Jak se krade po brazilsku

27. dubna 2015, 00:00 - Daniel Deyl
27. dubna 2015, 00:00

Brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové hrozí odvolání, její zemi politický a ekonomický chaos

Před rokem hostila Brazílie světový šampionát ve fotbale, za tři roky přivítá olympijské hry. Souběh pořadatelství dvou největších sportovních a marketingových událostí planety by za normálních okolností naznačoval, že taková země musí být ve výtečné formě. Okolnosti však normální nejsou: ačkoli makroekonomická čísla nejlidnatější jihoamerické země nejsou vyloženě strašlivá (viz box), politicky je Brazílie uprostřed obrovské bouře. V posledních měsících ji vydatně živí vyšetřování korupčního skandálu firmy Petrobras, globálního ropného koncernu a tahouna brazilské ekonomiky. Jak bouře nabírá na intenzitě, může mezi své oběti zanedlouho počítat i prezidentku Dilmu Rousseffovou.

Zveřejnit, nezveřejnit, zveřejnit Klíčový politický obrat pro vývoj skandálu nastal letos 27. ledna v ústředí Petrobrasu v Riu de Janeiro. Mezi dvěma skupinami v představenstvu vykrystalizoval souboj o to, zda zveřejnit nelichotivá čísla o hospodaření za poslední čtvrtletí roku 2014. Vyšlo najevo, že sofistikované korupční schéma, jehož fungování postupně odhaluje několik úřadů (od soudu v brazilském státu Paraná až po komisi pro dohled nad obchodem s cennými papíry v USA), firmu připravilo o desítky miliard dolarů. Nebylo jasné, o kolik přesně – odhady se pohybují mezi 20 a 30 miliardami dolarů; auditor, který mohl do věci vnést jasno, odmítl výsledky podepsat.

Firma nakonec výsledky zveřejnila až minulý týden. Uvádí v nich odpis 2,1 miliardy dolarů v důsledku skandálu. Tato suma však, sama o sobě relativně nízká, nezohledňuje sekundární ztráty, jako je obtížné shánění úvěrů po snížení ratingu, ani ztrátu 30 procent tržní hodnoty, které k bezprostředním následkům skandálu patří. Skutečnou škodu odhadují analytici na zhruba desetinásobek.

Tomu všemu předcházel spor ve vedení Petrobrasu, který lze popsat jako spor těch, kteří byli věrni politické linii prezidentky Rousseffové, a těch, kdo byli ještě věrnější.

V čele první skupiny stála generální ředitelka firmy Maria das Graças Fosterová, již prezidentka do funkce jmenovala před třemi lety. V čele druhé předseda představenstva Guido Mantega, bývalý ministr financí, o němž se mluví jako o důsledném prezidentčině přikyvovači a jenž do firmy přišel před pár měsíci se specifickým úkolem držet Fosterovou na uzdě.

Rousseffová prostřednictvím Mantegy naléhala, aby firma nelichotivé číslo o korupčních ztrátách nezveřejňovala. Fosterová oponovala, že údaj zveřejnit chtíc nechtíc musí, protože ji k tomu zavazuje zákon.

Prezidentčinu motivaci lze pochopit: skandál se nebezpečně rozrůstal a každý měsíc vycházely najevo nové skutečnosti. Na videozáznamech, jež postupně zveřejňoval federální soudce v Paraná, mluvil na pokračování bývalý papaláš z Petrobrasu Paulo Costa o tom, jak on a další lidé po nejméně devět let pomáhali přelévat miliony dolarů z firmy do kapes politiků výměnou za předražené smlouvy na stavební zakázky. Rousseffová strávila v nejvyšším vedení Petrobrasu čtyři roky, než se chopila nejvyšší volené funkce ve státě a přešla na druhou stranu korupčního schématu.

Podle svědků, jež cituje agentura Bloomberg, měli na jednání Mantegovi lidé převahu. Fosterová, jediná žena v místnosti, pak v jednu chvíli pohlédla na své spojence a řekla: „Tak co, dost už?“ Spojenci kývli a Fosterová se pustila do „nukleárního řešení“. Pohrozila, že pokud Mantega a spol. nechají multimiliardové manko pod pokličkou, s okamžitou platností odstoupí pět jejích věrných i ona sama.

Mantegu to neoblomilo; představenstvo hlasovalo jemu po vůli. Než však mohli členové křídla Fosterové přistoupit k rezignaci, zazvonil generální ředitelce telefon. Prezidentka Rousseffová si pozvala svou někdejší chráněnkyni na kobereček, aby se pokusila situaci zachránit. Fosterová okamžitě odletěla do Brasilie. Vrátila se druhý den s kompromisním řešením: ona i její věrní zůstanou do konce února, aby bylo zachováno dekorum. Spojenci ředitelky Fosterové se však mezitím shodli na tom, že odstoupí, a navíc osloví úřad pro dohled nad burzou, jenž si může zveřejnění takových informací vynutit. Mantega a Rousseffová ustoupili; Fosterová však byla už o týden později bez místa. Její funkci převzal bývalý šéf centrální banky Aldemir Bendine, další věrný mezi věrnými.

Nebezpečný pokladník To všechno se pochopitelně nepodařilo ututlat. Akcie Petrobrasu v den jmenování nového šéfa ztratily téměř sedm procent. „Podívejte se, jak se vláda montuje do vedení Petrobrasu,“ řekl deníku The Wall Street Journal Marcos Duarte, manažer investiční firmy Polo Capital Gestao de Recursos. „Trh by chtěl nezávislejší management a tohle jmenování k tomu rozhodně nevede,“ dodal ještě.

Pro Rousseffovou to znamená obrovský problém. Když média chaos kolem odvolání Fosterové přetlumočila veřejnosti, vyvolalo to demonstrace proti prezidentce osobně (jakkoli je jinak lidem celkem jedno, který úředník vede tu či onu korupční mašinu). Její již tak nízká obliba ještě prudce poklesla (viz graf); v březnu pak za její odvolání demonstrovaly miliony lidí ve všech velkých městech země.

Minulý týden se smyčka ještě utáhla: státní žalobci obvinili a nechali zatknout Joao Vaccariho, pokladníka vládní Dělnické strany, jejíž členkou Rousseffová je. Ona sama se za jeho bezúhonnost již několikrát postavila. I proto pro ni bude stále obtížnější udržet dosavadní oficiální linii, podle níž o žádné korupci neví.

„Vaccari je pro prezidentku dosud největším nebezpečím,“ řekl analytik společnosti Eurasia Joao Augusto de Castro Neves časopisu Quartz, „on je tím, přes koho šly peníze. Impeachment teď už není vyloučený.“

V tom všem marasmu tak trochu zaniká jedna příznivá skutečnost. Korupce v Brazílii dosud nezastavila fungování základních institucí: vyšetřování firmy, ač pro vládnoucí partaj nepříjemné, probíhá, může dosáhnout až do nejvyšších pater moci a veřejnost o něm ví. Justice, regulátoři ani média nejdou prezidentce Rousseffové a jejím lidem automaticky na ruku. Brazílii to může leckterý ropný producent od Venezuely přes Rusko po Blízký východ závidět.

Brazilská ekonomika v číslech

(pokud není uvedeno jinak, údaje jsou za rok 2014)

Počet obyvatel 198,3 milionu

HDP (2014, PPP) 2,4 bilionu USD

Tempo růstu ekonomiky 2,3 %

Průměrný roční růst za posledních pět let 2,6 %

HDP na hlavu 12 221 USD

Nezaměstnanost 6,6 %

Inflace 6,2 %

Přímé zahraniční investice 64 miliard USD

Zdroj: heritage.org

vývoj Skandálu

2003–2010 Dilma Rousseffová je předsedkyní představenstva Petrobrasu. listopad 2007 Objev mořských nalezišť ropy nedaleko Ria de Janeiro budí naděje, že se Brazílie stane ropnou supervelmocí. srpen 2009 Firemní plán na získání kapitálu dává větší podíl státu. září 2010 IPO přináší firmě 70 miliard dolarů. leden 2011 Prezidentka Rousseffová je inaugurována. leden 2012 Maria das Graças Fosterová, spojenkyně Rousseffové, se stává generální ředitelkou. srpen 2012 Petrobras hlásí první kvartální ztrátu po 13 letech, mimo jiné proto, že vláda zakázala zvýšit ceny paliv. září 2013 Petrobras oznamuje dluh ve výši 135 miliard dolarů, čímž se stává nejzadluženější ropnou firmou světa. březen 2014 Bývalý člen představenstva Paulo Roberto Costa je zatčen kvůli podezření z korupce, jež se měla odehrávat v letech 2004 až 2012. duben 2014 Prezidentská volební kampaň vrcholí, Rousseffová tvrdí, že se Petrobras stal politickým terčem opozice; nejvyšší soud vyhovuje žádosti kongresu spustit vyšetřování údajné korupce ve firmě. září 2014 Obviněný Costa souhlasí s nabídkou snížení trestu výměnou za spolupráci, jmenuje poslance a další hodnostáře zapojené do rozsáhlého korupčního schématu. říjen 2014 Externí auditor odmítá podepsat čtvrtletní výsledky hospodaření; Rousseffová je znovuzvolena. listopad 2014 Policie v šesti brazilských státech provádí razii v kancelářích Petrobrasu; firma dostává předvolání od americké komise pro dohled nad cennými papíry. prosinec 2014 Generální ředitelka Graças Fosterová nabízí rezignaci, prezidentka Rousseffová jí to rozmluví. leden 2015 Firma vydává neauditované výsledky a zároveň přiznává, že není schopná kvantifikovat, o kolik ji připravila korupce. únor 2015 Graças Fosterová a pět dalších členů představenstva rezignuje; Rousseffová jmenuje šéfem politického spojence Aldemira Bendineho. březen 2015 Miliony lidí demonstrují za odvolání Rousseffové. duben 2015 Pokladník Rousseffové Dělnické strany Joao Vaccari je v souvislosti se skandálem zatčen a obviněn; začíná se spekulovat o možnosti impeachmentu prezidentky.

Zdroj: Financial Times

Co je Petrobras • Petróleo Brasileiro S. A. • Tržní kapitalizace: 81,37 miliardy dolarů (duben 2015) • Obrat: 129,1 miliardy dolarů (2014) • Čistý zisk: 9,979 miliardy dolarů (2014) Zdroj: The Financial Times 500

O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít