Jaderná blamáž - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jaderná blamáž

, Filip Poštulka,
Jaderná blamáž
Zdroj: Euro.cz

Škoda Praha

PRAHA (ČTK, flp) – Strojírenská firma Škoda Praha (ŠP) figuruje údajně v podvodu, který vznikl v souvislosti s dostavbou slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Hlavní investor Mochovců Slovenské elektrárne (SE) se snažil, jak uvádí slovenská policie, splatit dluh ve výši 1,5 miliardy slovenských korun generálnímu dodavateli, jímž byla pražská Škodovka. Ta však umožnila podle tvrzení slovenského ministra vnitra Vladimíra Palka třem slovenským zprostředkovatelským firmám, aby do procesu vyrovnávání dluhu vstoupily.
Vyšetřovatelé prohlašují, že tím vznikla nepřehledná spleť 118 smluv mezi prostředníky, Škodou Praha a SE a kvůli tomu se například odměna za zprostředkování někdy pohybovala až ve výši 70 procent. Částku, o kterou přišli subdodavatelé i pražský podnik, odhadl Palko na 144 milionů slovenských korun. „Nemusí to však být suma konečná,“ upozornil.
K podvodům mělo dojít na konci roku 2000. Jelikož smlouvu sjednal předchozí management podniku, nemá vedení Škody dostatek informací o údajném podvodu. „Situaci analyzujeme. Šetření ale ještě běží, takže považujeme za předčasné sdělovat jakékoliv informace,“ uvedla viceprezidentka Škody Kateřina Astlová. (Rozhovor s generálním ředitelem pražského podniku Jiřím Hurychem na straně 42.)

Ohodnoťte tento článek
Diskuze