Japonci vystřídají Američany - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Japonci vystřídají Američany

, Tomáš Skřivánek,
Japonci vystřídají Američany
Zdroj: Euro.cz

Subaru

PRAHA (ČTK) – Největší japonská automobilka Toyota Motor koupí od General Motors (GM) 8,7 procenta akcií japonské společnosti Fuji Heavy Industries, která vyrábí vozy značky Subaru. GM svůj partnerský vztah s Fuji Heavy ukončí a na jeho místo nastoupí Toyota.
Převod akcií výrobce Subaru symbolizuje přesun moci v globálním automobilovém průmyslu. Toyota nyní expanduje na úkor amerických koncernů GM a Ford, které trápí obří finanční závazky vůči zaměstnancům a pokles odbytu na americkém trhu. Japonská firma se již v roce 2003 dostala v odbytu vozů na druhé místo na světě před Ford a nyní ohrožuje první pozici GM.
GM koupila 20 procent na Fuji Heavy v roce 1999, analytici však měli o hodnotě této aliance pochyby. GM je pod tlakem závazků financování důchodů a zdravotní péče zaměstnanců a na domácím trhu se potýká s asijskou konkurencí. Subaru rovněž zápasí s poklesem prodeje a strategická spolupráce obou firem má jen slabý rozsah.
Zbývajících 11,4 procenta akcií Fuji Heavy se GM zbaví prodejem na volném trhu v příštích dnech. Za podíl přímo prodaný Toyotě získá americká firma 309 milionů dolarů v hotovosti.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze