Investování v Saúdské Arábii

04. března 2013, 00:00 - WISSAM HACHEM JEFF MC GEHEE právníci z rijádské kanceláře Squire Sanders
04. března 2013, 00:00

Jaké jsou klíčové oblasti, které ovlivňují zahraniční investice v Saúdské Arábii? Pro nás to je důležité, protože je to silná ekonomika a je třeba znát její zvyklosti a kulturu

Saúdská Arábie je největší zemí na Arabském poloostrově a největší ekonomikou v rámci Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC). Vlastní největší známé zdroje ropy ze všech zemí na světě, s téměř čtvrtinou všech známých světových zásob.

Základním zdrojem práva v Saúdské Arábii je islámské právo šaría, které sestává ze Svatého Koránu, učení proroka Mohameda (Sunna) a písem právních učenců. K doplňování práva šaría je možné vydávat další právní předpisy. Ty jsou vydávány prostřednictvím královských dekretů, ministerských rozhodnutí a dalších ministerských oběžníků. Dodatečné právní předpisy stanovují širokou škálu pravidel pro specifické oblasti, jako je bankovnictví, daně a právní vztahy. Saúdský justiční systém sestává ze soudů šaría a specializovaných tribunálů, které posuzují zvláštní předpisy, jako například předpisy v oblasti kapitálových trhů.

Soukromě vlastněné společnosti v Saúdské Arábii se mohou libovolně dohodnout na tom, že smlouvy, které uzavírají, se budou řídit cizím právem, a řešením sporů mohou pověřit jiné než saúdskoarabské soudy. Nicméně soudy a justiční výbory v Saúdské Arábii zároveň neznají koncept soukromého mezinárodního práva či konfliktu právních řádů. Co mohou investoři Saúdský zákon o zahraničních investicích: 1. poskytuje zahraničním investorům stejná privilegia a pobídky jako místním společnostem, 2. umožňuje stoprocentní zahraniční vlastnictví společností (s určitými výjimkami a požadavky), 3. povoluje přenášení ztráty bez časového omezení a výplatu dividend do zahraničí, 4. umožňuje přístup k levným půjčkám od Saúdského fondu pro průmyslový rozvoj a nedaněný import určitých druhů průmyslových zařízení, strojů a surovin. Zákon také poskytuje specifické záruky, jako je ochrana proti konfiskaci, vyvlastnění a dvojímu zdanění.

Zahraniční investoři mohou zřídit své obchodní zastoupení v Saúdské Arábii (při splnění určitých podmínek) v jedné z následujících podob, které saúdský zákon o společnostech umožňuje: nejčastějšími jsou organizační složka, společnost s ručením omezeným a akciová společnost.

Prostředí pro zahraniční investice bylo dále posilněno vstupem Saúdské Arábie do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2005.

Studie Světové banky Doing Business Report 2011 zařadila Saúdskoarabské království na 12. příčku ve snadnosti podnikání.

V červenci 2003 zákon o kapitálovém trhu zřídil saúdskoarabskou burzu, která se nazývá Tadawul a má za úkol dohled nad obchodováním a vytvořením nového regulačního rámce za účelem podporování větší aktivity na finančních trzích a jejich regulaci. Tadawul je otevřena k investování pro osoby, které nejsou občany Saúdské Arábie, avšak mají platná povolení k pobytu.

Dále, jako součást saúdského programu ekonomických reforem, byl v roce 2004 přijat nový zákon o dani z příjmu. Podle tohoto zákona se na zahraniční společníky nebo akcionáře v místních společnostech vztahuje dvacetiprocentní rovná daň z příjmu. Další srážkové daně se vztahují na příjem, který v Saúdské Arábii generují zahraniční společnosti (nerezidenti).

Nový zákoník práce vydaný v roce 2005 pokrývá dříve nechráněné pracovníky, vytyčuje jasnější podmínky pro ukončení zaměstnání, zvyšuje roční nárok na dovolenou, stanovuje věk odchodu do důchodu, zajišťuje vyšší zaměstnanost postižených osob, zřizuje odměny při odchodu ze zaměstnání, umožňuje zaměstnancům neplacené volno a zřizuje úřady práce. Ministr práce představil „saúdizační“ program s názvem Nitaqat, který roztřiďuje společnosti do čtyř kategorií na výborné, zelené, žluté a červené, podle procenta saúdských pracovníků, které daný subjekt zaměstnává.

Zajímavý trh V roce 2002 přijala Saúdská Arábie zákon o ochranných známkách, který poskytuje ochranu ochranným známkám zahrnujícím písmena, názvy, obrazce nebo jiné rozlišovací symboly, včetně ochranných známek pro služby, a to na úrovni srovnatelné s mezinárodní praxí.

Zákon o nemovitostech umožňuje zahraničním společnostem vlastnit nemovitosti pro rezidenční a investiční účely, a to za podmínky získání speciálního povolení od Saúdskoarabského generálního úřadu pro investice a ministerstva vnitra.

Zákon zakazuje cizincům nabývat nemovitosti ve dvou svatých městech – Mekce a Medině. Vláda v nedávné době schválila nový zákon o zastavování nemovitostí, zákon o financování nemovitostí a zákon o finančním leasingu. Očekává se, že tyto nové zákony budou mít významný pozitivní dopad na realitní trh v Saúdské Arábii.

Vytrvalý růst cen ropy a rostoucí poptávka po ropě v kombinaci se silnou fiskální výkonností, zdravými obchodními saldy, solidním růstem privátního sektoru, nízkou inflací a nízkými úrokovými sazbami budou rozhodně i nadále činit Saúdskou Arábii zajímavým trhem pro zahraniční investice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít