Horní dolní

03. října 2016, 00:00 - Klára Donáthová
03. října 2016, 00:00

Olomouc je městem mnoha paradoxů a aktuálně i skvělého jídla a dobré kávy. Na Hané je teď prostě dobře

Jel jsem jednou se svou dívkou Zuzanou po kolejích rychlovlakem na Hanou, zpíval Ladislav Vodička v písni, kterou jsem jako dítě bůhví proč milovala.

Možná proto, že i já jezdila často rychlíkem na Hanou za svou babičkou a v Olomouci trávila podstatnou část všech prázdnin. Z gastronomického hlediska vzpomínám zejména na párky v rohlíku, které byly k mání v okénku na Horním náměstí, na řeznictví, ve kterém prodávala teta Cilka a schovávala nám to nejlepší, co zrovna bylo, na Dolním náměstí a taky na restauraci Pipi Gril, která myslím byla spíš na Horním náměstí, ale kdoví, když to Horní je vlastně dole a to Dolní nahoře. V Pipi Grilu připravovali všechna jídla z drůbežího masa a já jsem trvala na tom, aby všechny narozeninové a podobné oslavy probíhaly právě tam. Naštěstí jsem vyrostla a dospěla, stejně jako dospěla gastronomicky Olomouc.

Ještě pořád jezdím často na Hanou, dokonce s dívkou Zuzanou, která se stala mojí nejlepší kamarádkou.

Místo Pipi Grilu teď ale chodíme do Entrée a při každé cestě do Olomouce se snažím objevit nějaký podnik, který stojí za to. Chápu, že život všech ostatních lidí se asi netočí kolem kávy, jídla a koktejlů jako ten můj, ale koho nezajímá, kde se nají, když jede do nějakého cizího města? TripAdvisor není podle mého názoru stoprocentní zdroj informací, a tak se pro vás budu snažit zmapovat některá často navštěvovaná města tak, abyste nemuseli ztrácet čas hledáním zajímavých podniků na internetu a mohli jít na jistotu. V každém městě navštívím pár nejvyhlášenějších, ale i nově otevřených restaurací, kaváren a třeba i cukráren, barů a hospod a na ty, které vám na stránkách týdeníku Euro doporučím, se můžete v době jeho vydání spolehnout. Za následnou změnu majitele nebo nerudnou nevyspalou obsluhu samozřejmě neručím. A protože právě Olomouc je vedle Prahy mým nejmilejším městem, které mám poctivě prochozené, začnu právě tady.

1/Kafe jak lusk

Pakliže dorazíte do Olomouce stylově rychlovlakem, pokochejte se v nádražní hale socialistickorealistickým sgrafitem vytvořeným šternberským umělcem Wilhelmem Zlamalem, které znázorňuje hanácký lid v krojích, a nastupte do některé z tramvají jedoucích do centra (č. 4 a 7). Přímo proti tramvajové zastávce Náměstí Hrdinů je totiž od letošního února významný olomoucký přírůstek na poli výběrové kávy, kde se můžete po cestě nasnídat a občerstvit. Kafe jak lusk si nezadá s pražskými kavárnami, které vlastně také káva se na mlýnku mění, někdy je od pražského Doubleshotu, někdy z olomouckého Kikafe, jindy zase z daleké ciziny.

kopírují ty berlínské a londýnské. A tak tu mají schody s polštářky, na kterých se dá sedět jako v kavárně Místo, školní židle a dřevěné tácky na kávu jako v Emě a žárovky na barevných šňůrách třeba jako v Onesip coffee. I proto je to tu skvělé. Pokud jste fanoušky výběrové kávy, budete se tu snadno cítit jako doma.

Připraví vám tu espreso a od něj odvozené kávové nápoje, stejně jako filtrovanou kávu v aeropressu, na dripu nebo v chemexu. To vše z čerstvě pražené výběrový kávy ze světových i evropských pražíren.

2/Traffic Coffee

Od září má Holomóc konečně také stylový espresso bar, za který by se ani v New Yorku stydět nemuseli. Hned u vstupu do parku v prostorách, kde byla léta letoucí trafika, ho před pár týdny otevřel architekt Luděk Jasiok. Název pravděpodobně odkazuje i na to, že hned naproti je zastávka tramvaje s příznačným názvem Nádraží Město. Venkovní tabule hlásí, co je právě k mání. Vybírat můžete tedy už z tramvaje. V nabídce je zatím pouze espreso a nápoje na něm založené, které vám tu případně připraví i ze sójového nebo bezlaktózového mléka. Čerstvá výběrová

3/Hanácká hospoda

Na oběd si zajděte do Hanácké. Jak název napovídá, je to vlastně obyčejná hospoda (nekuřácká), ale moc dobře tu vaří. Navíc se nachází v krásném domě na Dolním náměstí, takže si cestou do hospody můžete udělat vlastivědnou vycházku. Mají tu poctivá jídla. Radím vyhnout se globálním experimentům typu burger. Budete-li v Hanácké, dejte si tvarůžky, a to buď ve formě pomazánky, nebo smažené v pivním těstíčku, co jiného klasičtějšího v Olomouci, že? Mají tu také dobrou svíčkovou a guláš, z lehčích jídel můžete zkusit rybu. Obsluha někdy nemá svůj den, ale jídlo nezklame, což se nedá říct o jiných mnohdy vyhlášenějších olomouckých restauracích.

4/Jazz Fresh Café

Odpolední filtrovanou kávu a svačinu v podobě dortu, toastu nebo čerstvé obložené bagety si dejte v Jazz Fresh Café, které je příhodně umístěno nedaleko Vlastivědného muzea, kde je do 16. 10. 2016 výstava Andyho Warhola, a zároveň velmi blízko Muzea umění, ve kterém je až do konce října velká výstava fotografií Jindřicha Štreita. Kávu tu mají z berlínského The Barn, kromě espresa a mléčných nápojů na jeho bázi vám tu připraví i aeropress nebo kávu překapávanou na dripu či zastudena extrahované cold brew.

5/Entrée

Nebudu lhát - kdybych měla na návštěvu Olomouce jen dvě hodiny, oželela bych obě náměstí i orloj z roku 1955, dokonce i chrám svatého Mořice a hrad, na kterém v roce 1306 vymřeli Přemyslovci po meči. Z nádraží bych zamířila rovnou do restaurace Entrée, vždyť je to kousíček. Entrée je v mém osobním žebříčku momentálně jedničkou mezi restauracemi u nás. V krásném prostředí tu servírují naprosto fantastická jídla za ceny, které zaplatím zcela bez váhání. Vypravíte-li se do Entrée, nezapomeňte na rezervaci, byla by škoda nenajít tu místo.

6/The Black Stuff Irish Pub & Whisky Bar

Pokud dostanete po večeři chuť na skleničku, můžete zamířit směrem do centra do Black Stuffu. Mix irské hospody s koktejlovým barem nabízí už víc než deset let něco pro každého. Na čepu je osm zahraničních piv a k tomu další dvě česká, v nabídce je neuvěřitelných 450 druhů whisk(e)y včetně opravdu raritních lahví. Koktejly tu mají v porovnání s Prahou až směšně levné, v průměru za 85 korun, a ne proto, že by jim nevěnovali náležitou péči.

7/Hospůdka U Kuděje

A pokud před destiláty preferujete české pivo, ideálně z malých a minipivovarů, vypravte se do Hospůdky U Kuděje. Na pěti pípách se tu střídají piva zblízka i daleka. V Olomouci samotné je totiž překvapivé množství řemeslných pivovarů, ale točí tu pivo z celé republiky. Historizující interiér hospody pojmenované po známém příteli Jaroslava Haška -Zdeňku Matěji Kudějovi je útulný a má to tu zvláštní příjemnou atmosféru. •

Kafe jak lusk Třída Svobody 4, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: P o - P á 7 - 1 9, So 8-13 T: 607 592 923 www.kafejaklusk.cz

Traffic Coffee Palackého 25, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: Po-Pá 7.15-18 T: 603 288 554

Hanácká hospoda Dolní náměstí 38, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: Po-Čt 10-00, Pá 10-01, So 11-01, Ne 11-00 T: 774 033 045 E: hanackahospoda@seznam.cz www.hanackahospoda.com

Jazz Fresh Café Sokolská 48, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: P o - P á 7 - 2 2, So 8-20, Ne 14-18 T: 606 780 161 E: cafe@jazzfreshcafe.cz www.jazzfreshcafe.cz

Entrée Resort Hodolany, Ostravská 1, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: Po-Ne 11-14, 17-00 T: 585 312 440 E: info@entree-restaurant.cz www.entree-restaurant.cz

The Black Stuff Irish Pub & Whisky Bar 1. máje 19, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: Po-Čt 16-02, Pá 16-03, So 17-03, Ne 17-23 T: 774 697 909 E: info@blackstuff.cz www.blackstuff.cz

Hospůdka U Kuděje Krapkova 20, Olomouc OTVÍRACÍ DOBA: Po-Pá 15-23, So-Ne 18-23 T: 777 068 357 zmkudej.wz.cz/uvod.htm

O autorovi| Klára Donáthová donathová@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít