I vaše auto muže být chytré

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Naučte své auto hromadu nových kousků, stačí vám k tomu jedna krabička a chytrý telefon

Co kdyby vám vaše auto dokázalo říct třeba to, že ho někdo odtahuje? Nebo že ho naboural? Nebo dokonce že ho krade? Nebo kdyby vám pomohlo, když se dostanete do potíží? Nebo vyrobilo Wi-Fi síť pro všechny pasažéry? To všechno (a hromadu dalšího) teď můžete naučit i svoje auto. Stačí vám ktomu chytrý telefon a modul Chytré auto od T-Mobilu, který zapojíte do tzv. OBD portu (mají ho všechna vozidla vyrobená od roku 2001). Krabička pak posílá šifrované informace z auta přímo do vašeho mobilu. Co všechno s tím dokážete?

A víte o něm

Jednou z hlavních předností Chytrého auta je, že vám řekne, kde se váš vůz nachází a kde byl, případně co se s ním děje. Aplikace si také pamatuje, kdy a kde jste svůj vůz naposled zaparkovali. To se hodí například na zaplněných parkovištích před nákupními centry (zvlášť teď před Vánocemi). Chytré auto také registruje otřesy, takže se dozvíte, že vám auto odtahují, nabourali nebo kradou.

SOS

Chytré auto vám může pomoci i v případě, že se dostanete do potíží. Jediným tlačítkem SOS v aplikaci rozešlete SMS s vašimi GPS souřadnicemi a zprávou, že potřebujete pomoc, až na pět kontaktů, které si nastavíte.

Klid na cestách

Čerstvou novinkou Chytrého auta, které T-Mobile spustil už před rokem, je možnost udělat si ve voze Wi-Fi síť. Nový modul má v sobě datovou SIM kartu s připojením na bleskovou LTE síť, která ve voze vytvoří klasické bezdrátové připojení, jakou známe z domova nebo kaváren. Na tu se dá „zavěsit“ až pět různých zařízení, takže může celá posádka po cestě surfovat na internetu. To se určitě hodí nejen pro navigaci v chytrých telefonech řidičů, ale třeba i pro rodiny s dětmi, hlavně na delší tratě - mladším potomkům se dají na tabletu streamovat pohádky, těm starším udělá radost možnost neustálého připojení na sociální sítě, přehrávání hudby nebo YouTube. A potěší i fakt, že data v autě můžete používat po celé EU bez jakýchkoli poplatků navíc. Vybrat si můžete ze dvou měsíčních paušálů s objemem dat pět a 20 GB už od 249 korun měsíčně.

Auto i jízda pod drobnohledem

S Chytrým autem budete mít přehled také o technickém stavu vozidla. Upozorní vás třeba na slabou baterii (to se hlavně v zimě hodí) a pomůže odhalit různé defekty.

Díky aplikaci se dozvíte více o stylu své jízdy. Ukáže vám, jak brzdíte, jak se rozjíždíte nebo jestli je vaše jízda plynulá a úsporná. Můžete si nastavit i limit pro maximální rychlost, a když ho překročíte, aplikace vás na to upozorní.

Další šikovnou funkcí je vedení záznamu o jednotlivých jízdách (délka, trvání, maximální a průměrná rychlost, otáčky).

Z údajů si pak můžete vytvořit knihu jízd s rozlišením na služební a soukromé cesty. Všechny tyto informace potom lze jedním klikem stáhnout nebo přeposlat na e-mail. Tím ale možnosti Chytrého auta nekončí.

A co dál?

Chytré auto funguje na tzv. „otevřené platformě“, což znamená, že pro něj může vytvořit vlastní aplikaci úplně každý. Navíc už teď je v plánu celá řada dalších rozšíření a vylepšení služby.

Prozkoumejte, co všechno Chytré auto umí, na www.t-mobile.cz/ chytreauto.#


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
Auta
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Kvíz: Poznáte auta podle těchto detailů?
Toyota Camry míří po 14 letech do Evropy. Nahradí model Avensis
Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018
Technologie
Google upravil nastavení účtu. Denně ho navštíví 20 milionů lidí
Nvidia vyrobila speciální 32GB verzi grafiky Titan V: CEO Edition s vyšším výkonem
Instagram je další miliardovou službou Facebooku a jde po krku YouTubu
Šéf Intelu náhle končí. Oficiálním důvodem je nevěra, reálným by mohl být 10nm proces
Monitor jako tele(vize). Acer uvádí 4K počítačová LCD s úhlopříčkou 49 a 55 palců
Hry pro příležitostné hráče