Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Hrůza a naděje z výsledku voleb

30. října 2017, 00:00 - David Tramba
30. října 2017, 00:00

Varování pro vítěze: S růstem životní úrovně a počtu vysokoškoláků se bude zvětšovat voličská základna ODS a Pirátů. Za porážkou ČSSD je i chybná sázka na téma bezpečnosti

Bydlíte v regionu, kde se žije zdravě a déle, kde je drahé bydlení a kam přicházejí další lidé za prací? Tak to je vysoká pravděpodobnost, že jste volil ODS, TOP 09 nebo Piráty. Naopak, kdo pochází ze zapadlých okresů v pohraničí, kde je rozšířena náklonnost k alkoholu, cigaretám a zadlužování a naopak nezájem o vzdělání, vybíral většinou jen mezi hnutím ANO, stranou Svoboda a přímá demokracie (SPD) a komunisty.

Týdeník Euro srovnal sedm sociálních a ekonomických ukazatelů, které lze sledovat na okresní úrovni, s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. A závěr?

Procento hlasů pro různé strany má někdy až nečekaně úzkou vazbu na některé ukazatele – nejvíce na střední délku života v regionu, procento vysokoškoláků, saldo stěhování obyvatel a ceny bytů. Naopak míra kriminality nemá překvapivě s volebními výsledky různých stran téměř žádnou souvislost.

Někde uprostřed se nacházejí voliči ČSSD a KDU-ČSL, u kterých bylo procento získaných hlasů téměř nezávislé na vzdělanostní struktuře, délce života či stěhování obyvatel z okresu do okresu. Ke cti lidovcům slouží, že nejvíc hlasů získávají v regionech, kde je nejnižší procento osob stíhaných exekutory kvůli nesplaceným dluhům.

Životní styl a preference

Hnutí ANO 2011 vyhrálo volby ve všech 76 okresech i v hlavním městě Praze.

Přesto je zde viditelný rozdíl. V Praze, okolních okresech či v Brně, kde podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí převyšuje jednu pětinu dospělých, získal Andrej Babiš méně než 25 procent hlasů. Naopak v okresech s nejhorší strukturou vzdělanosti hnutí běžně posbíralo 35 až 40 procent odevzdaných hlasů.

Ještě silnější je vazba hlasů pro ANO k ceně bytů a střední délce života mužů.

Právě ta je vhodným měřítkem prosperity či mizerie různých regionů; promítá se do ní životní styl (spotřeba alkoholu, cigaret a drog), stav životního prostředí a také dostupnost a kvalita zdravotní péče. Oproti jiným stranám v případě babišovců do určité míry platí (ovšem s výjimkou Prahy a Brna), že podpora roste s vyšší úrovní kriminality.

Zřejmě nejsilnější vazbu (či odborně korelaci) vykazuje výsledek strany Svoboda a přímá demokracie s délkou života mužů. Pro fanoušky matematiky: Pokud znáte volební výsledek SPD v okrese a dosadíte jej za x, tak délku života spočítáte podle vzorce y = 79,5 – 0,37x. Poznámka pro ostatní: Nejvíc volí Tomia Okamuru ti, jejichž sebedestruktivní styl života odpovídá očekávání, že se blíží konec světa; případně válka s hordami muslimských nájezdníků předpovídaná stranickým šéfem.

Opačná logika platí v případě voličů ODS, Pirátů a TOP 09. Konkrétně v případě Občanské demokratické strany byl volební zisk silně navázán na atraktivitu jednotlivých regionů. Nejvíce hlasů získala v Praze a jejím okolí, na Plzeňsku, Pardubicku a Českobudějovicku. Právě do těchto oblastí se za novým životem a prací stěhuje nejvíc lidí.

Volební zisk Pirátské strany oproti ODS vykazuje silnější vazbu na procento vysokoškolsky vzdělaných lidí; zdrojem dat je v tomto případě sčítání lidu z roku 2011.

V případě Pirátů překvapí poměrně vyrovnaný volební výsledek napříč republikou. V žádném okrese tato strana nezískala méně než šest procent hlasů. Sociální demokraté – o lidovcích či TOP 09 nemluvě – mohou jen tiše závidět.

Tu pušku schovejte, Milane

Ideálním nástrojem ke srovnání s výsledky voleb by byl údaj o průměrné výši mezd v jednotlivých okresech. Problém je, že ji nikdo nesleduje. Příslušné údaje nemá k dispozici Český statistický úřad, ministerstvo práce, finanční úřady ani Česká správa sociálního zabezpečení. Nemají je ani provozovatelé velkých pracovních portálů. Museli jsme si proto vystačit s jinými ukazateli sociální a ekonomické úrovně regionů.

V situaci, kdy má práci snad každý, kdo pracovat chce, již ztratil vypovídací hodnotu ukazatel míry nezaměstnanosti. V mnoha okresech je dnes více volných pracovních míst než dostupných uchazečů o zaměstnání. Mezi výjimky patří volební výsledek SPD, který viditelně roste s procentem nezaměstnanosti.

Téměř nulový je vztah mezi volebními výsledky a mírou kriminality. Zdrojem dat byl v tomto případě web Mapa kriminality, konkrétně index výskytu násilné a drogové kriminality za poslední tři roky. Více závažných trestných činů tedy automaticky nepřihrává hlasy stranám, jež volají po tvrdém přístupu ke zločinu.

Možná to je jeden z důvodů, proč pózování ministra vnitra Milana Chovance s puškou v ruce nepřineslo očekávané hlasy pro ČSSD.

O autorovi| David Tramba tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny +…
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Technologie
Vyjdou 7nm procesory AMD s jádry Zen 2 až v druhé polovině roku 2019?
Vyšel Chrome OS 69. Podporuje linuxové aplikace a předvádí nový kabát
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Novinky na všech „insiderských“ úrovních
Půjčujete si od rodiny a přátel? 3 důvody, proč raději ne!
AMD vydalo 45W mobilní Ryzeny s grafikou Vega. Notebooky s nimi ale zatím chybí
Hry pro příležitostné hráče