Investor loupe perníček - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Investor loupe perníček

, Erich Handl,
Investor loupe perníček
Zdroj: Euro.cz

Toyoda

PRAHA (han) – Kolínská továrna TPCA přilákala dalšího japonského investora. Jedná se o společnost Toyoda Machine Works, která minulou středu zahájila v pardubické průmyslové zóně výstavbu závodu na komponenty pro osobní automobily. Nová hala by měla být dokončena v prosinci 2003 a předpokládaný termín započetí výroby je říjen 2004. V následujících třech letech by měla Toyoda v Pardubicích do výroby převodových a nápravových součástek investovat minimálně 30 milionů dolarů (823 milionů Kč) a zaměstnat přes sto lidí.
Japonci hodlají v Pardubicích podnikat prostřednictvím dceřiné firmy Toyoda Koki Automotive Czech Republic. Nová továrna bude prvním výrobním závodem Toyody v kontinentální Evropě a jejími odběrateli budou automobilky západní a střední Evropy. „V první fázi by většina výrobků měla směřovat do našeho závodu v Polsku,“ řekl prezident Toyoda Machine Works Jošio Junokawa. Později firma prý počítá i s dodávkami do automobilky Toyota-PSA, která nyní vzniká v Kolíně.
Toyoda předpokládá, že investice v Pardubicích do budoucna ještě zvýší. Ve druhé fázi, v letech 2006 až 2007, by tam měla investovat dalších 60 milionů dolarů a zaměstnat okolo 150 dalších pracovníků.
Toyoda není první japonskou společností, která se rozhodla podnikat v Pardubicích. V tamní průmyslové zóně již svůj závod na výrobu autorádií a mobilních telefonů Panasonic postavila a loni v březnu otevřela Matsushita Communication Industrial Czech. Pozemky si v Pardubicích rezervovala i společnost Kayaba Industry. Ta by zde mohla vyrábět tlumiče pro automobilový průmysl.
V České republice je podle informací CzechInvestu v současnosti registrováno 114 japonských firem, z toho je 48 výrobních.