Jak se fotí jazz

03. dubna, 00:00 - TT
03. dubna, 00:00

Soutěž Jazz World Photo letos ocenila fotografy z Francie, Rakouska a Polska

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 24. března v rámci závěrečného večera jubilejního 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Jazzinec v Trutnově za účasti autorů nejlepších jazzových snímků roku a členů poroty.

V pátém ročníku soutěže hodnotila mezinárodní porota rekordní počet snímků. „Do letošního ročníku bylo zaregistrováno 311 fotografií z 39 zemí světa. Největší počet přišel z Itálie, Polska a Francie. Máme radost, že nám každým rokem narůstá počet soutěžících žen. Ostatně mezi třemi nejlepšími fotografy je žena,“ říká Tomáš Katschner, iniciátor a organizátor Jazz World Photo.

Na prvních třech příčkách se umístili Didier Jallais z Francie, Markus Lackinger z Rakouska a Anna Rezulaková z Polska. Didier Jallais je francouzský zubní lékař a dlouholetý člen týmu Lékařů bez hranic a také pilot vrtulníku. Soutěže se zúčastňuje každoročně a v prvním ročníku v roce 2014 vyhrál hlavní cenu. Markus Lackinger, fotograf ze Salcburku, naopak poslal svou fotografii do nějaké soutěže poprvé v životě. Anna Rezulaková je profesionální fotografka z polského Gdaňska, která se specializuje na hudební a reportážní fotografie. Soutěže Jazz World Photo se zúčastnila poprvé.

Další účastníci byli ze všech pěti kontinentů, nejexotičtější snímky dorazily například z Íránu, Japonska, Venezuely či Filipín. Jazz World Photo je jediná celosvětová soutěž, která není omezena žádnými věkovými a profesními limity, fotografie jen musí vycházet z jazzu, blues, world music a přidružených žánrů. Nedílnou součástí projektu jsou exkluzivní putovní výstavy, které představují třicet nejlepších fotografií daného ročníku. Během pěti let se konaly v řadě galerií v Česku, ale i v Belgii, Itálii, Polsku, na Slovensku a v USA.

Třicet nejlépe hodnocených jazzových fotografií roku 2018 je aktuálně k vidění v Galerii města Trutnova, odkud poputují do Hradce Králové, Písku, Poděbrad, Frýdlantu a Jelení Hory v Polsku.

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Auta
Škoda Kamiq se ukazuje na dalších fotkách těsně před…
Robotické vysavače Electrolux a Samsung: úklid přes smartphone (vyzkoušeno)
Jaguary XE a XF dostaly novou výbavu 300 Sport a filtr pevných částic pro benzinové motory
Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Kvíz: Poznáte tato klasická auta?
Technologie
Intel Core i7-7800X: nejlevnější šestijádrový Skylake-X (uživatelská recenze)
10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?
Březnové vydání Windows 10 bylo zkompilováno v dubnu [Insider Preview build 17134]
Strašák jménem GPDR. Vše, co o něm potřebujete vědět
Cnews FM: Problémy prvního světa. Je filmových služeb příliš mnoho? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče