Jak se loví narkoterorista

15. února 2016, 00:00 - LUBOMÍR HEGER
15. února 2016, 00:00

Říká se tomu „sting operation“. Před Alím Fajádem bylo podobně polapeno několik desítek lidí. Byli to teroristé? Rozhodněte sami

V prosinci 2009 se Harouna Touré a Idriss Abdelrahman, dva pašeráci ze severního Mali, setkali v Ghaně s jistým Davidem, který se představil jako člen Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a nabídl jim několik milionů dolarů za transport zásilky kokainu přes Saharu do Španělska. Schůzku zprostředkoval jistý Mohamed, vystupující jako libanonský radikál. Krátce po obchodním jednání, na němž se dosti hovořilo o „společné věci“ a afričtí pašeráci černé pleti se pyšnili dobrými kontakty s al­Káidou, putovali oba muži do New Yorku před soud.

David se ukázal jako agent Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) (viz box) a Mohamed najatým informátorem.

Byl to první případ dotažený do konce, v němž protidrogoví agenti ve spolupráci s bohatě honorovanými informátory sehráli divadelní představení a zatkli potenciálního teroristu. Nikoli poslední.

Pár detailů ze zákulisí, jež pro magazín New Yorker popsala Ginger Thompsonová, nositelka Pulitzerovy ceny a expertka na boj s drogami. Zaprvé: Inkriminované věty „máme své lidi, máme zbraně“ doplněné narážkami o spolupráci s al­Káidou vyřkli obchodníci na popud Mohameda, který je instruoval, jak obchod se záhadným Davidem úspěšně uzavřít. Zadruhé: Soudce konstatoval, že nebýt provokace (ve zpravodajské hantýrce „operace žihadlo – sting operation“), ani jeden z mužů by žádný teroristický čin ohrožující bezpečnost USA nespáchal. I oni hráli v podstatě divadelní představení, protože žádné styky s al­Káidou ve skutečnosti neměli. Zatřetí: O tom, co je narkoterorismus, se nikdy žádná upřesňující debata nevedla. „Je to potřeba? Až se s ním setkáte, určitě ho poznáte,“ odbyl požadavky na právní kvalifikaci bývalý agent FBI John Mackey, když zákon v polovině minulé dekády prolobbovával Kongresem.

PROAKTIVNÍ METODA

DEA od té doby provedl nejméně čtyři desítky zatčení, jež podle Thompsonové nesou podobný rukopis. Jedno z posledních se odehrálo loni v červenci v pražském hotelu Sheraton, když předtím Alí Fajád se svými společníky absolvoval několik setkání se záhadným Josephem, údajným členem FARC a obchodníkem s kokainem. Hovořilo se hojně o „společné věci“ a napojení na skutečné teroristy, v tomto případě na Hizballáh. Fajád je podle Bejrútu agentem tamní rozvědky, ostatní zatčení toto krytí neměli. Byli, anebo to nebyli potenciální teroristé? DEA bez obalu přiznává, že nehodlá čekat, až se někdo takto projeví, a volí „proaktivní“ přístup, jak to eufemisticky nazývá mluvčí úřadu Rusty Payne.

Bílý dům mu dává za pravdu, přesto DEA vůbec nemá úctu soudců ani ostatních složek bezpečnostního aparátu. V rozhovoru s Thompsonovou to připouštějí samotní činovníci DEA. „Lidi ze CIA nebo FBI mi říkají – zajímavé případy, ale my bychom to jako terorismus neklasifikovali,“ řekl vysoký představitel DEA Lou Milione. „Zákon je tak vágní, že byste podle něj obvinili i toustový chleba,“ zavtipkoval na vlastní účet bývalý operativec Edward Follis. Oba ve své práci přesto vidí smysl: „Byl jsem v New Yorku, když hořely věže. Často si říkám, jestli bychom na tom nebyli lépe, kdybychom do té organizace předtím pronikli a zasadili žihadlo.“ Podobné debaty byly v USA běžné, když se před osmi lety hodnotil přínos politiky George W. Bushe – jak ocenit jeho práci jinak než výčtem možných teroristických útoků, které se nestaly? DEA argumentuje obdobně. „Chcete raději mapovat, jak fungují finanční toky od narkomafie k teroristům? Anebo budete proaktivně směřovat energii do spiknutí, jež právě probíhají? Pro nás má to druhé vyšší prioritu,“ říká Payne. S nezbytným dovětkem, že skutečný rozsah nebezpečí by mohla veřejnost posoudit, až kdyby znala veškerá zjištění, jež musí DEA ovšem uchovávat v tajnosti.

HYDRA EFEKT

Jenže právě financování teroristů narkomafiemi moc dobře zmapované není. Vychází se z toho, že radikálové na obchodu s drogami participují, ale jak moc? Hojně zmiňovaná účast bin Ládina na obchodu s heroinem je nejspíše mýtus. Tálibán pěstitele opia zkasírovat umí, zmiňuje například zpráva OSN z roku 2009 od Richarda Holbrooka, ovšem protivníci Tálibánu (a spojenci Západu) jsou v tomto ohledu ještě šikovnější. Islámský stát je financován hlavně z prodeje ropy, nikoli narkotik. Hizballáh a další náboženští fanatici si drží od drog povinný odstup, aby nepošpinili své kauzy, přičemž ani narkomafie nestojí o nálepku teroristů, protože pak by nad jejich hlavami mohly začít kroužit drony.

Celá věc je tedy nejspíše uměle nafouknutý problém, který má ospravedlnit existenci jednoho úřadu s pěti tisíci informátory a miliardovým rozpočtem. Globální boj proti drogám vedou USA již 30 let, jejich úsilí přitom připomíná souboj s mytickou hydrou. Kteroukoli useklou hlavu organizovaného zločinu nahradí hned dvě jiné, mnohem děsivější. V tomto souboji jsou „žihadla“ od DEA asi tak účinná jako píchnutí včelky Máji, ať už se americká ambasáda v Praze vzteká sebevíce.

Byl jsem v New Yorku, když hořely věže. Často si říkám, jestli bychom na tom nebyli lépe, kdybychom do té organizace předtím pronikli a zasadili žihadlo.

MALÉ DĚJINY DEA

* Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (Drug Enforcement Administration – DEA) vznikl z popudu administrativy Richarda Nixona a největší růst zaznamenal za vlády Ronalda Reagana, který z boje proti drogám učinil jednu z priorit politiky USA. V té době také DEA začal operovat v Jižní Americe.

* DEA disponující informátory v 60 zemích světa okamžitě chápe, že doba se mění. Aby nezůstal stranou ve frontě na peníze, přichází s termínem „narkoterorismus“. Podstatou je sdělení, že teroristické organizace na Blízkém východě včetně al­Káidy získávají ?inance podobně jako Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) nebo Světlá stezka v Peru, totiž z kontroly obchodu s narkotiky.

* DEA zakládá Counter­Narco­Terrorism Operations Center (Protinarkoteroristické operační centrum) a pronásleduje obchodníky s heroinem v Afghánistánu. Naráží přitom na problém, že opioví baroni vyvážejí sortiment hlavně východní Evropy a jejich styky al­Káidou jsou sporné. DEA se daří získat svou věc prezidenta George W. Bushe. * Kauzu přebírají vlivní republikáni John Mackey a Henry Hyde, kteří sepsali pro DEA nový statut, protlačili jej Kongresem spolu s dodatkem Patriot Actu, podle něhož může být obchod s narkotiky klasifikován jako teroristický čin, i kdyby zisky z něj neplynuly do USA. Za styky s narkoma?ií jsou vzápětí uvězněni a odsouzeni dva největší obchodníci se zbraněmi, Syřan Monzír Kasar a Rus Viktor But.

* Rozpočet DEA každým rokem utěšeně bobtná (až na současný dvojnásobek). Operativci berou ztečí západní Afriku, kudy prý putuje jihoamerický kokain do rukou skupiny Boko Haram, AQIM a taky al­Káidy a Hizballáhu. DEA tu nemá agenty, takže o to více spoléhá na místní informátory. „Jakmile jsme hodili peníze na ulici, měli jsme jich všude víc než dost,“ přiznal jeden z operativců pro New Yorker.

* DEA se jako mocný hráč stává formálně součástí Intelligence Community (FBI, CIA apod.) a po vzoru FBI, která odhaluje potenciální teroristy v prostředí muslimských imigrantů, vysílá do Afriky agenty převlečené za kolumbijské narkobarony. První „sting operation“ končí o dva roky později odsouzením dvou negramotných obchodníků z Mali (Touré a Abdelrahman – dostali jen pět let), kteří před agenty předstírali spolupráci s al­Káidou. Informátor inkasuje 300 tisíc dolarů.

* Podle svědectví nejvyššího operativce před Kongresem provedl DEA celkem 37 zadržení podobných tomu v Mali. Za mříže putují dokonce i bývalý admirál a velitel námořnictva Guiney Bissau Bubo NaTchuto nebo syn surinamského prezidenta Dino Bouterse. Soudci zároveň „sting operations“ stále častěji kritizují jako vyfabrikované.

„Za celá ta léta jsem neviděl ani jeden případ, kdy by někoho chytili při činu,“ říká expert na terorismus z Pentagonu Rudy Atallah.

O autorovi| LUBOMÍR HEGER, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít