí a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová má za sebou opravdu pestrou kariéru. Od špionážní přípravky na 23. odboru Státní bezpečnosti, kam nastoupila v roce 1988 jako pětadvacetiletá absolventka právnické fakulty, se po revoluci vypracovala na lobbistku Agrofertu a některých státních společností. Zároveň přitom působila jako asistentka sociálnědemokratických poslanců. Z ČSSD odešla před rokem a prakticky ihned byla zvolena předsedkyní ANO v Praze. „Když to hnutí začínalo, bylo v nějaké situaci. A teď je zase v jiné,“ popisuje Kleslová, proč už nevadí, když se hlavními tvářemi hnutí místo nepolitických odborníků stávají lidé, kteří mají za sebou dlouhou kariéru v jiných politických stranách.

* Je vám líto, že Martin Stropnický není po sněmu v nejužším vedení strany? Vždyť byl právě on druhou nejvýraznější tváří hnutí před sněmovními volbami 2013, v nichž jste poprvé výrazně uspěli…

Ne, mě to nemrzí. Pan Stropnický je ministra myslím si, že do nejužšího vedení nekandidoval zejména proto, že už má tolik povinností. Asi se nemůže věnovat hnutí do takové míry jako místopředseda.

* Pan Babiš je přece také ministrem a byl znovu zvolen předsedou celého hnutí. V jeho případě to není problém?

Pan Babiš je atypická osoba. Má takové schopnosti, které asi žádný z nás nemá. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená. Já například nechápu, jak může v pět hodin ráno vstávat a v jednu v noci jít spát. Takže já bych s panem Babišem vůbec nikoho nesrovnávala.

* A je skutečně dobře, že v čele hnutí je nadpřirozená bytost? Je to ještě demokratické, když je předseda takto uctíván?

Ne, takto to není. On je skvělý v tom, že má něco víc než my všichni ostatní, co se týče těch schopností. Musíme si to říct a respektovat to, i když mě třeba může mrzet, že já takové schopnosti nemám. Ale prostě je to tak. Je lepší než my.

* Abych se vrátil k úvodní otázce. Martin Stropnický vystupoval ještě před rokem a půl s Andrejem Babišem v předvolebních spotech jako muž číslo dvě. Teď je jen jedním ze 14 členů předsednictva. Už není v hnutí taková poptávka po známých tvářích?

Ale vezměte si pana Vladimíra Dlouhého, jaký to byl oblíbený politik a kde je teď. Vezměte si Standu Grosse, miláčka lidí. Vy se pořád snažíte někoho preferovat a říkat nám, koho si máme do vedení hnutí volit.

* Je Martin Stropnický ještě „chovný kůň“, jak jste ho před časem nazvala?

Ne, ten výrok o chovných a tažných koních v hnutí ANO jsem řekla asi před dvěma měsíci v úplně jiné situaci. Bylo to vytrženo z kontextu.

* Ale nazvala jste ho tak? Mohlo ho to poškodit?

Ne, myslela jsem to tak, že někteří jsou spíše na to focení a někteří na práci. Rozhodně se to netýkalo pana ministra Stropnického takto personálně.

* Stále dokola odpovídáte na dotazy o své minulosti před rokem 1989. Proč se vám to dosud nepodařilo vysvětlit tak, aby se už nikdo nemusel na nic ptát?

Prosím vás, stále říkám, že jsem byla jen prověřovaná. To je něco podobného, jako když dnes někoho prověřuje Národní bezpečnostní úřad při žádosti o bezpečnostní prověrku. Také zkoumá vaše osobní i finanční zázemí, co jste zač…

* Ale vy jste přece dostávala na 23. odboru Státní bezpečnosti každý měsíc plat…

No protože kdybych ho nedostávala, tak by mě zavřeli, že jsem příživník. V té době jste musel být zaměstnán. Pokud jsem byla v procesu prověřování, tak jsem musela být zaměstnána. Takový byl systém. Byla jsem vlastně v jakési zkušební době, ve které jsem mohla odejít. A nakonec jsem také odešla. Já už se k tomu nebudu dál vracet. Nemám se za co stydět. A jestli mě za to chce někdo skandalizovat, tak prosím, poslužte si.

* Jen jsem chtěl namítnout, že prověřování Národním bezpečnostním úřadem asi není to samé jako prověřování pro práci rozvědčíka Státní bezpečnosti.

No prostě já jsem byla někdo, komu tu práci v rozvědce nabídli, a já jsem ji odmítla. Tak mě tady za to zastřelte. Všechny zpravodajské služby jsou ojedinělé na celém světě. Já mám pocit, že vy neumíte rozklíčovat, co je Státní bezpečnost, co byl odbor vnitřního zpravodajství a co byla zpravodajská služba. Ti, kdo mě chtějí dehonestovat, tak tomu dávají takový ten pejorativní nádech, že jsem byla v StB. Já naopak dostávám spoustu povzbudivých reakcí typu, že když někoho prověřovali pro práci ve zpravodajské službě, tak to museli být lidé charakterní, lidé na výši, odborně zdatní a museli být ochotni za republiku položit srdce. To jsem vždycky byla a byla bych i teď.

* Nepřipadalo vám zvláštní, že na sněmu byli noví funkcionáři hnutí zvoleni tak hladce? Mělo to všechno tak přímočarý průběh, téměř o ničem se nediskutovalo…

Prostě kvalitní příprava – lehký průběh. Materiály a stanovy jsme prodiskutovali v krajských organizacích s delegáty předem. Probírali jsme nominace, probírali jsme to, od koho máme jaká očekávání. Kdyby se na sněmu lidé hádali, tak byste zase řekli, že jsme se moc hádali.

* Proč se na sněmu nikdo na nic neptal? Ani po opakovaných výzvách? Kandidáti do funkci Babišcí, jako například vy, nemuseli zodpovídat veřejně žádné dotazy.

Nevím, proč se neptali. Já jsem se neptala, protože jsem ty kandidáty znala.

* Proč se do vedení hnutí nedostalo více tváří ANO z plakátů, které jste tak využívali před volbami? Už je teď nepotřebujete?

Já si myslím, že nemáte pravdu. Vždyť ve vedení jsou všichni z plakátu.

* Mám na mysli ty lidi, kteří vám zejména před sněmovními volbami dodali důvěru tím, co měli za sebou, a tím, že přišli z oblastí mimo politiku. Pan Stropnický, pan Pilný, pan Zlatuška…

Ale počkejte. Vždyť já jsem také byla tou tváří. Moje tvář byla na tramvajích, stejně jako tvář paní Jermanové. Já chápu, že vy máte rádi tu pravdu a lásku. Ale prostě tohle už je něco jiného. Vy jako média se snažíte nám říkat, koho si máme do vedení hnutí volit. A tím jste možná také panu Stropnickému trošku ubližovali. Možná jste tím vším dávali delegátům najevo, že jsou úplně hloupí a nedovedou se sami rozhodnout a měli by se řídit tím, co píšou média. Proto možná pan Stropnický nezískal větší podporu.

* Hnutí ANO a pan Babiš přece při vstupu do politiky kladli důraz na vysokou odbornost lidí v politice.

Myslíte, že pan Stropnický není svou odborností vhodný zrovna pro řízení ministerstva obrany?

* Ne. Mám na mysli nové složení vedení hnutí.

Koho konkrétně máte na mysli? Mě třeba?

* Například vás.

No tak já si myslím, že dokážu odborně vyřešit organizaci hnutí. Jednak jsem úspěšná předsedkyně pražské organizace ANO, v Praze jsme vyhráli loňské volby do zastupitelstva, na Praze 10 jsme vyhráli, jsem starostkou. Jsem advokátka a legislativu, myslím, umím. Tak kdo jiný by měl lépe pomoci řídit hnutí?

* Ale v politice už působíte dlouhou dobu…

No právě proto. Takže ty zkušenosti mám.

* Byla jste dlouholetou členkou pražské ČSSD, její místopředsedkyní, dokonce i členkou ústředního výkonného výboru celostátní sociální demokracie. Pan Babiš přece hledal odborníky, kteří by nebyli spjati s tou starou politickou garniturou, s tím matrixem, jak často říká.

Když to hnutí začínalo, bylo v nějaké situaci. A teď je zase v jiné.

* Teď už nevadí lidé, kteří jsou spojení se starými stranami? I pan Faltýnek byl dlouholetým vlivným členem prostějovské ČSSD, paní Jermanová byla zase členkou středočeské ODS.

Vy tady porušujete ústavní práva. Chcete mi říct, že někdo nemohl být v nějaké straně?

* To neříkám. Ale pan Babiš na začátku fungování hnutí ANO prohlašoval, že právě on přináší změnu. Že vy jste ti noví, kteří konečně dají zemi, která je v rozkladu, do pořádku.

Ale já si myslím, že opravdu přinášíme změnu.

* A je to skutečně změna, když místa ve vedení hnutí obsadí bývalí členové sociální demokracie a ODS? Není to jen recyklace politiků, kteří se nedokázali dostatečně prosadit v těch starých stranách?

Já to takhle vůbec nevnímám. Vezměte si, co hnutí ANO dělá ve vládě. Co tam dělá pan Babiš. O tom to přece je. Pochopitelně angažuje lidi, kteří mají zkušenosti. Vezměte si Věci veřejné, jak to tam dopadlo. Ti lidé neměli žádné předchozí politické zkušenosti. Vezměte si, jak dopadl Úsvit. Někdo to prostě musí organizovat. A to ten, kdo má organizační schopnosti. l

Pan Babiš je atypická osoba. Má takové schopnosti, které asi žádný z nás nemá. Myslím, že on není úplně přirozená bytost. Spíše nadpřirozená.

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít