Jak si Nečas vyšel v Bruselu na procházku

11. února 2013, 00:00 - Johanna Grohová
11. února 2013, 00:00

EUROGLOSA Bruselská bublina euroúředníků, diplomatů, politiků, novinářů a lobbistů je svět sám pro sebe, který často nerozumí tomu, že lidé žijící jen kousek dál řeší poněkud jiné problémy a mají celkově odlišné zájmy. Bruselský summit o velkém unijním rozpočtu, který se tradičně odehrává za zdmi fádní budovy Evropské rady na náměstí Schuman, je věrným důkazem propasti mezi eurosvětem a ostatním světem.

Pro obyvatele eurobubliny je summit vzrušující místo. Většina lidí dokáže vyčíslit, o kolik peněz jde, co jsou největší body svárů, připomenout postoje klíčových zemí a doplnit, že to stejně ještě musí schválit europarlament, což není vůbec jisté.

Dlouhé hodiny vyjednávání na místě sledují desítky novinářů, kteří zaujatě diskutují o tom, kdo, co, jak a proč a hlavně kolik. Blogují z místa například o tom, jak nad ránem zašel do tiskového baru belgický premiér Elio Di Rupo, aby znavené reportéry povzbudil. Či o tom, že ještě předtím budovu na chvíli opustil český premiér Petr Nečas, čímž prý přidělal starosti belgické policii, co si s ním při jeho návratu počne. Byl totiž upozorněn, že se nebude moci vrátit bez auta a doprovodu policejních motorek.

Jde o malé detaily, ale snaze novinářů vnést do popisování summitového dění trochu lidskosti, se lze sotva divit. Politiky uvidí jen na úvod summitu, pak se všechno odehrává za zavřenými dveřmi a informace jsou jen z doslechu.

Spekulace se nicméně šíří díky novým technologiím rychlostí blesku. Dlouholetí zpravodajové se těší pozornosti novinářů, kteří přijeli do Bruselu se svým premiérem jen na dobu summitu. Mívají o dění kolem lepší přehled a také mohou poskytnout exkurz do minulosti, kdy se summity ještě konaly v metropolích EU předsedajících států.

Když se domlouval poslední unijní rozpočet v roce 2005, tak se summity už přemístily nastálo do Bruselu. V budově Rady tehdy ještě neexistovalo bezdrátové připojení na internet a novináři se tísnili v suterénu. Nyní mají vyhrazené celé atrium.

Dnes ale nemusíte na místě ani být, protože dění minutu po minutě tušíte z Twitteru, který používají jak zpravodajové, tak sami politici, v čele s unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. Všechny tiskové konference se pak přenášejí online. Špatná zpráva pro bruselské zpravodaje, kterých kvůli krizi stále ubývá.

O autorovi| Johanna Grohová * spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít