Image není na nic! - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Image není na nic!

, Karel Zaoral,
Image není na nic!
Zdroj: Euro.cz

Precizní telefon, který stačí včas upgradovat

Segment luxusních doplňků byl vždy svým způsobem výjimečný. Čím jsou kupříkladu výjimečné takové hodinky Breitling za osm set tisíc korun? Snad že měří čas méně přesně než quartzové „digy“ za pět stovek? Jenže zákazník si s takovým zbožím nekupuje možná až zbytečnou přesnost na tisícinu vteřiny, ale především výjimečnost, kvalitu zpracování, ruční práci a špičkový design a použité materiály. Proč by tedy podobně nemohl uspět i mobilní telefon s podobnými parametry?
Testovaný model Vertu Ascent od luxusní divize finské Nokie designem připomíná sportovní vůz. Zaoblená dolní část vyvolává dojem masky se světlomety něčeho velmi rychlého, prvky horní části mobilu zase připomínají spojlery a průduchy sání. Klávesnice je keramická s mikrootvory, umožňujícími prosvětlit jednotlivé klávesy, displej chrání safírové sklo, tělo telefonu je titanové a zadní partie pokrývá kůže, dle vyjádření výrobce od stejného dodavatele, jaký zásobuje automobilku Aston Martin. Celková kompozice je až neuvěřitelně pevná, všechny detaily sedí precizně a pevně. Vertu totiž telefony konstruuje tak, aby při běžném denním používání vydržely i dvacet let. Dokonce prý bez úhony přežijí i přejetí osobním vozem.
Běžný telefon jakékoliv značky se po funkční stránce stává téměř nepoužitelným za rok až dva, to ale pro mobily Vertu neplatí. Stačí je jednou za čas na pár dní poslat výrobci, který vymění hardware i software telefonu a doplní aktuální používané technologie. Faktem je, že funkční výbava ascentu, potažmo všech modelů Vertu, není na současné poměry příliš oslnivá. Jenže o tisíc nejnovějších technologií majitelé těchto telefonů nestojí. Základní funkce typu GPRS, Bluetooth, e-mailového klienta a synchronizace s počítačem telefon má, a pokud budou časem některé překonány, stačí si telefon prostě nechat upgradovat.
Ovládání ascentu je velmi jednoduché. Hlavní nabídka telefonu obsahuje pouze osm položek, dostupných přes dvě funkční a dvě směrové klávesy. Menu má jednu přednost – je nejrychlejší, jaké jsem kdy u telefonu viděl. K nastavování a ovládání toho ale není příliš, ascent je telefon určený hlavně k volání a psaní zpráv, nějaké vymoženosti typu navigace nečekejte. Telefonní seznam ascentu pojme tisíc vícepoložkových záznamů, které je možné třídit do pěti skupin volajících. Použít můžete i vyzváněcí profily. Kryt baterie drží zámek otevíraný poněkud netradičně klíčem, dodávaným v balení telefonu. Baterie sama vydrží zhruba tři dny běžného volání bez vypínání mobilu na noc, což sice oslnivá hodnota není, nicméně je to snad jediný výraznější nedostatek telefonu. Aktivní displej telefonu umí zobrazit pětašedesát tisíc barev. Přestože to není na dnešní poměry příliš, kvalita zobrazení je poměrně dobrá a informace jsou čitelné i na slunci.
Výjimečnost ascentu podtrhují i některé detaily, jako například vyzvánění. Sada melodií je dostupná pouze pro majitele vertu a z telefonu zní naprosto dokonale. Do mobilu navíc nelze nahrát vlastní vyzvánění. Totéž platí také pro pozadí displeje, které lze zvolit pouze z předdefinovaných obrázků, opět exkluzivních a jinak nedostupných. Ostatně, znemožněním nahrávání vlastních motivů Vertu záměrně udržuje nastavenou laťku v patřičných výšinách. Kdyby se z telefonu za stovky tisíc linula úvodní vypalovačka z majora Zemana a na displeji zářila lebka, nepůsobilo by to asi dostatečně konzervativně.
Velmi zajímavým doplňkem ascentu je služba Consierge. Na boku telefonu se nachází tlačítko, po jehož stisknutí se majitel dovolá do centra Vertu v Británii, kde je několik lifestylových manažerů připraveno řešit vaše problémy. Nejde o žádný model linky důvěry, manažeři majitelům telefonů zajistí například vyhledání vhodného ubytování po celém světě, rezervaci hotelů, letenek, dokážou sehnat lístky na vyprodaný koncert, a dokonce prý i poslali taxík s kanystrem benzinu nešťastníkovi, který kdesi v Itálii zůstal stát s prázdnou nádrží. Consierge je první rok po zakoupení telefonu k dispozici zdarma, každý další už stojí osm set eur.
Vertu Ascent není telefon pro každého. Funkční výbavou ho předčí plastový mobil za deset tisícovek, jenže s ascentem si pořizujete hlavně image, bezprecedentní kvalitu a služby, na jaké jinde nenarazíte. Vertu tvrdí, že vlastnit jeden z jejích telefonů je podobné jako mít ferrari. Na ježdění do práce se nehodí, to umí lépe vůz za pár set tisíc. Jenže kdo by také stále myslel na práci.

Klady
+ kvalita zpracování
+ kvalita zvuku
+ odolnost
+ doplňování technologií
+ služba Consierge

Zápory
– menší funkční výbava
– menší výdrž baterie

Vertu Ascent
rozměry: 105 x 43 x 20 mm
hmotnost: 164 g
displej: 65 000 barev
komunikační technologie: Bluetooth, GPRS
cena (s DPH): 150 000