Hrůza a naděje z výsledku voleb

30. října 2017, 00:00 - David Tramba
30. října 2017, 00:00

Varování pro vítěze: S růstem životní úrovně a počtu vysokoškoláků se bude zvětšovat voličská základna ODS a Pirátů. Za porážkou ČSSD je i chybná sázka na téma bezpečnosti

Bydlíte v regionu, kde se žije zdravě a déle, kde je drahé bydlení a kam přicházejí další lidé za prací? Tak to je vysoká pravděpodobnost, že jste volil ODS, TOP 09 nebo Piráty. Naopak, kdo pochází ze zapadlých okresů v pohraničí, kde je rozšířena náklonnost k alkoholu, cigaretám a zadlužování a naopak nezájem o vzdělání, vybíral většinou jen mezi hnutím ANO, stranou Svoboda a přímá demokracie (SPD) a komunisty.

Týdeník Euro srovnal sedm sociálních a ekonomických ukazatelů, které lze sledovat na okresní úrovni, s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. A závěr?

Procento hlasů pro různé strany má někdy až nečekaně úzkou vazbu na některé ukazatele – nejvíce na střední délku života v regionu, procento vysokoškoláků, saldo stěhování obyvatel a ceny bytů. Naopak míra kriminality nemá překvapivě s volebními výsledky různých stran téměř žádnou souvislost.

Někde uprostřed se nacházejí voliči ČSSD a KDU-ČSL, u kterých bylo procento získaných hlasů téměř nezávislé na vzdělanostní struktuře, délce života či stěhování obyvatel z okresu do okresu. Ke cti lidovcům slouží, že nejvíc hlasů získávají v regionech, kde je nejnižší procento osob stíhaných exekutory kvůli nesplaceným dluhům.

Životní styl a preference

Hnutí ANO 2011 vyhrálo volby ve všech 76 okresech i v hlavním městě Praze.

Přesto je zde viditelný rozdíl. V Praze, okolních okresech či v Brně, kde podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí převyšuje jednu pětinu dospělých, získal Andrej Babiš méně než 25 procent hlasů. Naopak v okresech s nejhorší strukturou vzdělanosti hnutí běžně posbíralo 35 až 40 procent odevzdaných hlasů.

Ještě silnější je vazba hlasů pro ANO k ceně bytů a střední délce života mužů.

Právě ta je vhodným měřítkem prosperity či mizerie různých regionů; promítá se do ní životní styl (spotřeba alkoholu, cigaret a drog), stav životního prostředí a také dostupnost a kvalita zdravotní péče. Oproti jiným stranám v případě babišovců do určité míry platí (ovšem s výjimkou Prahy a Brna), že podpora roste s vyšší úrovní kriminality.

Zřejmě nejsilnější vazbu (či odborně korelaci) vykazuje výsledek strany Svoboda a přímá demokracie s délkou života mužů. Pro fanoušky matematiky: Pokud znáte volební výsledek SPD v okrese a dosadíte jej za x, tak délku života spočítáte podle vzorce y = 79,5 – 0,37x. Poznámka pro ostatní: Nejvíc volí Tomia Okamuru ti, jejichž sebedestruktivní styl života odpovídá očekávání, že se blíží konec světa; případně válka s hordami muslimských nájezdníků předpovídaná stranickým šéfem.

Opačná logika platí v případě voličů ODS, Pirátů a TOP 09. Konkrétně v případě Občanské demokratické strany byl volební zisk silně navázán na atraktivitu jednotlivých regionů. Nejvíce hlasů získala v Praze a jejím okolí, na Plzeňsku, Pardubicku a Českobudějovicku. Právě do těchto oblastí se za novým životem a prací stěhuje nejvíc lidí.

Volební zisk Pirátské strany oproti ODS vykazuje silnější vazbu na procento vysokoškolsky vzdělaných lidí; zdrojem dat je v tomto případě sčítání lidu z roku 2011.

V případě Pirátů překvapí poměrně vyrovnaný volební výsledek napříč republikou. V žádném okrese tato strana nezískala méně než šest procent hlasů. Sociální demokraté – o lidovcích či TOP 09 nemluvě – mohou jen tiše závidět.

Tu pušku schovejte, Milane

Ideálním nástrojem ke srovnání s výsledky voleb by byl údaj o průměrné výši mezd v jednotlivých okresech. Problém je, že ji nikdo nesleduje. Příslušné údaje nemá k dispozici Český statistický úřad, ministerstvo práce, finanční úřady ani Česká správa sociálního zabezpečení. Nemají je ani provozovatelé velkých pracovních portálů. Museli jsme si proto vystačit s jinými ukazateli sociální a ekonomické úrovně regionů.

V situaci, kdy má práci snad každý, kdo pracovat chce, již ztratil vypovídací hodnotu ukazatel míry nezaměstnanosti. V mnoha okresech je dnes více volných pracovních míst než dostupných uchazečů o zaměstnání. Mezi výjimky patří volební výsledek SPD, který viditelně roste s procentem nezaměstnanosti.

Téměř nulový je vztah mezi volebními výsledky a mírou kriminality. Zdrojem dat byl v tomto případě web Mapa kriminality, konkrétně index výskytu násilné a drogové kriminality za poslední tři roky. Více závažných trestných činů tedy automaticky nepřihrává hlasy stranám, jež volají po tvrdém přístupu ke zločinu.

Možná to je jeden z důvodů, proč pózování ministra vnitra Milana Chovance s puškou v ruce nepřineslo očekávané hlasy pro ČSSD.

O autorovi| David Tramba tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Seat Tarraco není čistý klon Kodiaqu. K Allspace má blíž (první dojmy)
Srovnání tříválců: Ford Focus 1.0 EcoBoost vs Opel Astra 1.0 Turbo vs Peugeot 308 1.2 PureTech
BMW představuje prototyp nového boxeru s oldschoolovým designem
Technologie
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Telefony porostou. Příští rok bude nejvíce těch s 6″ displeji a většími
GTA V nikdy nebylo levnější. Hru pro PC můžete mít za hubičku
Honor má nové logo. Podobné jako Huawei, ale v barvách Twilight
Hry pro příležitostné hráče