Jak chutná moc

20. července 2015, 00:00 - Jan Novotný
20. července 2015, 00:00

Vstup hnutí ANO do komunální politiky paralyzoval chod dvou stotisícových měst a rozvrátil řadu dalších radnic

Ve Frýdku-Místku vládli sociální demokraté nepřetržitě 12 let. Třikrát za sebou dokázali vyhrát místní komunální volby, a získat tak dlouhodobě největší vliv na dění v severomoravském městě. Až do loňského podzimu. Tehdy je porazilo hnutí ANO v čele s bývalým členem sociální demokracie Radimem Vrbatou. ANO se rozhodlo vytvořit koalici dvou nejsilnějších stran a nabídlo účast ve vedení města největšímu soupeři ČSSD.

Nový primátor Vrbata vtrhl na radnici s výrazným étosem transparentnosti. Hned několik dní po svém zvolení svolal valnou hromadu městské společnosti Sportplex kvůli problematické stavbě haly Polárka. Ovšem ve společnosti Sportplex působil až do roku 2013 jako jednatel jeho předchůdce v primátorském křesle a šéf místních sociálních demokratů Michal Pobucký, který se stal v nové koalici Vrbatovým náměstkem. Vrbata nařídil ve společnosti audit, aby se zjistilo, zda nebyla stavba haly předražená. Pobucký přitom jakákoli podezření odmítal.

Okamžitá povolební střelba do vlastních koaličních řad nemohla dopadnout jinak než fiaskem nové vlády města. Přesně tři měsíce po ustavení nové koalice se Pobucký s podporou většiny frýdecko-místeckého zastupitelstva Vrbaty zbavil a opět se nechal sám zvolit primátorem. Pobucký, dvaatřicetiletý dlouholetý matador místní sociální demokracie, dal bývalému manažerovi soukromé firmy Vrbatovi vysoké politické školení. Aby sociální demokraté zdůvodnili konec koalice, obvinili hnutí ANO z nenasytnosti při obsazování trafik na úřadech a v městských firmách.

Hnutí ANO totiž navázalo na praxi, v níž se dříve vyžívaly zavedené politické strany. Frýdeckomístečtí sociální demokraté poukázali na značnou kumulaci funkcí okresního předsedy hnutí Radovana Hořínka, který po volbách získal místo v právním odboru radnice či v dozorčí radě městské společnosti. Na podobném rozdávání funkcí není v českém komunálu nic neobvyklého, ale právě hnutí ANO šlo do voleb s tím, že s „trafikařením“ skoncuje. A tento přešlap posloužil místní ČSSD k tomu, aby během několika týdnů zcela odsunula vítězné hnutí ANO na okraj frýdeckomístecké politické scény.

Střet ANO s realitou

Podobných příkladů, jako je ten z Frýdku-Místku, se po celé zemi odehrálo v posledních měsících několik. Hnutí ANO obsadilo po loňských komunálních volbách pozice ve vedení více než šedesátky měst. Postavilo se do čela většiny krajských metropolí.

Dnes už je možné konstatovat, že účinkování nové politické síly v regionech uvedlo řadu radnic do chaosu. Zhruba v šestině měst, jejichž vlády se hnutí ANO ujalo, se vládnoucí koalice nedlouho po svém zvolení otřásly. Politické půtky s ostatními stranami, ale i s vlastními kolegy z hnutí většinou skončily odchodem ANO do opozice. Právě jako ve Frýdku-Místku nebo v Semilech. Na semilskou starostku za hnutí ANO Věru Blažkovou, povoláním architektku, vypadl na podzim záludný „kostlivec ze skříně“. Dlouhodobá krize v městské nemocnici, odkud odcházeli lékaři, právě vrcholila a hnutí ANO ji nedokázalo utlumit. Blažková se musela po pouhých čtyřech měsících z funkce starostky poroučet. Nakonec opustila spolu s několika svými kolegy i semilské zastupitelstvo. Podobně jako na severu Moravy se po několikaměsíční vládě hnutí ANO vrátili do funkcí staří vládci města včetně poslance Jana Farského (Starostové), který se stal místostarostou. V České Lípě zase střet nezkušených politiků ANO s realitou znamenal nejen odchod hnutí z vlády města, ale také konec dlouholetého přátelství dvou žen. Místostarostka Alena Šafránková jako jediná zastupitelka hnutí ANO podpořila letos v březnu odvolání své kamarádky z českolipské pobočky krajské hygienické stanice Pavly Procházkové z funkce radní města. Obě vstoupily do politiky společně a z podobných motivů, ale odcházet budou už samy. Procházková měla na starost městskou policii, která se dlouhodobě zmítala v problémech. Kvůli tomu se nakonec hlasovalo o jejím odvolání. Šafránková ale spojením s ostatními stranami na radnici zapříčinila odchod ANO z koalice.

Na konci června Šafránkovou za její postup předsednictvo hnutí vyloučilo ze svých řad.

Je velice pravděpodobné, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš problémy v regionech předpokládal. Před loňskými komunálními volbami totiž překvapil svou rezignací na úspěch ANO při obsazování radnic. Skutečně důležitá pro něj byla jen Praha se svým rozpočtem rovnajícím se středně velkému ministerstvu.

Kampaně v menších městech a obcích tak hnutí ANO nepodporovalo ani finančně. Poskytlo jen stranický servis. Peníze si museli sehnat místní politici sami. I přesto, že se vedení hnutí snažilo rozlet komunálních nováčků v barvách ANO mírnit, zaznamenalo mladé hnutí značný úspěch. Dnes jeho představitelé přiznávají, že měli být ještě opatrnější a mnohde raději vůbec nedovolit svým kolegům kandidovat. „Je možné, že jsme mohli postupovat trochu pomaleji,“ okomentoval současné potíže ANO v regionech první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Přes všechny problémy, které hnutí v regionech provázejí, nebere Faltýnek dosavadní účinkování svých kolegů jako neúspěch. „Je to daň za to, že ti lidé v politice dříve nepůsobili,“ míní nejbližší spolupracovník Andreje Babiše a sám bývalý sociální demokrat s osmnáctiletou zkušeností z partaje.

Vzpurná šachistka

Minulý týden musel Faltýnek a zbytek vedení hnutí řešit další nepříjemný krach snahy o lepší komunální politiku. V Českých Budějovicích byl před několika týdny odvolán zastupitelstvem primátor za ANO Jiří Svoboda a v jeho pádu měla prsty i trojice politiků hnutí v čele se známou šachovou velmistryní Eliškou Richtrovou. Všichni tři rebelové pak museli odjet do Prahy vysvětlovat své kroky. S pochopením se ale nesetkali. Hnutí ANO je po krátkém vyslechnutí vyloučilo. „Tito lidé nemají v našich řadách co dělat,“ říká už značně podrážděně předsedkyně jihočeské organizace hnutí ANO a poslankyně Radka Maxová. Odvolání vlastního primátora bylo totiž jen vyvrcholením dlouhodobého rozkolu v budějovické buňce hnutí.

Daňová poradkyně a šachistka Richtrová s největším počtem preferenčních hlasů se postavila Svobodovi už záhy po volbách, kdy proti němu kandidovala na primátorku. Přála si navázat spolupráci se sociální demokracií, která podle jejího názoru nabízela hnutí výhodnější podmínky v koalici. Svoboda se ale rozhodl vládnout s hnutím Občané pro Budějovice někdejšího primátora za ODS Juraje Thomy. Následovalo ještě několik vzájemných neshod a osud stotisícového města v rukou ANO se začal komplikovat.

Dnes jsou České Budějovice bez formálního primátora a pravděpodobně budou muset v tomto bezvládí přežít celé léto. „Paní Richtrová je samozřejmě chytrá žena, nicméně individualistka, která není schopná se zapojit do týmu a respektovat názor většiny. Ale to jsou všechno věci, které se objeví až v těch krizových situacích. Musíme být příště při tom výběru kandidátů opatrnější a více s těmi lidmi pracovat,“ tvrdí Maxová.

Eliška Richtrová jela minulý týden do Prahy už smířená s tím, že v ANO skončí a žádné vysvětlování na tom nic nezmění. Situace v Českých Budějovicích je podle ní složitá a vysvětlit svůj názor předsednictvu za čtvrt hodiny je nemožné. Vedení hnutí je prý zaujaté a preferuje lidi, kteří drží funkce a stranické pozice, místo toho, aby vyslechlo i názory ostatních členů. „Oni vidí jen to, že jsem shodila primátora, dovoluji si mít vlastní názor a odporuji krajské předsedkyni. Když si vezmu jen tyto tři věci, tak prosadit se s nimi je obrovsky těžké. To by musel být člověk velmi dobrý řečník, a to já bohužel nejsem,“ stýská si pětinásobná mistryně Československa v šachu. Z hnutí ANO odchází s pocitem nespravedlnosti a procitnutí ze snu, že „bude líp“. „To je podobné, jako když se řekne: socialismus je dobrá myšlenka, ale provedení je špatné. Stejné je to i s hnutím ANO. Je to dobrá myšlenka, ale s těmi lidmi to nefunguje,“ shrnuje lakonicky své pocity populární budějovická politička, toho času rebelka Richtrová. Když první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek zjistil, že s Richtrovou nepohne a šachistka si bude dál trvat na svém, naléhal na ni, aby se vzdala svého mandátu v zastupitelstvu města poté, co bude vyloučena. To Richtrová odmítla s tím, že chce naplňovat i nadále program, se kterým hnutí ANO do voleb v Českých Budějovicích šlo a od něhož se podle jejího přesvědčení odvolaný primátor Svoboda a další lidé odchýlili.

Trojice českobudějovických členů ANO v čele s Richtrovou jsou jen dalšími padlými v řadách ANO. Na konci června hnutí zrušilo celou organizaci v Ústí nad Labem za to, že část jejích členů podrazila svého primátora Josefa Zikmunda a spojila se s opozicí včetně ČSSD a ODS, které městu vládly v minulých letech. Šéf hnutí Andrej Babiš to označil za puč a návrat kmotrovských časů na divoký sever a okamžitě nakázal zrušení celé buňky. To však nezabránilo překreslení politické mapy v Ústí. Starostkou se stala nově Věra Nechybová, někdejší úřednice z Městského úřadu v Lovosicích, která se původně ani nedostala za ANO do ústeckého zastupitelstva. Jako první náhradnice složila zastupitelský slib až letos v červnu, krátce předtím, než byla zvolena primátorkou. Raketová komunální kariéra, dalo by se říci. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který ústeckou krajskou organizaci hnutí zakládal, jde však o velký krok do neznáma a projev politické nezkušenosti.

„Nastupujeme ve městech a obcích proti těm starým šíbrům, velmi zkušeným politikům, kteří se tam 20 let pohybují. Oni už ty hry umějí hrát. Ve většině případů naši lidé tyhle hry hrát neumějí,“ hodnotí Brabec politické harakiri svých dnes už bývalých ústeckých kolegů.

Kandidátský handicap

Po mnoha komunálních kotrmelcích se teď hnutí ANO chystá na další útok v regionech. Vybírá lídry pro krajské volby v příštím roce. Do konce září mají být známa jména všech 13 kandidátů na hejtmany. Zatím však hnutí působí, jako kdyby se ze svých předešlých chyb v obecních volbách vůbec nepoučilo.

Předseda Andrej Babiš už oslovil s nabídkou kandidatury na jihočeského hejtmana majitele Koh-i-nooru Vlastislava Břízu a na královéhradecké hejtmanství lákal majitele Juty a senátora za ANO Jiřího Hlavatého. Neuspěl. V obou případech se přitom jednalo o úspěšné podnikatele s vyhraněnými názory, u nichž hrozí, že se nebudou příliš podřizovat zájmům týmu, protože jsou zvyklí spíše vést a dirigovat. Sázkou na jistotu by naopak mělo být angažmá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně hnutí s odpovědností právě za regiony Jaroslavy Jermanové.

Měla by se stát lídrem kandidátky ve středních Čechách. Sama Jermanová má podle informací týdeníku Euro o tuto pozici zájem. V Plzeňském kraji by mohl první místo na místní kandidátce obsadit Zdeněk Jůza, vedoucí katedry energetických strojů a zařízení Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. „Uznávám, že výběr kandidátů je náš handicap. Jak šly ty volby v posledních letech rychle jedny za druhými, tak ani nebylo možné ty kandidáty pořádně poznat. Teď uděláme maximum pro to, abychom si ty lidi důkladně prověřili,“ tvrdí Jaroslav Faltýnek.

Skutečně důležitá pro Babiše byla jen Praha se svým rozpočtem rovnajícím se středně velkému ministerstvu. Kampaně v menších městech a obcích tak hnutí ANO nepodporovalo ani finančně.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít