I vaše auto muže být chytré

18. prosince 2017, 00:00 -
18. prosince 2017, 00:00

Naučte své auto hromadu nových kousků, stačí vám k tomu jedna krabička a chytrý telefon

Co kdyby vám vaše auto dokázalo říct třeba to, že ho někdo odtahuje? Nebo že ho naboural? Nebo dokonce že ho krade? Nebo kdyby vám pomohlo, když se dostanete do potíží? Nebo vyrobilo Wi-Fi síť pro všechny pasažéry? To všechno (a hromadu dalšího) teď můžete naučit i svoje auto. Stačí vám ktomu chytrý telefon a modul Chytré auto od T-Mobilu, který zapojíte do tzv. OBD portu (mají ho všechna vozidla vyrobená od roku 2001). Krabička pak posílá šifrované informace z auta přímo do vašeho mobilu. Co všechno s tím dokážete?

A víte o něm

Jednou z hlavních předností Chytrého auta je, že vám řekne, kde se váš vůz nachází a kde byl, případně co se s ním děje. Aplikace si také pamatuje, kdy a kde jste svůj vůz naposled zaparkovali. To se hodí například na zaplněných parkovištích před nákupními centry (zvlášť teď před Vánocemi). Chytré auto také registruje otřesy, takže se dozvíte, že vám auto odtahují, nabourali nebo kradou.

SOS

Chytré auto vám může pomoci i v případě, že se dostanete do potíží. Jediným tlačítkem SOS v aplikaci rozešlete SMS s vašimi GPS souřadnicemi a zprávou, že potřebujete pomoc, až na pět kontaktů, které si nastavíte.

Klid na cestách

Čerstvou novinkou Chytrého auta, které T-Mobile spustil už před rokem, je možnost udělat si ve voze Wi-Fi síť. Nový modul má v sobě datovou SIM kartu s připojením na bleskovou LTE síť, která ve voze vytvoří klasické bezdrátové připojení, jakou známe z domova nebo kaváren. Na tu se dá „zavěsit“ až pět různých zařízení, takže může celá posádka po cestě surfovat na internetu. To se určitě hodí nejen pro navigaci v chytrých telefonech řidičů, ale třeba i pro rodiny s dětmi, hlavně na delší tratě - mladším potomkům se dají na tabletu streamovat pohádky, těm starším udělá radost možnost neustálého připojení na sociální sítě, přehrávání hudby nebo YouTube. A potěší i fakt, že data v autě můžete používat po celé EU bez jakýchkoli poplatků navíc. Vybrat si můžete ze dvou měsíčních paušálů s objemem dat pět a 20 GB už od 249 korun měsíčně.

Auto i jízda pod drobnohledem

S Chytrým autem budete mít přehled také o technickém stavu vozidla. Upozorní vás třeba na slabou baterii (to se hlavně v zimě hodí) a pomůže odhalit různé defekty.

Díky aplikaci se dozvíte více o stylu své jízdy. Ukáže vám, jak brzdíte, jak se rozjíždíte nebo jestli je vaše jízda plynulá a úsporná. Můžete si nastavit i limit pro maximální rychlost, a když ho překročíte, aplikace vás na to upozorní.

Další šikovnou funkcí je vedení záznamu o jednotlivých jízdách (délka, trvání, maximální a průměrná rychlost, otáčky).

Z údajů si pak můžete vytvořit knihu jízd s rozlišením na služební a soukromé cesty. Všechny tyto informace potom lze jedním klikem stáhnout nebo přeposlat na e-mail. Tím ale možnosti Chytrého auta nekončí.

A co dál?

Chytré auto funguje na tzv. „otevřené platformě“, což znamená, že pro něj může vytvořit vlastní aplikaci úplně každý. Navíc už teď je v plánu celá řada dalších rozšíření a vylepšení služby.

Prozkoumejte, co všechno Chytré auto umí, na www.t-mobile.cz/ chytreauto.#

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Auta
Posvítili jsme si na elektromobily: jsou opravdu tak…
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š11 v dálkovém provedení
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Technologie
Jak vytvořit z fotek video v Zoner Photo Studiu X
Xbox One nebyl nikdy levnější než teď. Základní verze je za 5000 Kč
Stáhněte si zdarma PC hru Medal of Honor: Pacific Assault
Marvell uvádí na trh čipy pro 400Gb/s Ethernet. Datacentra čeká velké zrychlování
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Hry pro příležitostné hráče