Investujte do bydlení

18. listopadu 2014, 00:00 - Petra Pelantová
18. listopadu 2014, 00:00

Bankéřem roku 2014 se stal dlouholetý šéf Hypoteční banky Jan Sadil

V září klesla průměrná úroková sazba u poskytnutých hypoték na 2,54 procenta. Opět se dostala na nejnižší hodnotu a překonala srpnové dno z úrovně 2,65 procenta. Sazby centrální banky jsou totiž pořád na minimech a pro levné úvěry je v ekonomice prostor. „Zájem o hypoteční úvěry je stále vysoký,“ potvrzuje Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky, která je lídrem hypotečního trhu.

* Navzdory předpovědím se sazby drží stále rekordně nízko, důvody jsou stále stejné?

Dá se to tak říci. Na prognózy jsem raději opatrný, ale můžeme předpokládat, že pokud se v rámci ekonomiky nic zásadního nezmění, vydrží tento stav i v příštím roce.

* Poptávka po hypotékách mírně klesá, jaký odhadujete vývoj v příštím roce?

Přesto je ale zájem o hypotéky nadále vysoký. Odhadujeme, že následující rok bude velmi podobný tomu letošnímu, to znamená, že se podle všeho můžeme těšit na další úspěšný rok.

* Bude ještě dlouho platit, že hypotéky nebyly nikdy levnější?

Úrokové sazby u hypoték jsou na historickém minimu. Tuhle větu však opakujeme několik měsíců za sebou. Sazby v uplynulém období šly skutečně jen směrem dolů. Zásadní změnu trendu v brzké době neočekáváme, avšak mírné pohyby sazeb jakýmkoli směrem jsou možné. Pro naše klienty je dobrou zprávou, že současné období nízkých úrokových sazeb a stabilních cen nemovitostí přímo nahrává tomu, aby investovali do bydlení.

* Loňský rok byl z pohledu poskytování hypoték rekordní, lze už vyhodnotit ten letošní?

Sice to nyní nevypadá, že bychom překonali úspěšný loňský rok, ale pro nás byl letošek příznivým pokračováním jakési „dobré nálady“ klientů, respektive jejich ochoty investovat do bydlení prostřednictvím hypoték.

* Kolik máte aktuálně rozpůjčováno na hypotékách?

Na to, abychom zkrátili cestu domů našim klientům, jsme poskytli přes dvě stě miliard korun, což se zatím nikomu jinému v České republice nepodařilo.

* Přibývá neplatičů?

Nelíbí se mi to slovo neplatič. Do problému se splácením svých závazků se může dostat téměř každý. K úvěrovému byznysu patří i to. Logicky tedy jsou klienti, kteří mají problémy se splácením své hypotéky, ale jejich podíl je v Hypoteční bance již delší dobu stabilizovaný.

* Konkurence na trhu každým roce přitvrzuje, soustředí se banky více na portfolio stávajících klientů, anebo spíše upřednostňují lov těch nových?

Každá banka má svoji strategii. Znalost stávajícího klienta je výhodou, znáte jeho historii, platební morálku. Lov nových klientů je pak především strategií nových hráčů na trhu. Pro nás v Hypoteční bance platí obojí. A já jsem rád, že se nám v obou disciplínách daří.

* Co nyní nejvíce táhne poptávku po hypotékách?

Samozřejmě zájem o vlastní bydlení. K tomu přidejme nízké úrokové sazby a stabilní ceny nemovitostí. Češi si zvykli na hypotéku a berou ji jako běžnou součást života.

* Čím si vysvětlujete své vítězství v kategorii Bankéř roku?

Neberu to pouze jako výsledek své práce, ale jako ocenění toho, co jsme v Hypoteční bance spolu s kolegy dokázali. Přestože jsme specializovaná banka na poskytování hypotečních úvěrů, patříme mezi pět největších bank a to samozřejmě není zásluha jediného člověka. Jsem rád, že kolegové, kteří mi dali své hlasy, toto vnímají a z ocenění mám upřímnou radost.

* V čem je podle vás přínos soutěže Banka roku?

Je to tradiční akce, která již neodmyslitelně patří do finančního prostředí. Pro klienty je dobré mít zmapovanou situaci na trhu a znát názor poroty na jednotlivé produkty či služby. Pro mě osobně je to vždy milá příležitost setkat se s kolegy z finančního sektoru.

* Brusel chce nařídit snížení sankcí za předčasné splacení hypoték – v jaké je to aktuálně fázi a co si o tom myslíte?

Do Evropy přichází nová regulatorika, která pojímá celou oblast poskytování úvěrů na bydlení. Záměr byl schválen vloni v září a z něho vyplývající směrnici posléze projednal Evropský parlament. Předpokládáme, že směrnice vejde v platnost začátkem roku 2016, ale záleží, jak se k implementaci této směrnice postaví česká legislativa. Jaký bude přesný dopad na problematiku předčasných splátek úvěrů, není v současné době zcela jasné.

Jan Sadil Předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky je vystudovaný stavař. Do představenstva Hypoteční banky přešel v roce 2001 a o dva roky později jí začal šéfovat. V bankovnictví se ale pohybuje od roku 1995, kdy šest let pracoval v Komerční bance, naposledy jako ředitel odboru úvěrů pro občany.

O autorovi| Petra Pelantová • spolupracovnice redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít