Jarní výprodej dluhů

03. března 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
03. března 2014, 00:00

Zahraniční investoři skupují úvěry španělských firem i domácností. Dlužníci přitom splácejí čím dál méně

Obchodník, který se rozhodne prodávat své zboží v novém a lepším obalu, může být veden snahou nabídnout zákazníkům to nejlepší. Nebo také popíchnout klienty ke koupi produktu, který se pomalu stává ležákem. Případ německé Commerzbank, která se jako jedna z prvních odhodlala vrhnout na trh obří balík španělských nemovitostních úvěrů v hodnotě 4,4 miliardy eur, připomíná spíše druhou možnost.

Ne že by obal nemohl nalákat. Součástí projektu Octopus (Chobotnice), jak Commerzbank deal nazvala, je mimo jiné madridské nákupní centrum H2O. Jeden z nejviditelnějších symbolů úpadku, ale i postupného vzestupu trhu s komerčními nemovitostmi, otevřel v roce 2007, těsně na vrcholu stavebního boomu, kdy každý věřil, že se investice do obchodních paláců vyplatí a lidé budou mít dost peněz na utrácení. Pak ale přišla krize a obchodní centrum se vyprázdnilo. V roce 2010 ho koupila britská developerská skupina Alpha Real Trust a dnes je obchody obsazen z 90 procent. Sedmiletý syndikovaný úvěr, který si Britové na madridský obchodní dům vzali u Commerzbank, je jednou z mála zveřejněných součástí Chobotnice.

Chapadla Chobotnice Octopus je rozdělen do dvou tranší, lépe řečeno chapadel. Zhruba polovina úvěrů -včetně H2O - je v lepší kategorii bezproblémových, druhá půlka poolu nese nálepku non-performing loans (NPL). Úvěry v selhání pak doplňují ještě půjčky s předponou „sub-“, tedy ty, s jejichž splacením už nikdo vážně nepočítá.

Druhá největší německá banka zatím informace o Chobotnici dává pouze vybraným společnostem, a tak nejsou detaily obchodu známé. Podle listu The Wall Street Journal jsou ale mezi zájemci třeba hedgeové fondy Blackstone a Apollo Global Management, investici zvažuje specialista na nemovitosti Kennedy Wilson. Pravděpodobné je i to, že se v rámci konsorcia do španělského dealu přihlásí Deutsche Bank nebo bankovní dům Wells Fargo. Celý projekt, který by měl být uzavřen první březnový týden, má pak na starost investiční banka Lazard.

Není to poprvé, co Commerzbank v rámci čištění svého portfolia nabízí španělské nemovitostní úvěry, a zbavuje se tak balastu v účetnictví. Počátkem února oznámila, že s lehkou ztrátou odprodala pohledávky za 710 milionů eur nejmenovanému hedgeovému fondu. A pod nominální hodnotou bude zřejmě prodávat i v případě Chobotnice. Pro Commerzbank jde přesto o úspěch.

Zvláště Hypothekenbank Frankfurt (někdejší Eurohypo), stoprocentní dceřiná společnost Commerzbank, představuje kvůli nevymahatelným nebo špatným úvěrům na bydlení a komerční výstavbu pro mateřskou banku kouli na noze. Pohledávky Eurohypo Commerzbank zčásti převedla do interní „bad bank“ a má jen dvě možnosti. Buď vyčkávat do vypršení splatnosti úvěrů s tím, že je odepíše, nebo se rychle rozhodnout a prodávat pod cenou.

Druhá možnost byla však ještě před rokem nereálná. Mimo jiné proto, že ceny nemovitostí, které s úvěrovými obchody úzce souvisejí, ve Španělsku klesly od vypuknutí krize v roce 2008 o pouhou třetinu. Tedy zdaleka ne tak dramaticky jako třeba v Portugalsku nebo Irsku, kde ceny domů spadly leckde na polovinu. Španělsko nebylo pro dravé investory tolik přitažlivé. Situace se však pozvolna mění.

„Nabídková a poptávková cena se sbližují. Investoři ale tlačí na velmi nízké ceny, které banky považují za příliš ztrátové,“ citovala agentura Reuters Manuela Anguitu, investičního analytika skupiny Aguila Capital.

Peníze tečou odevšad Oživení na dluhovém trhu, který jde ruku v ruce s nemovitostmi, je další dobrou zprávou, která naznačuje, že se Španělsko probouzí z velké siesty. Loni na podzim Madrid po dlouhých devíti kvartálech oznámil hospodářský růst. Přímé zahraniční investice poprvé za tři roky loni překročily 30 miliard eur. Dobře na odbyt jdou i desetileté dluhopisy, u nichž cenová přirážka (spread) oproti německým bondům letos v lednu klesla pod dva procentní body.

Snad nejviditelnějším symbolem nové naděje se stal krok Billa Gatese, který loni v říjnu investoval 113,5 milionu eur do stavebního koncernu Fomento de Construcciones y Contratas (FCC). Byť jde o malou částku, kterou Gatesovi poradci zvolili spíše jako doplněk širokého portfolia zakladatele Microsoftu.

„Peníze přicházejí odevšad,“ hýřil nadšením šéf Banco Santander Emilio Botín loni na podzim poté, co se vrátil z třítýdenní pracovní cesty do New Yorku.

Optimistickým prognózám však často nahrává sama vláda, nikoli tržní mechanismy. Loni v lednu španělské banky odepsaly část úvěrů v kategorii non-performing ve prospěch vládou zřízené restrukturalizační agentury Sareb. Efekt vyčištěných bilancí, který měl nalákat zahraniční kapitál, ale vydržel jen půl roku. Mimo jiné proto, že zároveň začala platit přísnější pravidla pro kategorizaci dluhů.

A tak zatímco španělské domácnosti mají napůjčováno nejméně za posledních šest let, se splácením je to stále složitější.

Ke konci minulého roku objem kreditů po splatnosti vzrostl podle údajů španělské centrální banky na téměř 200 miliard eur, což je dosavadní rekord. V potížích je tak bezmála každý sedmý úvěr. Pro srovnání - Česká národní banka vykazuje jako problémové standardně kolem pěti procent půjček.

Kupovat napřímo Pro investory, kteří se zaměřují na trh s NPL, jsou španělské trendy jasnou zprávou - nemá cenu čekat na další rekord, nesplacené úvěry je třeba začít skupovat.

Zvlášť za situace, kdy nezaměstnanost v zemi dosáhla 26 procent a Sareb bude další rizikové úvěry stahovat z trhu a nabízet je v balíčcích dalším zájemcům.

Nakupovat přes prostředníka nemá pro investory smysl, a tak se snaží o obchody napřímo. Třeba hedgeový fond Blackstone loni koupil od madridské radnice několik bytových domů v hodnotě 125,5 milionu eur. „Španělsku věříme a chceme tu více investovat,“ říká Ken Caplan, ředitel divize nemovitostí fondu Blackstone Europe.

Svou roli hraje také psychologický efekt prvního kroku. Pokud se vzedme vlna zájmu o španělské úvěry navázané na nemovitosti, může jejich cena začít růst. Což by pro fondy, které svým klientům nabízejí dvouciferné roční výnosy, znamenalo pohromu. Commerzbank každopádně není sama, kdo se rozhodla zahájit včas španělský výprodej. Podle údajů analytiků z PricewaterhouseCoopers jen za osm měsíců loňského roku investoři ve Španělsku nakoupili na úvěrovém trhu za 8,5 miliardy eur - víc než v Německu, které platí pro obchody s rizikovými půjčkami za zemi konzervativních investic. Zájem o skupování nesplácených pohledávek registruje také EY (donedávna Ernest & Young). Španělsko je po Německu a Velké Británii nejoblíbenější zemí pro nákup NPL a v oblibě investic do nemovitostních úvěrů překonalo i Irsko.

Existují ale i viditelnější symboly zvýšeného zájmu o Španělsko než rostoucí statistiky.

Na podzim roku 2012 v Madridu otevřel svou pobočku kalifornský fond Kennedy Wilson, který se do té doby v Evropě zaměřoval téměř výhradně na Irsko. A ve španělské metropoli má základnu také texaský Lone Star, který se specializuje na správu fondů soukromého kapitálu.

Možná podstatnější je však změna chování investorů. „I v dobách největší krize tu byly hedgeové fondy, které ve Španělsku investovaly. Pokud je někdo dokázal přesvědčit, zkusily to s krátkodobou investicí. Teď jsou tu i společnosti, které uvažují v dlouhodobějším horizontu. Což by nedělaly, kdyby ve Španělsku nenašly vhodné nemovitosti za dobré ceny,“ vysvětluje Brian Warren, manažer Bolsas y Mercados Espaňoles. Společnosti, která provozuje madridskou burzu.

Prodlužuj a předstírej Někteří analytici však varují, že sázka na Španělsko vůbec nemusí vyjít. Mimo jiné proto, že objem nesplácených úvěrů může být ve skutečnosti mnohem vyšší. Mohou za to banky, které v zájmu lepších výsledků špatné kredity maskují. Například investiční web Zero Hedge popsal praktiky španělských finančních domů jako „extend and pretend“, tedy prodlužuj a předstírej. Banky dlužníkům dávají nové termíny splatnosti nebo poskytují nové půjčky na umoření narůstajících úroků, jen aby co nejméně položek skončilo v kategorii defaultu.

„Pouze to odsunuje problém do budoucna, protože zásadní potíž zůstává nedořešena.

Nakonec dluhy porostou, zatímco neschopnost splácet zůstane nedotčena,“ varuje Carlos Baňos, šéf asociace hypotečních makléřů AFES.

Dokonale to platí také o firemních úvěrech, které na rozdíl od těch domácnostních banky drží ve svých rozvahách. Letos proběhne pod dohledem Evropské centrální banky další screening eurozóny a španělské banky se budou chtít zbavit zátěže. Korporátní úvěry, které jsou ve skluzu se splácením, dosahovaly ke konci minulého roku 50 miliard eur.

Někteří investoři proto již obcházejí banky a zkoušejí se domluvit přímo s dlužníky. Loni například španělský výrobce stavebnin Uralita získal nový úvěr od amerického fondu soukromého kapitálu Kohlberg Kravis Roberts.

Mohl tak předčasně splatit bankovní kredit -ovšem s tím, že za novou půjčku platí zhruba o dva procentní body vyšší úrok.

Pro předlužené španělské firmy s mizejícím odbytem to může být smrtící volba.

Pekárenský gigant Panrico, koupený v roce 2010 americkým hedgeovým fondem Oaktree Capital, loni požádal o vyhlášení úpadku. Počátkem února se položila i herní a sázkařská firma Codere refinancovaná fondy Blackstone a Canyon Capital.

Investoři tak narážejí na základní poučku, která platí nejen ve Španělsku - pouhým přeskupováním dluhy nezaniknou. Ledaže by se oklikou vrátily státu a nakonec by je splatil erár. Jenže to by znamenalo, že místo probouzení z poněkud delší siesty by se Španělsko rovnou mohlo uložit k spánku.

Bankovní černá můra

Objem úvěrů domácností v selhání ve španělských bankách

(v mld. eur, k 31. 12. daného roku)

Úvěry celkem Nesplácené Poměr (v %)

2007 1760,2 16,3 0,9

2008 1869,9 63,1 3,4

2009 1837,0 93,3 5,1

2010 1844,0 107,2 5,8

2011 1782,6 139,8 7,8

2012 1604,9 167,5 10,4

2013 1448,2 197,0 13,6

Zdroj: Banco de Espa-a

Váš dluh, náš byznys

Objem obchodů s úvěrovými portfolii (v mld. eur)

2010 2011 2012 1-8/2013

Velká Británie 8 9 10 13

Irsko - 15 3 1,5

Španělsko - 4 9 8,5

Portugalsko - 4 - -

Německo - - 10 7,5

Francie - - 9 -

Itálie - - 4 -

Belgie - - - 11,5

Nizozemsko - - - 2

Ostatní 3 4 1 2

Celkem 11 36 46 46

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Ke konci minulého roku objem kreditů po splatnosti vzrostl podle údajů španělské centrální banky na bezmála 200 miliard eur, což je dosavadní rekord. Španělsko je po Německu a Velké Británii nejoblíbenější zemí pro nákup úvěrů po splatnosti a v oblibě investic překonalo i Irsko.

Lákavější než Irsko Žebříček první desítky zemí podle jejich atraktivity pro obchodníky s úvěry v selhání (v %)*

Německo

46

Velká Británie

39

Španělsko

33

Irsko

30

Itálie

9

Polsko

6

Česko

4

Řecko

4

Rusko

4

Maďarsko

2

* Součet preferencí přesahuje 100 %, protože respondenti mohli uvést více možností.

Zdroj: anketa Ernest & Young

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít