Jak hodnotíme

26. června, 00:00 - Petr Holec
26. června, 00:00

Chutě, používané suroviny i podoba jídla se samozřejmě neustále mění, v tom je gastronomie přímo ukázkově liberální. Naopak konzervativní zůstává naše hodnocení restaurací, to pořád vychází ze staré dobré Francie: každá respektuhodná restaurace vás musí nasytit, jídlo musí dobře chutnat i vypadat a obsluha být vstřícná a pozorná. K restauraci musí také patřit slušný vinný sklep, protože bez vína je jídlo poloviční.

To samozřejmě principiálně dodnes platí, jen po restauracích nepožadujeme tradiční vinný sklep; úplně stačí vinný humidor nebo jiný adekvátní prostor. A navíc už nejde jen o víno. I v e špičkové gastronomii přicházejí poslední dobou do módy různá piva od malých pivovarů nebo speciální drinky určené pro párování s menu. V jednom přesto zůstáváme konzervativní i ohledně vína: nesmí být brutálně předražené, což je takový hezký český zvyk, který nás pořád řadí k divočejšímu Východu.

Ale i tady se časy díkybohu mění. Frank Gotthardt, viceprezident Zátiší Group, mi řekl, že všechny podniky skupiny nyní zavádějí novou a mnohem přátelštější vinnou cenovou politiku. Že se podobný krok každému úplně nelíbí, zjistili i v Grand Cru, které pro změnu patří jednomu z největších dovozců a obchodníků s vínem a kde ceny vína také dávají smysl. Někteří restauratéři na ně tlačili, ať cenu zvýší, aby nevypadali jako zloději.

Jídlo, nápoje, obsluha a prostředí – tedy zhruba pohostinnost. To jsou čtyři kategorie rozhodující o našem pořadí. Všechny je pozorně hodnotíme a výsledkem je číslo mezi nulou a desítkou. Někdy se sice říká, že je jídlo subjektivní věc, a v tom je i kus pravdy, podobně jako třeba v umění. Lidé mají nejrůznější chutě a gastronomické preference – včetně nás. Jenže stejně jako v umění existují i v gastronomii jasně objektivní kritéria a právě ta tvoří většinu našeho hodnocení.

Je samozřejmě skvělé celou noc u vína diskutovat, jestli máte steak radši rare, nebo medium rare (well done nepovažujeme za steak), to je subjektivní.

Objektivně špatně ovšem je, když je maso na talíři žvýkavé, připálené, nevhodně servírované nebo vám k němu someliér doporučí víno, které i nejlepší steak na světě okamžitě zabije. Mezi objektivní hodnoty logicky patří i originalita: do naší postmoderní internetové doby sice zapadá kopírování myšlenek, často ale nejde o nic jiného než o obyčejnou zlodějinu. Ostatně do špičkových restaurací chodíme jíst i proto, abychom zažili něco nového a jiného.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít