Hra s DPH

17. prosince 2012, 00:00 - David Duroň
17. prosince 2012, 00:00

Nestabilní politické prostředí přináší problémy živnostníkům i velkým firmám

Podle změn přijatých v loňském roce mělo od ledna 2013 dojít ke sjednocení daňové sazby na 17,5 procenta. Kdyby vše zůstalo podle plánů, firmy by měly dostatek času se na změnu připravit. Bohužel se však rozhodnutí o výši DPH stále mění. Vláda sice již schválila DPH ve výši 15 a 21 procent, ale Senát její rozhodnutí posléze zamítl. Nové hlasování vláda pravděpodobně stihne ještě před vánočními svátky, ale zásadní bude postoj prezidenta, a ten může rozhodnout až po Novém roce. Pokud se tak stane, od ledna bude platit jednotná daňová sazba 17,5 procenta a následně může dojít k další změně.

Je zřejmé, že hra politiků s výší DPH má negativní dopad hlavně na podnikatelskou a business sféru v ČR. Pro mnoho firem může být na změnu již nyní pozdě. Velké společnosti, jejichž technologické systémy jsou spravovány ze zahraničí, často potřebují i několik měsíců na to, aby změny provedly a otestovaly. Firmám a živnostníkům tak nezbývá nic jiného než pracovat s více scénáři, což je časově i finančně náročné. V době dlouhotrvající hospodářské recese může situace méně stabilním firmám a živnostníkům zkomplikovat existenci.

S problémy okolo výše sazby DPH se potýkají samozřejmě i mobilní operátoři. Nejistota kolem výše DPH pro nás pochopitelně také znamená komplikaci, protože otestovat a implementovat změny do komplexních účtovacích systémů vyžaduje nemalé náklady.

Vzhledem k tomu, že je potřeba technické systémy nastavit a otestovat v dostatečném předstihu, není momentální situace ideální a už teď je jasné, že bude finančně velice nákladná pro všechny společnosti, které své systémy budou muset v šibeničních termínech upravit. Šance pro zákazníky Ale všechno zlé je pro něco dobré, i nejistota ohledně DPH má pozitivní aspekt. V případě, že mobilní operátor zvedne základ ceny určité služby bez DPH, je to pro zákazníky z právního hlediska důvod k možnému vypovězení smlouvy bez sankcí. Naše konkurence uvazuje zákazníky dlouholetými smlouvami v době, kdy ceny telekomunikačních služeb klesají až o desítky procent. Může tak jít o impulz se z těchto nevýhodných smluv vyvázat. Firmám a živnostníkům nezbývá než se smířit s tím, že o výši DPH bude rozhodnuto na poslední chvíli. Připravit se musejí také na variantu, že do konce roku nebude rozhodnuto vůbec, a daňová sazba se tak může měnit dvakrát. Není jednoduché podnikat v politicky nestabilním prostředí. A samotný růst DPH nutí firmy zvyšovat ceny, což mnohdy vede ke snížení poptávky. V době recese by vláda měla živnostníky a firmy spíše podporovat než jim podnikání komplikovat.l

O autorovi| David Duroň • ředitel marketingu pro firemní zákazníky ve Vodafonu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít