I soud proti fúzi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

I soud proti fúzi

, Jiří Pšenička,
I soud proti fúzi
Zdroj: Euro.cz

Výrobci minerálek

PRAHA (jpš) – Karlovarské minerální vody (KMV) se musí podrobit rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který před dvěma lety nepovolil jejich fúzi s konkurenčními firmami Poděbradka a Hanácká kyselka. Nejvyšší správní soud v minulém týdnu totiž rozhodl, že žaloba karlovarského výrobce značek Mattoni, Magnesia a Aquila proti ÚOHS se zamítá. Proti rozsudku už nejsou žádné opravné prostředky. „Informace z odůvodnění výroku rozsudku Nejvyšší správní soud uvede až po doručení rozsudku účastníkům řízení,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí soudu Marika Komoňová.
Žalobce se zatím nevyjádřil. „Musíte pochopit, že v tuto chvíli vám k tomu nic nemůžeme říct, když odůvodnění neznáme,“ uvedl mediální zástupce KMV Michal Donath.
Žádost o povolení spojení tria soutěžitelů dostal antimonopolní úřad již v květnu 2001. Zamítl ji, jelikož údajně nebylo prokázáno, že újma, jež narušením soutěže může vzniknout, bude převážena hospodářskými výhodami, které spojení přinese. Proti prvoinstančnímu rozhodnutí podaly Karlovarské minerální vody rozklad, ovšem předseda úřadu Josef Bednář rozhodnutím z března roku 2002 spojení opět nepovolil. V rámci rozkladového řízení zamítl i inovovaný návrh KMV, podle něhož by firma fúzovala jen s Poděbradkou. Výrobce minerálek se následně začal oprávněnosti fúze domáhat soudně. Na rozhodnutí se čekalo téměř dva roky.
Antimonopolní úřad mezitím udělil KMV desetimilionovou pokutu, kterou odůvodnil tím, že firma jeho rozhodnutí o nepovolení spojení nerespektovala a k fúzi fakticky došlo. KMV dnes vlastní 51 procent akcií Poděbradky a přes firmu DK Invest i třetinu Hanácké kyselky. Zástupci karlovarské firmy ještě před rozhodnutím soudu ostře odmítali názory, že pohrdají zákonem (což soudí i někteří renomovaní právníci, EURO 15/2004), firma prý pouze využívá svého práva na spravedlivý proces a je připravena se podrobit „definitivnímu výsledku“.