Hudečkův řetěz

28. července 2014, 00:00 - Petr Holec
28. července 2014, 00:00

Pražská TOP 09 sjednotila kandidátku a míří do podzimních voleb rozdělená

Když se Tomáš Hudeček stal před rokem pražským primátorem, odmítl nosit tradiční primátorský řetěz s tím, že by ho tížil, takže ho radši odloží do muzea.

Nyní, dva a půl měsíce před pražskými volbami, ovšem utáhl těžký řetěz kolem pražské TOP 09, když navzdory námitkám poloviny pražských partajních organizací odstranil z volební kandidátky jejího šéfa a současně i svého primátorského náměstka Jiřího Vávru.

„Jednoznačně jsme se shodli na finální verzi kandidátky a jednotně jdeme do voleb,“ prohlásil bez ironie vítězný Hudeček po bouřlivém jednání v sídle TOP 09, zatímco poražený Vávra rychle zmizel na dovolenou. Byl to svérázný výklad reality.

Hlasujeme pro(ti) Osm z patnácti pražských buněk TOP 09 totiž na Hudečka, místopředsedu pražské TOP 09, naléhalo, aby na kandidátku, schválenou většinou jediného hlasu, dal svého pražského partajního šéfa Vávru a respektoval tím výsledky stranických primárek.

I proto se rozběhl 17. července v sídle TOP 09 závěrečný osmihodinový maraton, jenž vesměs zůstal ušetřen mediální pozornosti.

Začal audiencí předsedů pražských organizací TOP 09, jak už to ve straně bývá, u rady moudrých. Tedy u dvou šéfů partaje, jejichž funkce se občas překrývají: předsedy Karla Schwarzenberga a prvního místopředsedy Miroslava Kalouska. Kníže, zodpovědný v TOP 09 za Prahu, protože umí zdejší „liberální kavárnu“, si mladého Hudečka před časem osobně sám vytáhl jako nadějného kádra budoucnosti. Pragmatik Kalousek naopak stál za pragmatikem a technologem moci Vávrou. Zvlášť poslední dobou z toho byla sága plná osobních podrazů a výpadů.

Některé pražské organizace se už předtím na Hudečka obrátily v interních usneseních, v nichž poukazují na několik věcí. Zaprvé na paradox, že na pražské kandidátce chybí předseda pražské TOP 09 Vávra. A zadruhé, že na čelná místa kandidátky Hudeček, i podle členů TOP 09 nesmyslně obžalovaný v kauze Opencard, nasázel ostatní obžalované členy pražské městské rady. Přestože předtím sám sliboval, že v případě obžaloby z funkce primátora odstoupí.

„Nedomníváme se, že je rozumné s ohledem na výsledky voleb jako celku v Praze za této situace navrhnout všechny obžalované na nejvyšší místa. Domníváme se, že je to špatně i s ohledem na nešťastná dřívější prohlášení primátora Hudečka v této věci o odstoupení v případě podání obžaloby. Tato skutečnost poškodí důvěryhodnost celé kandidátky a navždy odebere právo všem našim členům požadovat odstoupení z funkcí při případných obviněních u naší politické konkurence,“ píší pražské organizace v souboru usnesení, který má týdeník Euro k dispozici.

Materiál poukazuje i na Hudečkovy autoritativní manýry, jakými svou kandidátku protlačil. „Způsob formou ultimáta předkladatele kandidátky TOP 09 povede jenom k rozložení pražské organizace. Hlasování výsledkem 21:20 není rozhodně výchozím argumentem pro kladení ultimát a arogantní potlačování jiných názorů z regionů,“ uvádí se v dokumentu. Některé pražské organizace TOP 09 si stěžují i na potlačování vnitrostranické demokracie nebo nominaci lidí bez podpory jejich vlastních partajních organizací.

Rozepsal se i Hudeček. Straně napsal dopis, v němž pohrozil vlastním odstoupením v případě zásahu do jeho kandidátky. „Žádný zásah do tohoto týmu lidí nepřipustím za cenu vlastního setrvání na kandidátní listině,“ napsal. Maraton v sídle TOP 09 proto končil velkým kvartetem, kdy si Schwarzenberg s Kalouskem pozvali na kobereček Hudečka s Vávrou, duo proslavené mimořádnou animozitou. Hudeček neustoupil a údajně vyhrožoval, že odstoupí, dostane-li se na kandidátku Vávra; byť ten jej na svou kandidátku dal. Zatímco primátora držel Schwarzenberg, jenž ho vloni zkusil protlačit i do vedení TOP 09, Kalousek na Vávrovi tolik netrval; místo něj žádal doplnění dvou lidí na kandidátku: Petra Hrabáka a Tomáše Jílka. To se nakonec i stalo. „Kandidátky se vždy rodí v bolestech, TOP 09 by určitě prospěla menší publicita ohledně přípravy kandidátky,“ říká člen TOP 09 v Praze 6 Jílek.

Podle starosty Prahy 14 za TOP 09 Radka Vondry prostě „Hudeček bohužel postavil situaci tak, že vítěz bere vše“.

Odhodlaný tanečník Hudečkova urputnost mnohé lidi z TOP 09 zaskočila. Ostatně málokdo v Praze znal mladého tanečníka z Olomouce, než začal loni na jaře coby první náměstek zastupovat padlého primátora ODS Bohuslava Svobodu. Navíc se ani on sám nikdy příliš netajil chladnějším vztahem k Praze, když sám se označoval za „náplavu po povodni“. Což je ironie: právě loňská pražská povodeň, již musel v nejvyšší městské funkci náhle řešit, totiž odstartovala jeho raketovou kariéru.

Přitom i tehdy říkal, že primátorem vlastně nechce být. „Člověka ta práce moc netěší. Kdykoli si z politiky vlezu zpátky do územního rozvoje, to je pro mě ráj. Na postu náměstka jsem mnohem aktivnější, než bych byl jako primátor. Od rozdělané práce se nemá odcházet,“ nechal se Hudeček skromně slyšet v rozhovoru pro Český rozhlas. Když ale během krátkého pražského bezvládí zaváhal jeho sok Vávra, rád od rozdělané práce odešel.

Hudečka jako volebního lídra v pražské TOP 09 nikdo moc nezpochybňoval. I když podle posledního průzkumu agentury Sanep patří mezi nejméně oblíbené primátory krajských měst (24,1 procenta), pořád má u voličů větší šance než věčně zamračený Vávra, jenž deficit emocí nahrazuje barevností košil. I spolustraníky ale Hudeček zaskočil odhodlaností, s níž nyní vytáhl proti šéfovi pražské TOP 09. „Bez komentáře. Je to dosti choulostivé téma, radši se k tomu nebudu vyjadřovat,“ říká člen pražské TOP 09 Jiří Liška.

Jeho spolustraník se k situaci pro změnu vyjádřil pouze anonymně. „Zválcoval to podle svého, nedá se ale říct, že by to bylo nedemokratické,“ popisuje sestavování Hudečkovy volební kandidátky. Spíš podle něj jde o nedemokraticky sestavenou, ale demokraticky schválenou kandidátku. Nedemokraticky sestavenou proto, že neodráží partajní primárky ani personální požadavky jednotlivých stranických buněk; i tak ale kandidátku schválila tzv. rozšířená krajská výkonná rada.

Tu si ovšem Hudeček pojistil tím, že na kandidátku dal i pražské zastupitele, kteří rozšířenou radu doplňují. „Kapři si nevypustí vlastní rybník. Je špatné, když stávající zastupitelé sami rozhodují o své budoucnosti,“ myslí si o partajních stanovách člen pražské TOP 09.

Podle něj se Hudeček snaží vše řešit silou, často až hystericky. Někteří členové TOP 09 prý kvůli tomu budou vlastní stranu volit pouze v jednotlivých pražských oblastech, ne však ve volbách do „velkého“ magistrátu.

Hudeček není ze špiček TOP 09 jediný, jehož kandidatura v podzimních volbách nevzbuzuje uvnitř strany valné nadšení. Začíná se mluvit také o roli dosud nedotknutelného Schwarzenberga, hlavního volebního magnetu strany. Ten domluvil senátní kandidaturu za TOP 09 politicky nepříliš loajálnímu Martinu Bursíkovi, přestože si někdejší šéf zelených kvůli své politické resuscitaci nedávno založil vlastní stranu LES. A Schwarzenbergův chráněnec Hudeček navíc dal na čelné místo pražské komunální kandidátky zastupitele Petra Břízu, jenž kvůli tomu krátce předtím vystoupil z ODS.

„Dělá to dojem, že je TOP 09 personálně vyprázdněná, což není pravda,“ stěžuje si již zmiňovaný člen strany pod podmínkou anonymity. Podle některých Schwarzenberg ztratil politickou motivaci neúspěšnou prezidentskou volbou a taky bývá duchem stále víc nepřítomen. Stranu tak brzy čeká velký třesk: konec fenoménu „kníže“. A zřejmě taky boj o šéfa pražské organizace. Tím totiž stále zůstává Vávra. „To je dobrá otázka. Nikdo ale zatím neví, jestli se Hudeček bude chtít stát i předsedou pražské TOP 09,“ dodává starosta Prahy 14 Vondra.

Stačí jen vítězství TOP 09 prolomila dvacetiletou hegemonii ODS, když v roce 2010 vyhrála s 30 procenty pražské volby. ODS šla tehdy do voleb rozdělená a narychlo sháněla volebního lídra. TOP 09 nyní vyrazila v jejích stopách: i ona míří k volbám štípnutá a s volebním lídrem s poloviční podporou. „Moje zkušenost z politiky je, že tohle voliči vždycky vnímají negativně, takže se to projeví na volebním výsledku,“ myslí si poslanec a bývalý šéf pražské TOP 09 František Laudát.

Jeho slova podporují i čísla z některých průzkumů, které vítězi posledních pražských voleb přisuzují pouze 20 procent. „Hudeček bude muset uspět, protože má kandidátku kompletně podle sebe,“ říká Vondra.

Nebude to lehké: cokoli kromě vítězství a primátora strana bere za neúspěch. l

Hudeček má coby volební lídr u voličů určitě větší šance než věčně zamračený Vávra, jenž deficit emocí nahrazuje barevností košil.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít