Jak odmítnout dvacet miliard

18. března 2013, 00:00 - Ondřej Hergesell; Vadim Fojtík
18. března 2013, 00:00

Premiér Nečas i ministr Kuba věděli o plánovaném zrušení aukce telekomunikačních kmitočtů už od půlky února

Před pár měsíci všechno vypadalo jako bezproblémová záležitost. Stát vyhlásil aukci volných kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, stanovil minimální cenu 7,4 miliardy korun a prodej mohl začít.

„Dražba je nejjednodušší, nejtransparentnější a nejlepší forma v případech, kdy z prodeje majetku, cenností nebo například služby chcete vytěžit maximální možný výnos,“ konstatuje spolumajitel jedné z pražských aukčních síní. Jinak řečeno, pokud chcete na prodeji něčeho hodnotného vydělat co nejvíce, zvolíte jako prodejní nástroj aukci.

Přesně tohle udělal regulátor trhu, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) při prodeji zmíněných kmitočtů. Ty umožní operátorům spustit revoluční 4G mobilní sítě, které nabízejí až desetkrát rychlejší mobilní připojení k internetu než stávající technologie. Bylo proto překvapivé, když předseda ČTÚ Pavel Dvořák aukci 8. března zrušil. Oficiálně kvůli přehnaně vysoké ceně, kterou zájemci o frekvence byli ochotni zaplatit.

O kmitočty soutěžili tři stávající operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone, posledním do počtu byla společnost PPF Mobile Services, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. „Aktuálně nabízená úhrnná suma přesáhla dvacet miliard korun a dále rostla, proto se úřad rozhodl využít svého práva a dražbu zastavit. Dostali jsme se do patové situace. Bylo zřetelné, že nikdo z účastníků nechce skončit a je připraven dál navyšovat ceny. To by se v budoucnu projevilo na vysoké ceně telekomunikačních služeb,“ řekl Dvořák týdeníku Euro. Zdůraznil, že hlavní motivací aukce nebyl maximální finanční výnos státu, ale rychlá dostupnost nejnovějších technologií pro spotřebitele. A hlavně, ztížily by se podmínky pro vstup čtvrtého operátora na český trh. Jinak řečeno, za zastavením aukce byly obavy, že operátoři promítnou miliardy zaplacené za kmitočty do cen volání a internetu. „Všichni dražitelé jsou komerčními firmami s akcionáři žádajícími adekvátní výnos. V konečném důsledku by těch dvacet miliard nezaplatil nikdo jiný, než koncoví zákazníci,“ vysvětluje Dvořák. Aukce, která měla zajistit vyšší konkurenci na mobilním trhu, tak de facto ztratila smysl.

Idiotská teorie Toliko oficiální vyjádření. Je ale veřejným tajemstvím, že šéf ČTÚ inklinuje k ČSSD, která jej před lety do rady úřadu nominovala. Jedním z možných důvodů pro zrušení aukce tak mohla být i jeho neochota přinést Kalouskovi do rozpočtu dvacet miliard na zlatém podnose. Právě na této variantě se shodly tři na sobě nezávislé zdroje týdeníku Euro, přičemž dva jsou z politického prostředí.

„Nad rozhodnutím pana Dvořáka sice nepřestávám kroutit hlavou, ale teorie pro motivaci jeho rozhodnutí, že nechtěl dát do státního rozpočtu dvacet miliard, mi připadá poněkud idiotská,“ řekl týdeníku Euro ministr financí Miroslav Kalousek. Pozastavil se i nad oficiálním zdůvodněním úřadu. Je totiž přesvědčen, že pokud na tuzemském telekomunikačním trhu panuje dostatečně konkurenční prostředí, které navíc přiostří vstup čtvrtého operátora, jsou obavy z promítnutí aukčních nákladů do cen pro klienty neopodstatněné. A když ne? Pak podle Kalouska na trhu funguje kartel telekomunikačních firem. „A od toho, aby nevznikl, je zde přece ČTÚ v čele se svým předsedou,“ dodal ministr.

Kalousek zdůrazňuje, že Dvořákovo zásadní rozhodnutí přišlo jen několik týdnů předtím, než stávajícímu šéfovi ČTÚ vyprší mandát. Tedy ke konci dubna. „V této souvislosti mě napadá leccos, i další teorie, na ty se ale musíte zeptat jinde,“ konstatoval bez dalších podrobností Kalousek.

Jedna z teorií uvádí jako hlavního aktéra PPF. Podle informací týdeníku Euro tato skupina údajně již několik měsíců vyjednává se španělskou Telefónikou o odkupu jejích českých aktivit, mezi něž patří i mobilní operátor O2. Ještě začátkem roku panoval mezi jednajícími stranami diametrálně odlišný názor na akviziční cenu, v posledních týdnech se ale jejich představy sblížily. Čtvrtý operátor by potom ohrožoval návratnost případné investice PPF do koupě českých aktivit Telefóniky.

Překvapení? Spíš divadlo Zatímco odborníci řeší, zda bylo zastavení aukce rozumné řešení, nebo naopak rozhodnutí na hranici svéprávnosti, s mnohem závažnějším zádrhelem se bude muset v blízké budoucnosti vypořádat ministr financí.

Státní rozpočet pro letošní rok totiž počítal s příjmem z aukce ve výši 7,4 miliardy korun. „Tato částka je pro letošní rok mimořádně ohrožena. Šance, že se do rozpočtu ještě dostane, sice je, ale minimální,“ konstatoval Kalousek. Případný výpadek prý začne řešit nejdříve v polovině roku, podle vývoje ostatních příjmů státního rozpočtu. Což s ohledem na neustálé škrty ve výdajích České republiky může být tak trochu problém. Jen pro ilustraci, očekávaný výnos z aukce kmitočtů téměř odpovídá ročnímu rozpočtu ministerstva kultury.

Zdá se tedy pochopitelné, že Dvořákovým rozhodnutím tak byla navenek překvapena celá vláda, počínaje premiérem Nečasem, konče ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (do jehož gesce obor telekomunikací spadá). „Vysvětlení předsedy ČTÚ mne příliš neuspokojilo. Mou dlouhodobou prioritou je, aby aukce kmitočtů vedla k otevření a rozvolnění telekomunikačního trhu a vstupu nového operátora. Měla pro občany konečně přinést zlevnění cen za volání. Tento účel aukce jednoznačně nenaplnila a pan předseda by z toho měl vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedl pro týdeník Euro ministr Kuba.

Hysterická reakce politických špiček v médiích ale nebyla úplně poctivá - premiér a ministr průmyslu věděli o zvažovaném kroku v dostatečném předstihu, minimálně tři týdny před definitivním zrušením aukce. „Premiéra Nečase jsem informoval písemně a ministra Kubu osobně zhruba v polovině února, že se aukce dostala do patové situace a reálně zvažuji její zrušení,“ řekl Dvořák týdeníku Euro. Nečas i Kuba tak měli dost času na to, aby o hrozbě informovali své kolegy, včetně ministra financí. Vláda během zmíněného období zasedala minimálně třikrát.

Dražší než v Británii Většina tuzemských ekonomických analytiků si myslí, že Dvořákovo rozhodnutí o zastavení aukce je chybné, připravilo stát o jistých dvacet miliard a české mobilní uživatele o tolik očekávané snížení cen. Připomeňme, že Češi mají jedno z nejdražších volání v Evropě. Zlevňování by se však podle Dvořáka nekonalo, protože nabízené částky za kmitočty se vyšvihly neúnosně vysoko. „Průběžná aukční cena, přepočtená na jednoho obyvatele byla téměř dvakrát vyšší, než před dražbou odhadovala agentura Analysys Mason. Navíc překonala svou výší ceny LTE kmitočtů na srovnatelných trzích, s výjimkou Nizozemska,“ tvrdí Dvořák. Za pravdu mu dává kupříkladu výsledek aukce z Velké Británie, tedy ze šestkrát většího trhu než je český. Nedávno skončená aukce tam vynesla v přepočtu 67,5 miliardy korun, což místní považovali za velký neúspěch, počítalo se s částkou alespoň o 35 miliard korun vyšší.

Šéf ČTÚ navíc upozorňuje, že pokud by regulátor aukci nezastavil, dražba by gradovala dál. „Pomyslná cílová páska byla v nedohlednu.

Cena mohla klidně atakovat hranici 30 miliard,“ řekl Dvořák. l

Duben až květen Zahájení nové aukce? 30. 4. 2013 Končí funkční období předsedy Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka 8. 3. 2013 ČTÚ zastavil aukci mobilních kmitočtů, vstup čtvrtého operátora na český trh se odkládá 22. 12. 2012 až 7. 1. 2013 Přerušení aukce 28. 11. 2012 ČTÚ oznamuje, že oproti předchozím odhadům aukce stále probíhá 12. 11. 2012 Zahájení aukce, vyvolávací cena stanovena na 7,4 miliardy korun, celá „akce“ měla dle oznámení ČTÚ trvat jen několik dní

O autorovi| Ondřej Hergesell • CIO Business World, ondrej_hergesell@idg.cz; Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít