JDU SPRÁVNÝM SMĚREM

08. října 2018, 00:00 - BARBORA PEČOVÁ
08. října 2018, 00:00

Znali jsme ji z Událostí České televize, kde nám obden sdělovala zpravodajství. Oblíbená moderátorka Jolana Voldánová už přes čtyři roky pracuje na volné noze. A možná byste nevěřili, že v lednu oslaví padesátiny. Co jí dal život na vesnici? A na čem teď pracuje?

* Jolano, jak jste strávila dnešní den?

Dnešní den byl uspěchaný. Nestává se to často, ale občas trasu Mladá Boleslav - Praha otočím za den víckrát. A to je přesně ten moment, kdy si říkám, jestli se cestou do Prahy náhodou nepotkám, jak jedu opačným směrem. Je to adrenalin, ale taky moje volba. Nejsem klasický workoholik, umím odpočívat, ale zároveň se nesmím nudit. A najít mezi těmi dvěma póly rovnováhu je někdy náročné. Miluju však ten pocit, že si svůj pracovní život už konečně řídím sama.

* Čtyřikrát jste vyhrála anketu TýTý v kategorii Osobnost TV zpravodajství. Jaký je pro vás rub a líc popularity?

Možná to tak nevypadá, ale jsem docela plachý člověk. Svoji práci pro Českou televizi jsem milovala, ale vždycky mě hrozně unavovaly všechny akce spojené s publicitou. Jako pozorovatel a skrytý průzkumník jsem mnohem spokojenější někde v závětří. Možná je to chyba, protože se neumím nabízet ani prodávat. Ale mě to prostě moc nebaví. Největší mojí výhodou je to, že dvacet let působení na televizní obrazovce mi zajistilo, že si mě lidi budou ještě chvíli pamatovat.

* Zanedlouho v rádiích začnou hrát Ladovskou zimu Jarka Nohavici. Jak dnes s odstupem vnímáte „Voldánovou na saních“?

„Na ČT1 studio sníh, Voldánová sedí na saních“ mi stále připomíná spousta lidí a ptá se, jak jsem se v téhle písni ocitla. A já říkám: zeptejte se Jarka Nohavici, já vlastně nevím, proč mi dal takovou důvěru. Ale fakt je, že mi zajistil jistý druh nesmrtelnosti. (smích)

* Nedávno vám díky podpoře Innogy vyšla kniha K čemu jsem došla (Výlety do mého života). Jaký z ní máte dnes s odstupem pocit?

Ta knížka je fajn, protože je spojením určitých důležitých etap mého života s konkrétními místy, která se k nim vážou. Není to nic objevného, ale ve spojení s trasami výletů a hezkými fotkami se mi ten výsledek vlastně docela líbil. V listopadu mi vyjde další knížka s názvem Kafe s Jolanou, knižní přepis dvaceti vybraných rozhovorů, které jsem točila pro server aktualne.cz.

* Bydlíte v malé vesnici u Mladé Boleslavi. Neměnila byste?

Neměnila. Teď po třinácti letech života na vesnici už to myslím říct můžu. Byl to na začátku trochu risk, neměla jsem nejmenší ponětí, jak to bude fungovat s dojížděním, jak budu fungovat já jako člověk zvyklý na velkoměstský život… Ale zvykla jsem si překvapivě rychle. Vzhledem k množství lidí, které potkávám, a k adrenalinu, který moje práce obnáší, potřebuju nějakou rovnováhu, abych se nezbláznila.

* Nově vás můžeme vidět jako jednu z tváří kampaně proti topení pevnými palivy. Jak moc se vás toto téma osobně dotýká?

Právě že dotýká, i kvůli tomu, že bydlím na vesnici. Když jsem byla malá a jezdila k babičce a dědovi, vzpomínám si, že se v kamnech spálilo vlastně v podstatě všechno, co šlo. Obávám se, že v tom někteří lidé pokračují. Celá republika sice třídí odpad, ale pak mi nejde moc do hlavy, co všechno proletí komíny. Jsem zvyklá na čistý vzduch u nás na vesnici, takže mi kampaň na zemní plyn přišla fajn, protože je to ekologičtější, mnohem zdravější a určitě i pohodlnější způsob vytápění.

* Toto číslo jsme věnovali luxusu. Co pro vás symbolizuje a jaký k němu máte vztah?

Luxus je pro mě odpočinek, když jsem sama se sebou a sama sebou a požitky s tím spojené. Když si můžu číst do tří do rána, dlouho spát, dojít si na skvělou masáž, dát si někde báječnou večeři, objevovat dálky, jet na motorce a být svobodná…

* Díky pořadu Tajemství rodu jste se dostala ke svým kořenům až do Buenos Aires. Jak vzpomínáte na cestu ke svým kořenům? Jste ještě s příbuznými v kontaktu?

Ano. Mojí tetě Heleně už je přes devadesát let a díky Tajemství rodu jsme stále v kontaktu. Nechala jsem dokument opatřit anglickými titulky a poslala to všem, které by to ve světě mohlo zajímat. Dokonce bych měla sen, že bych všechny ty, kteří jsou s rodinou Voldánovou úzce spjatí a žijí v Austrálii, v USA, v Argentině nebo v Asii, pozvala do Čech. Udělat takový velký sraz potomků emigrantů, kteří z různých důvodů kdysi tuhle krásnou zemi opustili. Asi je to utopie, ale ta představa, jak se všichni vrátí na chvíli ke kořenům, se mi moc líbí. •

LUXUS JE PRO MĚ ODPOČINEK, KDYŽ JSEM SAMA SE SEBOU A SAMA SEBOU A POŽITKY S TÍM SPOJENÉ.

JOLANA VOLDÁNOVÁ

Jolanu Voldánovou teď můžete vidět v kampani na zemní plyn a v listopadu jí vyjde knižní podoba jejího pořadu Kafe s Jolanou: „Nejsem klasický workoholik, umím odpočívat, ale zároveň se nesmím nudit. A najít mezi těmi dvěma póly rovnováhu je někdy náročné. Takže občas doběhnu sama sebe tím, že si toho naberu moc. “


Čtěte také

Události  Jaroslav Barták u soudu

Lékař Barták dostal za plánování vražd a vydírání tři roky vězení

Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka…

před 3 hodinami

 Čeští vojáci - ilustrační fotografie

Česko zaspalo, musí začít masivně zbrojit, tvrdí Babiš

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl…

před 3 hodinami

ilustrační foto

Rozdupaní lososi. Tajné video odhalilo kruté zacházení s rybami v kanadském velkochovu

Pracovníci kanadské firmy Cooke Seafood v amerických sádkách zbytečně krutě zabíjeli…

před 3 hodinami

 Andrej Babiš

Glosa: Proč nejste v Sýrii? vynadal Babiš vojákům. Neposlal jste nás tam

Premiér Andrej Babiš vyčinil generalitě, proč Česká republika nevyslala své vojáky, aby…

před 3 hodinami

 Premiér Andrej Babiš

Babišův fond poprvé v zisku. Hartenberg Holding vydělal 489 milionů

Private equity fond ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše se vůbec poprvé od svého…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
Srovnání spořicích účtů, kam vložit peníze?
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče