Iluze fantasmagorického světa - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Iluze fantasmagorického světa

, Dana Langášková,
Iluze fantasmagorického světa
Zdroj: Euro.cz

Nevinně se tvářící vývar v misce pálil jako ďas

Je pozoruhodné, jak počasí dokáže poručit chuťovým buňkám. Studený deštivý den v nás vzbudil touhu po žáru thajské kuchyně. Z rohu Kaprovky jsme se poučeně stočily do Valentinské a po pár krocích vklopýtaly do Arzenalu, který jistě nemalá část Pražanů i cizinců považuje za obyčejný obchod se sklem pro turisty. Nevšímavě jsme si prorazily cestu skleněnými artefakty a zapluly do zadní části zbrojnice, kde architekt a designér Bořek Šípek zařídil netradiční thajskou restauraci.
Zde si patrně položíte otázku, jak se současný český design rýmuje s Thajskem. Zdá se, že poměrně zdařile. Obsluhuje tu pohledná dívka, s níž se bohužel domluvíte pouze anglicky, stoly kryjí pestré ubrusy s asijskými motivy, se zdí na vás sem tam shlédne nějaká ta orientální maska… A pak je tu především kuchyně a bar se samoobslužným pultem, k němuž se uchylují zákazníci poledního bufetu za velmi přijatelných 170,- Kč.
Ve snaze splynout s prostředím a přitom se nenápadně ohřát objednáváme jasmínový čaj a zkoumáme interiér. Centrální místnost s postmoderní obdobou kazetového stropu a rámovanými fotografiemi kreací pána domu končí prosklenými posuvnými dveřmi a rozrůstá se o dvojici intimnějších salonků v odstínu chladné modři.
Sympatický rozesmátý číšník sice nemá všechny detaily v malíčku, ale ochotně nám asistuje při putování jídelním lístkem. Abychom udržely oheň, volíme polévkové entrée: tao-hoo a klasickou tom ka gai. Čirý vývar z vegetariánského soudku se na papíře tváří jako neviňátko, v misce zato pálí jako ďas. Obě polévky jsou patřičně horké, aromatické a bohaté na ingredience – tao-hoo sestává z tofu, hub a mořských řas, zatímco tom yum gai obsahuje kousky kuřecího masa, thajské byliny, žampiony, cibuli, chilli a rajčata. Jsme navýsost spokojené.
Pokrmy i nápoje k nám pochopitelně putují na porcelánu či ve skle z Šípkovy dílny a nejinak je tomu u příborů. Neptunův trojzubec se sice na pohled vyjímá efektně, leč při jídle máte pocit, že se oháníte vidlemi; servírovací lžíce jsou zas příliš krátké a těžké a pořádně se s nimi nadřete.
Kuchař je třída a zřejmě si uvědomuje, že v jeho oboru by byl každý laciný podvod znát. Khang khow wan, směs kuřecího masa v zelené kari omáčce, obohacená kokosovým mlékem, bambusovými výhonky, bazalkou, houbami a chilli, má perfektní konzistenci i chuť a vyladěna na úroveň jedné papričky vzrušuje a hladí zároveň. Pod názvem pa nang tao-hoo se skrývá smažené tofu v pikantní omáčce z červeného kari a kokosového mléka, jež spočívá na vrstvě nudliček ledového salátu. Tato poněkud nezvyklá kombinace je příjemným překvapením. Pro houbovité plátky tofu se křupavý salát ukázal být vhodným partnerem. Lepivá rýže, podávaná v bambusových kelímcích, které naštěstí unikly designérovu oku, je lahodná a lepší si v kombinaci s tímto druhem kuchyně ani nelze představit.
Patřičně rozvášněné chuťové buňky usměrňujeme sladkou odměnou v podobě talíře sezonního ovoce s kopečkem jahodového sorbetu. Už na pohled lákavé, pestré zátiší tvoří umně vykrojené výseče až nadpozemsky chutnajícího ananasu, pomeranče a grapefruitu, hrst třešní a malé hrozínky bílého a červeného vína.
Na zdejší „křižovatce gastronomie a umění“ od nás vybrali 1040 Kč, což nám vzhledem ke znamenité kvalitě servírovaných pokrmů i stimulující atmosféře připadá adekvátní. Navzdory poměrně úspěšně vybudované iluzi jakéhosi fantasmagorického „světa o sobě“, který Arzenal představuje, bychom si ale přece jen netroufly tvrdit, že „kdo nezažil Arzenal, nezná Prahu“ .

ARZENAL
Thajská restaurace SIAM-I-SAN
Adresa: Valentinská 11, 110 00 Praha 1
Tel.: 224814099, e-mail: restaurace@arzenal.cz, www.arzenal.cz

 • Otevírací doba: po – ne 11-24
 • Počet míst: 54
 • Druh kuchyně: thajská
 • Platební karty: všechny
 • Jazyková vybavenost personálu: angličtina
 • Země původu nabízených vín: ČR, Francie, Itálie

Hodnocení restaurace:

 • Atmosféra, pohodlí, estetika 8 bodů z 10
 • Prostírání 10 bodů z 10
 • Úroveň jídelního a nápojového lístku 9 bodů z 10
 • Chování personálu 8 bodů z 10
 • Kvalita jídla a nápojů 20 bodů z 20

Celkem 55 bodů z 60

Výběr z jídelního lístku:
Koong nang fah (křupavé krevety se sladkou pomerančovou omáčkou) 240 Kč
Tom ka gai (kuřecí vývar, kokosové mléko, houby, cibule, chilli papričky, rajčata,
citronová šťáva, galanga) 130 Kč
Grao-prao (smažené hovězí, vepřové či kuřecí s chilli papričkami, bazalkou, česnekem
a cibulí) 210 Kč
Pla rad pik (křupavá celá ryba se sladkou chilli omáčkou) 495 Kč
Phoo padd pong kra ree (celý krab s curry omáčkou) 960 Kč
Kokosová zmrzlina 200 Kč

Výběr z vinného lístku:
Muller Thurgau, jakostní, Tvrdonice 0,2 l 50 Kč, 0,75 l 180 Kč
Chardonnay 2002 pozdní sběr 0,2 l 120 Kč, 0,75 l 450 Kč
Chablis Premier Cru 2001 0,75 l 4750 Kč
Chianti Classico 0,75 l 1200 Kč
Chateauneuf du Pape „Clos de Roi“ 2000 0,75 l 2400 Kč

Ohodnoťte tento článek
Diskuze