Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Hotel Černá díra

30. listopadu 2015, 00:00 - Hana Boříková
30. listopadu 2015, 00:00

Praha 10 investovala do krkonošské chaty přes sto milionů korun. Horskou pohádkou se bude muset zabývat policie

Opoziční zastupitelka Jana Komrsková promítla vedení Prahy 10 prezentaci o horském hotelu, který si městská část pořídila v roce 2008. Krkonošská investice je i ve srovnání s leckterými „povedenými“ projekty v domovské městské části pražského politického mága Tomáše Hrdličky vrcholným dílem.

Ten příběh má všechno: radnice Prahy 10 si koupila bez výběrového řízení za téměř padesát milionů vybydlený hotel, který se ani po nalití dalších desítek milionů korun nepodařilo uvést do standardu 21. století. Provozovateli zařízení posílá městská část peníze i za děti, které tam za čerstvým vzduchem nepřijedou. A ty, co dorazí? Za ceny běžné v mnohem lépe vybavených komerčních zařízeních si užijí socialistické retro nebo třeba dobrodružství na lanovce. Jinak se totiž do hotelu po většinu roku dostat nedá. A lanovkou se brzy svezou i detektivové.

Výlet do horské pohádky

„Do pořízení hotelu investovala městská část 48,7 milionu, do rekonstrukce už 53,5 milionu

korun. Připadá vám, že je to možné? Mně tedy ne,“ říká Renata Chmelová nad sadou fotografií hotelu z výjezdního zasedání kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 10. Opoziční zastupitelka Chmelová navrhla kontrolní cestu poté, co zhlédla prezentaci Jany Komrskové. Ta se začala Horskému hotelu věnovat coby členka dozorčí rady akciové firmy Praha

10 – Majetková na začátku roku. Vrtal jí hlavou složitý propletenec smluv městské akciovky zřízené za účelem správy hotelu s provozovatelem zařízení – firmou Gastro servis Zemánek, městskou částí a základními školami, které do hotelu jezdí na školy v přírodě.

A čím hlouběji se Komrsková nořila do smluv a faktur, tím víc se jí zdála investice do hotelu pochybná.

Záměr koupit Horský hotel na Černé hoře odůvodnili politici před sedmi lety bohulibě: ne každý rodič má minimálně čtyři tisíce, aby mohl poslat dítě na školu v přírodě. Tehdejší starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS) dokonce natočil o hotelu propagační video s Jiřím Lábusem. „Je to tu jako v pohádce,“ rozplývá se herec. Jak se ukázalo, pohádkové byly spíše peníze, které horská bouda bez celoročně přístupné cesty spolykala. Pokud pomineme samotnou úvahu, zda městská část potřebuje svůj vlastní hotel, kde by se mohly rekreovat i děti nemajetných, zdá se, že politici tehdy prostě jen kývli na nabídku jedné firmy.

„Domnívám se, že při tak závažném rozhodnutí, jako je nákup takovéto nemovitosti, měla být učiněna analýza potřeb a požadavků, průzkum trhu srovnatelných nemovitostí, důkladná prohlídka stavebně-technického stavu. Nic z toho se však nekonalo, protože přišlo rychlé, strohé a jednoznačné rozhodnutí rady městské části: kupte Horský hotel na Černé hoře,“ píše se ve zprávě o činnosti akciovky Praha 10 – Majetková (mateřská společnost Prahy 10 – Rekreace, která provozuje hotel). Zprávu dostali zastupitelé v roce 2011 od Ivo Freimanna, který byl koncem března tohoto roku odvolán z vedení firmy Praha 10 – Majetková bez udání důvodu. Rozhodnutí o nákupu Horského hotelu označil Freimann za nesmysl a mrhání veřejnými prostředky.

Zjistit, jaký je názor současné politické reprezentace Prahy 10 pod vedením starostky Radmily Kleslové (ANO), se týdeníku Euro nepodařilo. Mluvčí Prahy 10 Vít Novák nejprve odpovědi na otázky přislíbil, místo nich ale nakonec poslal vyjádření, že tři dny na jejich zpracování rozhodně nestačí. Miliony tečou

Shrňme si tedy alespoň fakta: městská část koupila hotel s blízkou chatou Sport za 48,7 milionu od společnosti Forte. Ta bývá spojována s miliardářem Pavlem Tykačem. Forte koupila hotel v roce 2005 v dražbě za 40 milionů korun, přičemž odhadovaná cena zněla na 35 milionů. Není jasné, jak firma hotel během necelých tří let zhodnotila na výsledných 48,7 milionu, za které jej prodala městské části. Hned v roce 2009 musela městská část vložit do sanace objektu deset milionů korun. V následujících letech nalila do rekonstrukce hotelu 35 milionů korun. Podařilo se za ně zrekonstruovat ovšem jen okna, kotelnu a jedno patro. Do blízké chaty Sport, která má tři pokoje, putovalo dalších 12 milionů korun. Proč, není zřejmé. Chata totiž není pro školy v přírodě využívána, za 120 tisíc korun ročně si ji pronajímá provozovatel hotelu pro podnikání.

Prozatím ale zůstaňme u horského hotelu. Po jeho důkladné prohlídce byla členka kontrolního výboru zastupitelstva Renata Chmelová v šoku. Zátěžový koberec, otřískané stoly a špinavé židle, sociální zařízení, za které by se doma styděla… Navíc opravy za více než 30 milionů se jí jevily jako minimálně zfušované. Nová okna, která stála 4,2 milionu,

už měla popraskaná skla. A kvůli zakázce na opravu elektroinstalace, kterou provedla firma Revispol (spoluvlastní ji člen výkonné rady ODS Robert Knobloch a bývalý místopředseda ODS Martin Kuba), padlo dokonce první trestní oznámení.

„Je pravděpodobné, že zakázka ve výši přibližně 5,6 milionu korun bez DPH měla skutečnou hodnotu blížící se částce 1,3 milionu korun.

Zároveň existuje důvodné podezření, že většina prací nebyla vůbec provedena, ale dílo bylo vyfakturováno do poslední koruny. Městská část Praha 10 tak mohla přijít až o 5,2 milionu korun,“ říká Petr Soukénka, ředitel Nadačního fondu proti korupci, který se na rozplétání pochybné zakázky podílel. Soukénka považuje za dost pofiderní celou investici do hotelu. „Vše nasvědčuje tomu, že se hotel stal výborným zdrojem příjmů úzké skupiny lidí a veřejný zájem byl tím posledním, co tito lidé sledovali,“ dodává.

Tady je Zemánkovo

Zvláštní je už samotný systém provozování hotelu. Rodič zaplatí za týdenní pobyt své ratolesti osm set až tisíc korun. Příjemná částka; jenomže další peníze zaplatí městská část jako dotaci, která skončí u Karla a Roberta Zemánkových, provozovatelů hotelu, a v akciovce

Praha 10 – Rekreace. Městská část platí za osobu a den pobytu akciovce 450 korun a ta posílá 350 korun Zemánkovým. Jana Komrsková se začala pídit po tom, jestli je tato cena výhodná. Z průzkumu trhu jí vyšlo, že za podobné sumy nabízejí školy v přírodě i komerční provozovatelé v srdci Krkonoš – ovšem s tím rozdílem, že jejich pokoje jsou kompletně zrekonstruované a mají vlastní sociální zařízení. Například hotel Mileta ve Špindlerově Mlýně si účtuje v zimě 380 korun za den a osobu, po zbytek roku 295 korun.

A nejde přitom jen o platby za pobyt dětí. Městská část totiž firmě Zemánkových platí i za děti, které na školu v přírodě vůbec nepřijedou, a to tzv. stornopoplatek 200 korun za den a nepřítomnou osobu do nasmlouvané kapacity 111 osob za týden pobytu. Jen na těchto stornopoplatcích už zaplatila městská část podle výpočtu Komrskové 7,9 milionu korun. Navíc si provozovatel účtuje za každou osobu a den 30 korun za dopravu zavazadel, zajištění pošty a vybavení pro volnočasové aktivity. A tak se zdá, že ten, pro koho je ve skutečnosti systém výhodný, není městská část nebo děti, ale provozovatel hotelu – firma Zemánkových. Udělejme proto u ní odbočku. Názor Roberta Zemánka se týdeníku Euro zjistit také nepodařilo. Odkázal na své právníky, kteří případně zareagují až po vydání článku.

Karel a Robert Zemánkovi založili firmu Gastro servis Zemánek pouhých pět týdnů předtím, než vypsala městská část Praha 10 výběrové řízení na provozovatele střediska s hraniční cenou 7,5 milionu korun. Zemánkovi zvítězili s cenou 7,499 milionu. Účastnili se jako jediní. A jako jediný účastník zvítězili i v roce 2009. Tentokrát už získali smlouvu na čtyři roky, a to za 48 milionů korun. Dodatkem číslo jedna z roku 2011 dostali do pronájmu i chatu Sport za 120 tisíc ročně. Praha 10 do ní investovala 17 milionů (pořízení plus rekonstrukce), takže se jí investice vrátí za pěkných 150 let.

Ještě zajímavěji se jeví dodatek číslo dvě z 19. listopadu loňského roku. Tím získává firma Zemánkových hotel na dalších pět let, což jí zajistí příjem kolem šedesáti milionů korun. Tentokrát už ovšem bez výběrového řízení.

Sečteno a podtrženo

Pokud by Praha 10 v roce 2008 hotel nekoupila a dotovala pobyty dětí do výše běžné ceny 380 korun za osobu a den některému z řady komerčních provozovatelů – těm nikdo na rozdíl od Zemánků zařízení nepořídil a neplatí ani opravy –, mohla uspořit za šest let zhruba 120 milionů korun, spočítala Jana Komrsková. A ta suma není patrně konečná. V plánu je další rekonstrukce hotelu odhadovaná na 40 milionů korun, které opět zaplatí Praha 10. Tohle není Horský hotel Černá hora, ale hotel Černá díra.

Do pořízení hotelu investovala městská část 48,7 milionu, do rekonstrukce už 53,5 milionu korun. Připadá vám, že je to možné? Mně tedy ne.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz


Čtěte také

Ropný vrt (ilustrační foto)

OPEC sníží produkci ropy o 500 tisíc barelů denně. Chce tím zvýšit ceny

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se dohodli na snížení těžby o…

před 2 hodinami

 Miroslav Kalousek

Pirát Michálek vyzývá Kalouska k odstoupení. Blokuje prý postup opozice proti Babišovi

Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda…

před 3 hodinami

Události  Nejvyšší soud se zastal Somálky, zákaz hidžábu neměl legitimní cíl (archivní foto)

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal somálské studentky

Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku…

před 3 hodinami

Hormonální antikoncepce - ilustrační snímek

Jedna pilulka na tři týdny: vývoj nové antikoncepce pro Afriku podporují i Gatesovi

Američtí vědci vyvíjejí novou antikoncepční kapsli, která se po spolknutí rozevře do…

před 4 hodinami

 Andrej Kiska

Slovenská policie obvinila Kisku kvůli jeho rodinné firmě. Politická kampaň, reaguje exprezident

Slovenská policie obvinila podle listu Sme bývalého prezidenta Andreje Kisku, a to v…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
Auta
Nová studie ukázala, že výroba baterií je ekologičtější. Je…
Ford vyrábí autodíly z kávového odpadu od McDonald’s
Dähler vyladil nové BMW X3 M a X4 M až na 449 kW a 760 Nm. A to je prý teprve začátek
Nový mýtný systém v provozu
Tři roky, čtyři značky: Jozef Kabaň se ve skupině BMW neprosadil, vrací se pod křídla koncernu
Hry pro příležitostné hráče