Jak nakrmit čápa

22. února 2016, 00:00 - Jan Novotný
22. února 2016, 00:00

Policie prověřuje, jak se z Andreje Babiše před osmi lety stal malý podnikatel

Uplynulo půl roku od chvíle, kdy týdeník Euro zveřejnil svědectví blízkého spolupracovníka Andreje Babiše z doby, kdy současný ministr financí žádal Evropskou unii a český stát o padesátimilionovou dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Svědek potvrdil, že Babiš středočeskou usedlost po celou dobu ovládal, i když oficiálně tvrdil něco jiného, aby dotaci získal. Během půl roku se z uzavřené kauzy stala opět kauza živá. Zprávy o podezřelém zisku veřejných peněz na stavbu Babišovy soukromé rezidence se objevily v řadě médií i v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB, kde se ministr financí k autorství Čapího hnízda sám nevědomky přiznal.

Možný dotační podvod prověřuje už druhým měsícem pražská kriminálka a znovu ho zkoumá také Evropská komise. Komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová však zadala prověření okolností dotace auditnímu orgánu našeho ministerstva financí. Zde se opět ukazuje, jak je český stát vstupem Andreje Babiše do politiky ochromen. Jak může ministerstvo financí nezávisle prověřit udělení milionů Babišovi, když sám podezřelý úřadu šéfuje? Navíc v okamžiku, kdy došlo k náhlé výměně ředitele auditního orgánu a Babišovi podřízení na místo dosadili nového úředníka Stanislava Bureše?

Podpora „drobných“ koncernů

K náhlé výměně došlo zrovna v době prověřování Čapího hnízda i na městském státním zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje.

Jeho stávající šéfka Jana Hercegová spolu se svými spolupracovnicemi na konci ledna najednou rezignovala a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v příštích dnech navrhne ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO) nového muže či ženu, kteří rozhodnou o tom, zda bude ve věci sděleno obvinění. Bez souhlasu Babišova podřízeného Pelikána však nový státní zástupce jmenován nebude.

I zde je velké riziko ovlivnění skutečně nezávislých výsledků šetření. Brusel by proto měl české úřady a justici náchylné k nadržování ministrovi financí bedlivě sledovat.

Možná i kvůli tomu, že celý příběh „Čapáku“, jak farmě přezdívá Babiš, značně nabourává smysl podpory malých a středních podniků v Evropské unii. Pokud mohla získat evropské peníze Babišova farma, je pak jakákoli podpora drobných podnikatelů zbytečná a lepší by bylo ji přejmenovat rovnou na podporu všech podnikatelů, ale zejména těch velkých.

Jak zjistil týdeník Euro, právě definice malého a středního podnikatele, na základě které Babiš získal evropskou dotaci, je předmětem prověřování pražské kriminální policie. Operační fondy Evropské unie si vytkly za cíl podporovat malé a střední podnikatele, protože ti často narážejí na nedokonalosti trhu, mají potíže při získávání kapitálu a úvěrů nebo se potýkají s omezeným přístupem k inovacím. Přitom je jejich rozvoj klíčový pro udržitelný hospodářský růst. V Česku však může získat padesátimilionovou dotaci i subjekt, který má do malého a středního podniku daleko. Přestože o sobě tvrdí opak.

Zrovnoprávníme muže a ženy

Projekt společnosti Farma Čapí hnízdo byl ze všech úspěšných žadatelů čtvrté výzvy Regionálního operačního programu Střední Čechy hodnocen nejhůře. Podle dokumentů, které farma předložila dotačním úředníkům, si své bídné hodnocení vylepšila například tím, že její provoz bude mít vliv na zrovnoprávnění obou pohlaví. Jak toho chtěla luxusní farma ministra financí docílit, už žadatel v dokumentu neupřesnil. Možná tím, že na místním golfovém hřišti si mohou zahrát s míčkem muži i ženy. Za slib zrovnoprávnění každopádně dotační úředníci přidávali hodně bodů, což narychlo připravený projekt nutně potřeboval.

Policie kromě všech detailů žádosti nyní prověřuje, zda byla farma vůbec oprávněna evropské peníze získat. Vše závisí na její definici jako malého a středního podnikatele, kterým pochopitelně nebyla, jelikož celou dobu měla prokazatelné finanční i personální vazby na skupinu Agrofert, která ji de facto ovládala. V představenstvu seděli dva Babišovi podřízení Josef Nenadál a Jana Nagyová (dnes Mayerová). Předsedkyní dozorčí rady byla v té době Adriana Bobeková, dcera Andreje Babiše z prvního manželství.

V žádosti o dotaci Babišova farma přesto uvedla, že je malým podnikatelem a všechny dosavadní kontroly toto potvrdily. Dotační úředníci si nechávají zadní vrátka - připouštějí faktický podvod, ale de iure ho odmítají. K nesplnění definice malého a středního podnikatele se nijak nevyjadřují.

„Farma Čapí hnízdo formálně podmínky splnila, neboť doložila podnikatelskou činnost od roku 1995 (původně ZZN Agro Pelhřimov, s. r. o. - pozn. red.), včetně podnikání v cestovním ruchu (hostinská činnost a ubytovací služby),“ konstatovala vedoucí odboru vnitřních věcí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Petra Slezáková. Farma ale měla pro zisk dotace splnit tři kumulativní podmínky: dva roky provozovat podnikatelskou činnost, podnikat v cestovním ruchu a především být malým nebo středním podnikatelem. Dotační úředníci zatím neměli důvod přidělení dotace napadnout. Napadli by tím totiž i svou vlastní práci. Policie podle informací týdeníku Euro ostatně prověřuje i možnost, že při udělení dotace Babišově farmě pochybili samotní úředníci, když statut malého a středního podnikatele přiznali někomu, kdo jím nemohl být. Policie už dotační úředníky navíc vyzvala k vysvětlení. „Policií jsme byli kontaktováni. Poskytujeme jí plnou součinnost,“ potvrdila Slezáková.

Stopy po podvodu

Přestože se Babiš a jeho právníci snažili vlastnictví farmy a její příslušnost k Agrofertu zakrýt, aby dotaci pro malé firmy získali, nelze stopy po faktickém podvodu zamést stoprocentně. Otazníky zůstávají například ve výkladu kumulativních podmínek zisku dotace. Pokud by byl přípustný výklad dotačních úředníků, podpora malých podnikatelů by rázem ztratila smysl. K zisku peněz by stačilo, aby velký koncern den před podáním žádosti založil novou malou s. r. o., skryl se za anonymní akcie a získal živnostenské oprávnění na oblast cestovního ruchu. Přesně tak to totiž udělala Babišova farma.

„Momentem, kdy se společnost Farma Čapí hnízdo vyčlenila ze skupiny Agrofert a proběhla valná hromada, ztratila společnost status velkého podniku. Farma Čapí hnízdo musela být malým nebo středním podnikem v momentě žádosti a v momentě, kdy se ta dotace přiklepne, vyplácí, a po celou dobu udržitelnosti.

To bylo splněno. To mi můžete věřit, jinak bych se pod to nepodepsala,“ tvrdí Jana Mayerová (dříve Nagyová), někdejší Babišova blízká spolupracovnice v Agrofertu, která podávala žádost o dotaci.

To by však umožňovalo všem velkým podnikům získat legální cestou desítky milionů podpory určené pro malé podniky, což odporuje smyslu evropských dotací. Aplikační výklad pro evropskou definici malého a středního podniku z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže skutečně připouští založení nové malé firmy krátce před žádostí o dotaci. Avšak za té podmínky, že nově založená společnost není vlastněna velkou firmou nebo s ní personálně propojená. Nesmí také podnikat ve stejném nebo příbuzném odvětví. Podle Babišových spolupracovníků byly tyto podmínky splněny.

„I kdyby Agrofert farmu po jejím oddělení stále ovládal, tak je to v pořádku, protože Agrofert nepodnikal na relevantním trhu,“ tvrdí Mayerová, která podle svých slov nemůže potvrdit, že Agrofert farmu i v době schválení dotace ovládal. Toto však bylo již potvrzeno mimo jiné samotným Andrejem Babišem a farma byla s Agrofertem minimálně personálně propojená.

Je navíc velmi odvážné tvrdit, že holding Agrofert, jehož podnikání se týká obrovského množství činností včetně těch, které souvisejí s provozem farmy, nepodnikal ve stejném nebo příbuzném odvětví jako samotná farma.

Policie se těmito konkrétními stopami zabývá, přestože trestní oznámení podané na konci loňského roku obsahuje prokazatelné chyby. Autorem oznámení mohlo být podle informací týdeníku Euro více lidí, ale nejčastěji padá jméno advokátní kanceláře Radka Pokorného, který je přítelem a poradcem premiéra Bohuslava Sobotky. Chyby, které se týkají například doby udržitelnosti projektu nebo vzniku společnosti Farma Čapí hnízdo, sice váhu trestního oznámení snižují, ale policie musí záležitost prověřit z úřední povinnosti.

Ministr financí Andrej Babiš však v současnosti disponuje velkým vlivem, kterým může zapůsobit na prověřování kauzy prostřednictvím nově dosazených lidí na státním zastupitelství i na ministerstvu financí. l

Projekt společnosti Farma Čapí hnízdo byl ze všech úspěšných žadatelů čtvrté výzvy Regionálního operačního programu Střední Čechy hodnocen nejhůře.

Dotační úředníci si nechávají zadní vrátka - připouštějí faktický podvod, ale de iure ho odmítají.

O autorovi| Jan Novotný * novotnyj@mf.cz


Čtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče