Jaderné plány - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jaderné plány

, Pavel Matocha,
Jaderné plány
Zdroj: Euro.cz

Bělorusko a Slovensko

Bělorusko si postaví jadernou elektrárnu. Chce tím omezit svou závislost na dovozu energie. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko minulý týden uvedl, že jeho země nemá jinou alternativu k zajištění národní bezpečnosti, než je postavení vlastní atomové elektrárny. Podle něj bude do provozu uvedena již v roce 2015.
Běloruská elektrárna by měla být postavena v Mogilevské oblasti na jihovýchodě země, což je oblast, která byla těžce postižena radioaktivním spadem po výbuchu černobylské elektrárny na Ukrajině v roce 1986.
Posílit svoji elektrárenskou soustavu o další jaderný zdroj chce i Slovensko. Premiér Robert Fico minulý týden slíbil pomoc šéfovi Enelu Fulviovi Contimu, pokud se italská společnost rozhodne dostavět jadernou elektrárnu v Mochovcích. Enel letos ovládl Slovenské elektrárne.
„Přislíbil jsem, že pokud definitivně padne rozhodnutí o dostavbě, slovenská vláda bude maximálně efektivní z hlediska různých povolení a rozhodnutí, která spadají do její kompetence,“ prohlásil Fico. „S premiérem Ficem jsme se dohodli, že studie realizovatelnosti dostavby Mochovců bude hotová do dubna příštího roku,“ dodal Conti, šéf italského energetického koncernu.
Dokončení atomové elektrárny by podle předsedy vlády přineslo investici v rozmezí 1,6 až 1,7 miliardy eur (44,8 až 47,6 miliardy Kč) a na pět let práci pro 5000 lidí. Zároveň by byl nahrazen výpadek ve výrobě elektřiny po plánovaném odstavení dvou bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.
V provozu je nyní v Mochovcích první a druhý blok jaderné elektrárny. Další dva bloky jsou rozestavěné. Enel už dříve prohlásil, že pokud se rozhodne elektrárnu dokončit, práce by mohly začít v roce 2008 a skončit o čtyři až pět let později.