Hořká příchuť náchodského Primátora

29. července 2013, 00:00 - Matěj Štětka
29. července 2013, 00:00

Dramatický příběh prodeje posledního většího městského pivovaru v Česku pomalu spěje ke konci

Pět let trvající kauza dospěla v závěru června do finále. Vrchní soud v Praze s definitivní platností zamítl žalobu Pivovaru Holba napadající převod náchodského pivovaru na nového vlastníka, firmu LIF. Nicméně na jiném místě a jiný soud – Okresní soud v Náchodě – paradoxně potrestal šestiletým zákazem výkonu veřejné funkce bývalého náchodského starostu Oldřicha Čtvrtečku (ODS) za machinace při prodeji pivovaru.

Okresní soud současně vyzval město Náchod, aby nárokovalo údajnou škodu ve výši 35 milionů korun po Čtvrtečkovi v občanskoprávním řízení. Radnice se ale k ničemu podobnému nechystá. „Rozhodně nebudeme v této kauze již činit žádné kroky,“ řekl týdeníku Euro starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) a dodává: „Už teď je to pro mne osobně i lidsky nešťastná záležitost, kterou je potřeba co nejrychleji uzavřít.“ Holba bez záruky Rozhodnutí, že se největší pivovar v Královéhradeckém kraji s ročním výstavem na úrovni 130 tisíc hektolitrů piva prodá, padlo na radě města v polovině roku 2008. Od tohoto data až do února 2009 proběhla řada licitací, přetlačování a dohadování mezi městem a dvěma nejvážnějšími zájemci, společností LIF (vlastnící pivovary Svijany a Rohozec) a Pivovarem Holba (patří do skupiny PMS spolu se středomoravskými pivovary Zubr a Litovel). „Pivovar byl na vrcholu ekonomických a produktivních schopností. Zároveň ale nebyl schopen déle čelit velkým konkurenčním tlakům,“ zdůvodňoval prodej pivovaru tehdejší starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS). Současný starosta a někdejší zastupitel Jan Birke tvrdí: „S prodejem jsem tehdy nesouhlasil, klíčový majetek města se prodávat nemá.“

Kromě ceny, která vystoupala z původně nabízených 90 milionů až na údajných 185 milionů korun, se na radnici vedla diskuse o způsobu prodeje. Nakonec vše dospělo k tomu, že město v půlce prosince 2008 prostřednictvím inzerátů v Hospodářských novinách a Obchodním věstníku vyhlásilo soutěž na prodej 100 procent akcií společnosti Pivovar Náchod za minimální cenu 150 milionů korun. Sešli se tři zájemci a dva byli výběrovou komisí pro nesplnění podmínek vyřazeni. Jedním z vyřazených byl Pivovar Holba, jenž údajně nabízel nejvyšší částku 185 milionů korun. Společnost LIF nabídla 150 milionů.

Na první pohled bylo vše jasné, Holba nabídla o 35 milionů více než LIF. To však nepopíral ani Čtvrtečka. „Pivovar Holba, který přišel s cenou 185 milionů za pivovar Primátor, nabízel skutečně cenu nejvyšší. Tu bychom také s radostí akceptovali, ale uvedená cena byla doplněna o řadu podmínek. A ty byly bohužel zásadní,“ řekl do místních médií tehdejší starosta. „Nabízená cena 185 milionů byla splatná do pěti let od podepsání smlouvy. Znamenalo by to tedy, že kdybychom pivovar prodali Holbě, finance by město obdrželo možná až za pět let.

A ani po uplynutí doby pěti let smlouva nezaručovala, že tuto částku skutečně obdržíme,“ dodal Čtvrtečka.

Slova bývalého starosty potvrzuje právní stanovisko Vladimíra Špačka, které si výběrová komise vyžádala a jež má týdeník Euro k dispozici. „Kupující ve smlouvě neposkytuje žádné záruky, že kupní cenu skutečně zaplatí. S nezaplacením pro sebe nespojuje žádné sankce a z nezaplacení pro něho nevyplývá žádný postih,“ uvádí se mimo jiné v tomto stanovisku k návrhu kupní smlouvy Pivovaru Holba.

Špaček pak návrh označuje spíše jako návrh smlouvy o smlouvě budoucí. Hra na prodlužovanou Prodej pivovaru dospěl do finále. Pár dní před koncem února 2009 se sešli zastupitelé města a rozhodli, že pivovar v Náchodě získá společnost LIF za 150 milionů korun. „Každý z 27 zastupitelů měl k dispozici kupní smlouvu společnosti LIF, kupní smlouvu společnosti Holba, zápis z hodnotitelské komise, zápis z rady města a právní posouzení JUDr. Vladimíra Špačka k oběma návrhům kupních smluv,“ vzpomíná na tehdejší schůzi zastupitelů Tomáš Kučera ze společnosti LIF. „Pokud si dobře pamatuji, žádný ze zastupitelů nenavrhl prodat akcie Holbě, a to i navzdory tomu, že Holba zaslala všem zastupitelům dvanáctistránkový dopis,“ dodává Kučera.

S tímto rozhodnutím se však neúspěšný zájemce o náchodský pivovar nesmířil. Pivovar Holba zažaloval u Krajského soudu v Hradci Králové město Náchod a LIF s tím, že požaduje zrušení kupní smlouvy. Krajský soud v říjnu 2009 žalobu zamítl. Holba se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze. Ten případ vrátil se žádostí, aby krajský soud zdůvodnil své stanovisko judikáty vyšších soudů. V únoru 2012 proběhlo další jednání krajského soudu. „Žaloba Holby byla opět jednoznačně zamítnuta s využitím judikátů Nejvyššího a Ústavního soudu. Hlavní důvod zamítnutí žaloby byl, že právní postavení Holby by se zrušením kupní smlouvy nezměnilo – Holba by akcie pivovaru nezískala, a proto nemůže uplatňovat takzvaný naléhavý právní zájem,“ popisuje výrok soudu Kučera ze společnosti LIF.

Rozuzlení přišlo až letos v závěru června.

Vrchní soud v Praze zamítl žalobu na neplatnost prodeje městského pivovaru v Náchodě liberecké firmě LIF. „Bylo to pro nás klíčové rozhodnutí a jsem velmi rád, že to pro město dopadlo dobře,“ komentuje rozhodnutí starosta Náchoda Jan Birke. Pivovaru Holba tak zbývá poslední šance a tou je dovolání k Nejvyššímu soudu. „Tuto možnost zvažujeme, ale nejdříve si musíme verdikt Vrchního soudu důkladně prostudovat a o dalším postupu se poradit s právníky,“ řekl týdeníku Euro předseda představenstva a ředitel Pivovaru Holba Zdeněk Konečný. Lhůta pro podání dovolání je dva měsíce a začíná běžet dnem doručení písemného rozsudku.

Kůže na trhu Pivovar Primátor nového vlastníka už získal.

Lidský rozměr této pivovarské privatizace se ale teprve roztáčí. Souběžně s obchodním soudem bylo zahájeno trestní stíhání bývalého starosty Oldřicha Čtvrtečky. „V červnu 2009 přepadly desítky policistů sídlo LIF, město Náchod a sídlo firmy, která organizovala výběrové řízení. K prohlídce sídla společnosti LIF k zabavení dokumentů a stažení dat z počítačů nebyl vydán soudní příkaz,“ popisuje průběh vyšetřování Tomáš Kučera ze společnosti LIF. „Na stížnosti policie ani inspekce prakticky nereagovaly, zabavené dokumenty nebyly do dnešního dne vráceny. Následné nepříjemné vyšetřování trvalo dva roky,“ podotýká Kučera.

Došlo k obvinění exstarosty Čtvrtečky s tím, že poškodil město Náchod o 35 milionů korun (rozdíl mezi kupní smlouvou LIF a návrhem Holby). Na začátku ledna 2011 proběhlo předběžné líčení Okresního soudu v Náchodě a případ byl následně vrácen státnímu zástupci.

Údajně v předloženém spise nebyly žádné důkazy pro obvinění starosty. Státní zástupce podal stížnost ke Krajskému soudu v Hradci Králové, který ji zamítl. Do hry vstoupil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a podepsal stížnost pro porušení zákona, kterého se podle něho dopustil okresní a krajský soud. Nejvyšší soud rozhodl, že oba nižší soudy porušily zákon, a nařídil, aby se Okresní soud v Náchodě obviněním exstarosty Čtvrtečky zabýval v hlavním líčení. Okresní soud několikrát zasedal a v červnu vynesl již zmiňovaný verdikt o vině exstarosty. Ten se proti rozhodnutí okamžitě odvolal.

„Více než tři roky se všude mluví a píše, že exstarosta Čtvrtečka poškodil město Náchod o 35 milionů korun a že mu hrozí deset let vězení,“ prohlašuje Tomáš Kučera. „Trestní stíhání a dění okolo něj přispěly k psychickému a fyzickému zhroucení poctivého člověka, který se snažil pro pivovar Primátor zajistit lepší budoucnost a všechna rozhodnutí realizoval přes zastupitelstvo, kde měl jen jeden hlas z dvaceti sedmi,“ říká Kučera. Právě tato skutečnost budí ve vztahu k červnovému rozhodnutí soudu značné rozpaky. „Je absurdní svádět vinu na někoho, kdo podpisem příslušných smluv pouze realizoval rozhodnutí, které udělal někdo jiný, v tomto případě zastupitelstvo města,“ komentuje verdikt okresního soudu předseda Svazu měst a obcí ČR, primátor Kladna Dan Jiránek. Ostatně primátor Mostu Vlastimil Vozka kriminalizaci starostů a primátorů nedávno označil za rodící se velký problém. „Velmi se mi to nelíbí, protože to jsou lidé, kteří až příliš často nesou svoji kůži na trh,“ řekl v jiné souvislosti Vlastimil Vozka.

Tragikomičnost případu dokresluje současná situace. Nové vedení města Náchod si nemůže kooperaci s novým vlastníkem vynachválit.

„Spolupráce s firmou LIF je velmi dobrá. Zatím plní vše, co slíbí,“ tvrdí starosta Jan Birke. I pivovaru se daří a zaměstnává jenom v Náchodě asi 100 lidí. „To v dnešní době není k zahození,“ dodává Birke.

Prodej Pivovaru Náchod měl dopad na rozdělení pivního trhu v České republice. „V roce 2008 měla skupina PMS relativně suverénní postavení za tehdy pátým Budvarem. Již za loňský rok naše pivovary i díky 124 tisícům hektolitrů z pivovaru Primátor v ročním výstavu skupinu PMS předstihly,“ pochvaluje si Tomáš Kučera ze společnosti LIF. Boj bývalého starosty Oldřicha Čtvrtečky za očištění jména však teprve začíná. l

Pivovar nového vlastníka již získal, lidský rozměr této privatizace se ale teprve roztáčí.

O autorovi| Matěj Štětka, stetka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít