ICT v energetice

17. června 2013, 00:00 - Michal Král
17. června 2013, 00:00

Řešení Inteligentní energie a chytré měření umožní energetickým firmám zvýšit jejich konkurenceschopnost

Základem všech řešení takzvaných smart metering/ /grid je chytré měření spotřeby. Implementací těchto řešení se naplňuje základní předpoklad, kterým je naprostá transparentnost a okamžitá dostupnost měřených údajů o spotřebě a případně výrobě elektrické energie, a to jak pro výrobce a distributory elektrické energie, tak pro koncové zákazníky. Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu, a umožňují tak rozvíjet například služby pro automatizaci domácností a tak podobně.

Dodavatelé elektrické energie mohou případně také nabízet pružnější tarify a samozřejmě v konečném důsledku vše plně automatizovat.

Chytré měření Služby chytrého měření dodávají údaje o spotřebě plynu, vody, elektrického proudu a tepla. Tato data jsou zapotřebí v celém hodnototvorném řetězci. „Například naše společnost používá ve svém řešení takzvaný univerzální server (multi-utility server – MUS), který může zaznamenávat data měřičů elektrického proudu, plynu, vody a dálkově dodávaného tepla,“ popisuje Petr Lukáš, obchodní specialista společnosti T-Systems ČR. Tento koncentrátor dat je připojen k síti příslušného provozovatele měrných míst. A data mohou být transportována i mobilní sítí.

Stanovení sazeb a vyúčtování Vyúčtování, jež se odvíjí od spotřeby a postihuje období kratší než jeden rok, staví dodavatele energie před nové požadavky ohledně výkonnosti zpracování hromadných dat a případné realizace složitých tarifních modelů. Řešení jsou různá. Podle Petra Lukáše společnost T-Systems disponuje rozsáhlým portfoliem služeb a koncepcí, které umožňují implementaci efektivních tarifních a zúčtovacích řešení. Dále nabízí řešení pro připojení k systémům CRM, přístup k aplikacím přes webové portály, testovací služby atd. Tato řešení lze používat souběžně se stávajícími systémy zákazníka nebo je zcela nahradit.

Automatizace domácností Pomocí jednotlivých rozhraní v domácnosti lze data nejenom odečítat, ale koncovým zákazníkům rovněž předávat informace o aktuálních cenových tarifech. Zákazník může pomocí internetu či mobilních aplikací řídit své koncové přístroje a využívat daná řešení k dosažení maximální energetické efektivnosti své domácnosti.

Inteligentní energie pro firmy Pro podniky, které chtějí v rámci své ekologické politiky dosahovat maximální energetické efektivnosti a snižovat hodnoty CO2, mají IT firmy různé programy. „Konkrétně T-Systems nabízí takzvaný Podnikový systém správy energie a životního prostředí. Systém kombinuje poradenství, služby chytrého měření a systém správy energetické, jakož i integraci se stávajícími podnikovými systémy,“ konstatuje Petr Lukáš. Řešení inteligentních energetických sítí Nárůstem využití obnovitelných energií a počtu decentralizovaných výrobců nabývají energetické sítě na složitosti.

Vyžaduje to aktivní řízení pomocí inteligentních ICT systémů na základě transparentních údajů o výrobě a spotřebě elektrické energie. Hlavní pozornost je soustředěna na témata virtuálních elektráren, automatizace rozvodných sítí, demand side managementu ke snížení spotřeby elektrické energie pomocí technických i organizačních řešení včetně změny chování spotřebitelů.

Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít