HRÁČ NA OBĚ STRANY - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

HRÁČ NA OBĚ STRANY

, (red),
HRÁČ NA OBĚ STRANY
Zdroj: Euro.cz

C h e m a p o l     G r o u p

Opavský podnikatel Radim Masný (43) se minulý týden přiznal, že patří mezi podnikatele, kteří skupovali akcie Chemapol Group. „Pan Masný mě kontaktoval a představil se jako reprezentant nových akcionářů, řekl prezident Chemapol Group Václav Junek.

Masný má rád velké politické strany. V roce 1994 daroval Klausově ODS, jejímž byl členem až do března 1997, patnáct tisíc korun. Ještě coby příslušník tehdy vládní strany však už pošilhával i po opozici: koncem loňského roku oznámil, že na jaře 1997 uzavřel s ČSSD „obchodní smlouvu o půjčce osmi milionů korun při čtrnáctiprocentním úroku . Letos v dubnu vypovídal Masný kvůli zmíněné půjčce před soudem, když Zemanův blízký spolupracovník Miroslav Šlouf zažaloval týdeník Respekt. V něm totiž vyšel článek, podle kterého Šlouf osm milionů „ulil právě na konto „své nadace. Byl totiž členem správní rady nadace a jeho stranická kolegyně Jana Volfová předsedkyní výkonného výboru.

Masný vypověděl, že v květnu 1997 půjčil peníze Nadaci Růže na projekt výstavby azylových domů. Když byl podle svých slov o několik týdnů později požádán, zda by mohly peníze krátkodobě překlenout finanční tíseň ČSSD, souhlasil. MF Dnes letos v červnu zveřejnila informace o tom, že peníze Nadaci Růže ve skutečnosti nepůjčil Masný, ale firma Čechofracht. Sociální demokracie i Čecho-fracht se od záležitosti distancovaly. Později vyšlo najevo, že Masnému půjčovala peníze společnost P+AC Investment, která byla majoritním vlastníkem Čechofrachtu. Podruhé stanul Masný před soudem letos v červnu, kdy jej žaloba vinila ze zpronevěry 1,4 milionu korun, o které měl údajně v roce 1990 připravit podnik Jednota Opava. Masného v případu obhajoval bývalý ministr spravedlnosti za ODS Jiří Novák, který letos přestoupil do Unie svobody (US). Druhým advokátem byl známý pražský právník Tomáš Sokol. Další člen US Jiří Honajzer v roce 1997 oznámil, že Masný je jeho dlouholetý „kamarád , protože oba pocházejí z Opavy a navíc se narodili ve stejném roce.

Masný je majitelem firmy Bohemex Trade a zároveň vlastní i hokejový klub HC Bohemex Trade Opava. Dále je majoritním akcionářem opavského Stavebního podniku a předsedou představenstva akciové společnosti DRAFT-OVA. Do posledního ledna 1997 byl předsedou představenstva pivovaru Ostravar, který zanikl sloučením s Pražskými pivovary. Masný provozuje opavský hostinec Na statku a údajně vlastní i pivovar v Jihoafrické republice. Letos v únoru se také stal předsedou Českého svazu boxu.