Janků si koupil část firmy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Janků si koupil část firmy

, Hana Boříková,
Janků si koupil část firmy
Zdroj: Euro.cz

PSJ holding

Podnikatel Milan Janků získal spolu s Františkem Vaculíkem 51 procent v české stavební skupině PSJ holding. Transakce je ryze privátní investicí Milana Janků a není prováděna v rámci aktivit ECM Real Estate Investments, která je kótovaná na burze a jejíž většinu Janků vlastní. „S panem Janků jsme dlouholetými obchodními partnery a oba věříme, že akvizice představuje zajímavou investiční příležitost,“ uvedl Vaculík, ředitel PSJ holding, který již před transakcí vlastnil 21,4 procenta firmy. Cíl budoucí akcionářské struktury počítá s tím, že Janků bude vlastnit polovinu firmy, druhou polovinu budou ovládat Vaculík a další dva akcionáři.
PSJ holding založilo v roce 1997 několik fyzických osob, o několik let později skončily pohledávky podniku v České konsolidační agentuře (ČKA). V roce 2004 jej vláda zařadila do programu EXIT II, v jehož rámci proběhlo veřejné výběrové řízení na odkup pohledávky za více než 500 milionů korun. V tendru zvítězil Hydrostav Bratislava, který získal v PSJ většinu. Hydrostav ji po půl roce prodal nizozemskému Desta Holland. Firmě se pak začalo dařit. Již v roce 2005 PSJ holding ovládl část Hydrostavu Bratislava (dnes PSJ Hydro-tranzit), který původně koupil jeho pohledávku.
Dle databáze Čekia vlastnil před transakcí podíly ve firmě František Vaculík (21,43 procenta), Jaroslav Jirkovský (16,66 procenta) a Pavel Vomela (10,91 procenta). Majoritní podíl – 51 procent – držela v jihlavském holdingu společnost Desta Holland. Před koncem roku obdržel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámení, že Destu ovládne společnost PSJ New N. V. se sídlem v Amsterdamu.
PSJ holding zastřešuje devět firem, skupina zaměstnává 800 lidí. Podnik působí i na Slovensku a podařil se mu návrat na východní trhy, když například postavil pavilon na petrohradském výstavišti nebo zábavní centrum v ruském Toljatti. Pro český stát firma rekonstruovala dvanáct velvyslanectví; získala i objednávku na opravu České národní budovy v New Yorku za 257 milionu korun a nedávno vyhrála tendr na třetí etapu oprav za 350 milionů korun. V tuzemsku patří mezi největší firemní zakázky výstavba BB Centra v pražské Michli, pro ECM rekonstruuje mrakodrap bývalého Českého rozhlasu na Pankráci a stavěla Europort na ruzyňském letišti. Skupina v roce 2006 dosáhla konsolidovaného obratu ve výši 3,5 miliardy korun a konsolidovaný zisk skupiny po zdanění činil za stejné období 80 milionů korun.