Jasno má jen T-Mobile - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jasno má jen T-Mobile

, Ondřej Hergesell,
Jasno má jen T-Mobile
Zdroj: Euro.cz

UMTS

PRAHA (rek) – Mobilní operátoři se intenzivně připravují na spuštění sítě třetí generace UMTS. Pro T-Mobile síť připravuje konsorcium Siemens – Nokia – Nortel. „Rozhodnutí padlo na evropské úrovni, my jej budeme respektovat,“ sdělil týdeníku EURO ředitel firemní komunikace T-Mobile Jiří Hájek.
Eurotel vypsal ve druhé polovině loňského roku na dodavatele výběrové řízení, které dosud nebylo ukončeno. Eurotel a T-Mobile by měly síť třetí generace spustit do konce roku 2006. Oskar Mobil tendr zatím nevypsal, ale podle sdělení Petra Šindlera se výběrové řízení připravuje. Oskar však musí síť 3G uvést do provozu až v roce 2007.
V odborných kruzích budí pozornost aktivity dravé čínské firmy Huawei Technologies. Firma se na českém trhu chce prosadit především svou technologií UMTS1800, kterou představila na březnové výstavě CeBIT 2005 v Hannoveru. Huawei údajně připravuje otevření referenčního centra v Praze, ale informaci týdeníku EURO firma zatím nepotvrdila, stejně tak ani mluvčí Eurotelu Diana Dobálová přihlášku Číňanů do tendru. Za posledních pět let je společnost nejrychleji rostoucím poskytovatelem 3G technologií na světě. Roční obraty pravidelně zvyšuje o 45 procent až na loňských 2,28 miliardy dolarů. Huawei své technologie kromě britského BT nebo ruského Rostelcomu dodala například i novému majiteli Českého Telecomu, španělské Telefónice.