Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Jak neprodělat na prodeji firmy

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Dražší právník se mnohdy několikanásobně zaplatí na kupní ceně Prodáváte firmu a chcete minimalizovat náklady na její prodej? Rozhodli jsme se vyzpovídat Bořivoje Líbala, jednoho z našich předních odborníků zaměřujících se na problematiku transakcí, jak na to a na čem stojí za to šetřit * Jaká by byla vaše první rada tomu, kdo chce prodat firmu?

* Čistě pragmatická. Když se rozhodnete prodat svou firmu a inkasovat kupní cenu, počítejte mentálně s tím, že nejdříve musíte vytáhnout z kapsy peníze, aby se prodej vůbec uskutečnil. Pokud chcete prodat dobře, oprostěte se od falešného pocitu marnivosti a vyberte si dobrý tým, který na vás dohlédne.

* V čem spočívají největší náklady?

Obecně lze hlavní náklady shrnout do tří kategorií. Právní služby, finanční a daňové služby a poradenské služby. Jejich role a objem zastoupení se pak mění vzávislosti na tom, jestli je znám kupující a obchodně dohodnuta kupní cena, či se kupující teprve hledá.

* Není-li kupec znám, jsou náklady větší?

Ne nutně, nicméně pokud kupec znám není, tak první dvě zmiňované kategorie mohou společnost uvést do dobré prodejní kondice, a získat tak pro prodávajícího vyšší kupní cenu. Poradenská část (tzv. M&A services) vám pak pomůže najít kupce, přičemž její odměna se zpravidla rozděluje na dvě časti, a to fixní poplatek (menší část odměny) a následnou odměnu za úspěch v případě, že vhodného kupce najdou. Zde opět může být výhoda v podobě nalezení více potenciálních kupců a tím získání nejvyšší nabídky.

* Náklady se vrátí ve vyšší kupní ceně?

Ano, to je ta logika. Většinou mnohonásobně oproti t ěm vynaloženým.

* Mohu ale nějak ušetřit třeba na právních službách?

Pokud něco děláte poprvé, je zřejmé, že když to máte napoprvé udělat dobře, potřebujete průvodce, u něhož se můžete spolehnout na odbornost. Problematika prodeje společností bývá v právu často označována za královskou disciplínu, a to nejen kvůli své složitosti, ale i odměnám, které se právníkům a poradcům disponujícím znalostmi a zkušenostmi v tomto odvětví platí. Otázka, jak ušetřit na právních službách, je tedy špatně položenou otázkou.

Pokud budete šetřit prvoplánově na právních službách, budete ve většině případů přímou úměrou šetřit i na jejich kvalitě, což však sám jako neznalec komplexní problematiky prodeje a kvůli chybějící možnosti srovnání s někým jiným u obdobného prodeje jen velmi těžko poznáte.

* Jak by měla znít správná otázka? Jak ušetřit při prodeji firmy?

Přesně tak. Zde, ač si to mnohdy neuvědomujeme, nelze bohužel efektivně šetřit tím, že vybereme právníka s nejnižší hodinovou sazbou a budeme si myslet, že ušetříme, jak by to šlo třeba u jiného typu práce. Ušetření s dobrým právníkem sice nemusí být předem tak evidentní, jako když vyberete nejlevnější hodinovou sazbu, zato je perfektně logické a funguje vždy. Dobrý transakční právník totiž nejen připraví společnost na prodej, ale zaměří vaši pozornost na vyjednání důležitých ochranných mechanismů a obchodněprávních bodů, které v konečném důsledku znamenají vaši ochranu, a tudíž i úsporu v řádech desítek procent ze samotné kupní ceny a tím maximalizaci samotného zisku z prodeje.

* Takže možná úspora se projevuje až v dlouhodobějším měřítku?

To tvrdit nechci, může se objevit hned při prvním jednání, ale tím, že prodávající často nemá srovnání, tak si to nutně nemusí uvědomit. Největší trik spočívá v tom, že spousta věcí nikdy nevypluje na povrch, a vy se tak ani nedozvíte, o co všechno jste přišel tím, že jste tzv. šetřil.

* Jak si tedy pohlídat kvalitu?

Dobrý právník neřeší jen právní otázky, ale i manažerské a obchodní aspekty týkající se prodeje, upozorňuje klienta na základě zkušeností z obdobných transakcí, kde se skrývají různá úskalí. Počet uzavřených transakcí se často rovná velikosti umění. Z toho důvodu by asi při prodeji podniku neměl vystupovat sám mladý koncipient bez advokáta nebo advokát, který sice skvěle dělá smlouvy s obchodními partnery nebo rozvody, ale firmy, které prodával, by spočítal na prstech jedné ruky. Reference jsou velmi důležité. Pak s tím samozřejmě souvisí i velikost pojištění daného advokáta, která by měla být adekvátní velikosti samotného prodeje. Jak jsem zmiňoval již na začátku, advokát který rozumí transakcím, si to nechá zaplatit, s tím je třeba počítat. *

Jak prodat svou firmu s co největším ziskem 1. Nešetřete na pořádném transakčním právníkovi. Firmu musí dostat do prodejní kondice, ušetřit vám peníze a zabránit nepříjemnostem, které se obvykle po prodeji firmy objeví.

2. Pokud nevíte, komu firmu prodat nebo za kolik, pak si najměte M&A poradce, který vás prodejním procesem provede.

3. Pokud jste sami žádnou firmu ještě neprodávali, dvě výše uvedené rady platí absolutně a bez výjimky!


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Auta
Los Angeles zavádí nákladní dopravu na vodík
Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí
Toyota Corolla přichází ve 12. generaci. Prohlédněte si historii nejprodávanějšího auta světa
Na výstavu Czechbus do Holešovic míří autobusy dvaceti značek
Vše, co jste chtěli vědět o dvouspojkové převodovce DQ200
Technologie
Hynix má první paměti DDR5, běží na 5200 MHz. Do počítačů přijdou až v roce 2020
Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+
Zákulisní boje na Wikipedii. Editoři se přou o hesla
Raspberry Pi vydává Model 3 A+. Menší verze Pi za 25 $ konečně s novým procesorem
Stáhněte si zdarma strategii Sins of a Solar Empire: Rebellion
Hry pro příležitostné hráče