Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Hop na výsluní

18. února 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
18. února 2013, 00:00

Podnikatelem roku 2012 je František Piškanin z rodinné logistické firmy Hopi

Na podnikatelské výsluní v České republice vyskočila firma Hopi, když její majitel a šéf František Piškanin získal ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2012. Trofej na galavečeru v žofínském paláci převzal z rukou pražského primátora Bohuslava Svobody a vedoucí partnerky pořadatele Ernst & Young Magdaleny Souček. „Věřím, že František Piškanin bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále a že jeho příběh osloví porotu v Monte Carlu stejně jako nás,“ řekla při předávání Souček.

Před médii dosud spíše schovávající se Piškanin bude mít pár měsíců na to, aby se připravil na červnový výjezd do Monaka, kde bude jako již třináctý český Podnikatel roku bojovat o světovou trofej. Loni ji vyhrál Keňan James Mwangi, ředitel Equity Bank, přičemž Česko v globálním klání reprezentoval Jannis Samaras z Kofoly. Ten letos předsedal odborné porotě, která toho nejlepšího vybírala z více než šedesátky tuzemských byznysmenů. Součet obratů jejich firem za rok 2011 přesáhl 48,6 miliardy korun. V průměru má společnost podnikatele nominovaného do soutěže obrat 796 milionů korun, což je oproti minulému ročníku o téměř 33 procent více. Don’t worry be Hopi Historie firmy Hopi se začala psát v roce 1992 v malé prodejně v Karlových Varech a mimo jiné pod vedením Františka Piškanina pomáhala s expanzí řetězce Plus Discount na český trh. Piškanin nijak nezastírá, že mu v začátcích pomohly kontakty, jež získal prostřednictvím Rudolfa Houdka. Německý podnikatel narozený v roce 1913 kdysi začal podnikat v Česku, kde vybudoval výrobu uzenin. V roce 1945 byl ale vysídlen a znovu začal podnikat v Mnichově. Uzeniny z firmy Houdek jsou tam oblíbené dodnes a jejich dlouholetý šéf mimo jiné spoluzaložil fotbalový klub Bayern Mnichov.

Právě díky tomuto byznysovému matadorovi, získal český podnikatel kontakty i představu o tom, jak se západní „žraloci“ chystají vplout na nově otevřené porevoluční trhy.

Díky zkušenostem v zajišťování servisu partnerům vyrostla Piškaninova firma během dvaceti let v jednu z největších logistických společností ve střední Evropě.

Její název vznikl jako spojení jmen Houdek a Piškanin. Německý podnikatel byl ostatně mezi lety 1994 a 2012 polovičním vlastníkem Hopi. Piškaninovi tím pomohl v období, kdy se banky právě nehrnuly do úvěrování firem.

Loni ale Piškanin firmu vykoupil a tehdy byla oceněna na 1,2 miliardy korun. Svůj byznys má nyní rodinná firma kromě Česka i na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a od letoška i v Rumunsku.

„Chceme, aby se našim partnerům při názvu Hopi vybavila důvěra, nejnovější technologie, know-how, špičkové IT a rodina, která neumí prohrát. Partneři vědí, že si s námi nenabijí ústa a že nám mohou věřit. To je myšlenka, která nás vede dopředu,“ říká o svém podnikání Piškanin. Jeho společnost aktuálně usiluje o pozici jedničky ve střední Evropě v logistice mražených výrobků a nově plánuje i vstup na rakouský trh.

František Piškanin je zároveň předsedou představenstva a jediným majitelem FDM Holdingu, který se letos přejmenuje na Hopi Holding a zastřeší celkem čtrnáct Piškaninových společností. Kromě logistiky se věnují i realitám a zemědělství. Od loňského roku se mezi ně počítá i výrobce jogurtů Hollandia a firma Agro-Otročín. Skupina loni utržila zhruba 10,5 miliardy korun a zisk činil asi 200 milionů. Z generace na generaci Podobně jako jiní dlouholetí podnikatelé řeší i pětašedesátiletý Piškanin, kdo po něm podnikání převezme. Ve skupině už pracují oba jeho synové a v plánu je, aby rodina měla do budoucna spíše strategickou úlohu. „Je pravda, že předávání z generace na generaci některé firmy nezvládnou. Neberu to na lehkou váhu a v posledních dvou letech hledám optimální variantu. Chci firmě dát do budoucna podobu, aby přežila,“ prohlásil mimo jiné František Piškanin ve svém vůbec prvním velkém rozhovoru pro deník MF Dnes.

O vítězstvích nominovaných podnikatelů nerozhodovaly jen jejich ekonomické výsledky nebo podnikatelský příběh. Důležitý byl i jejich vliv na společnost, který asi nejvíce vynikl v kategorii Sociálně prospěšný podnikatel roku 2012. Zvítězil v ní Robert Schönfeld, jenž v roce 1998 založil první mezinárodní školu hudby a umění v Česku. Dnes ji navštěvuje přes 500 studentů a učí na ní více než stovka pedagogů. l

Ernst & Young Podnikatel roku 2012 Prahy a středních Čech Zdeněk Pelc, GZ Digital Media, a. s. – společnost je světovou jedničkou ve výrobě vinylových desek a celosvětově patří k nejvýznamnějším firmám ve svém oboru. Zaměřuje se nejen na rozmnožování záznamu zvuku, obrazu či softwaru, ale zejména na rozsáhlou polygrafickou výrobu. Olomouckého kraje Josef Žáček, Česko-slezská výrobní, a. s. – pro celý svět vyrábí obytné i sanitární kontejnery a objekty z kontejnerových modulů, které se využívají nejen na stavbách, ale i při sportovních akcích, pro charitativní organizace nebo se v nich provozují školky. Jihomoravského kraje Pavel Sobotka, Frentech Aerospace, s. r. o. – firma vyrábí přesnou mechaniku pro letecký a vesmírný průmysl, podílí se například na výrobě telekomunikačních družic projektu Iridium next. Moravskoslezského kraje Mieczyslaw Molenda, Gascontrol, společnost s r. o. – přední český producent a dodavatel technologií v oblasti energetiky, strojírenství a stavebnictví zaměstnává cca 1000 lidí. Specializuje se na výzkum, výrobu, montáž a servis plynárenských, energetických a vodárenských zařízení. Královéhradeckého kraje Josef Novák, VEBA, textilní závody, a. s. – jedna z mála tradičních textilek, která na českém trhu přežila, zaměřuje se na produkci oděvního a domácenského textilu, který je z více než 90 procent exportován. Plzeňského kraje Zdeněk Blažek, Replast Holding, spol. s r. o. – skupina se věnuje zpracování a následné recyklaci elektrických kabelů, elektronických odpadů a odpadů ze železných, barevných a drahých kovů. V oblasti plastů se specializuje na výrobu celé řady produktů z kabelového izolačního PVC. Cena poroty Zuzana Ceralová Petrofová, Petrof, spol. s r. o. – tradiční výrobce pianin a klavírů, který i přes zeštíhlení v důsledku krize zůstává největším evropským producentem ve svém oboru. Technologický Karel Volenec, ELLA – CS, s. r. o. – ryze česká společnost vyvíjí a vyrábí specializovanou podnikatel roku zdravotnickou techniku. Její stenty neboli výztuhy tělních dutin se používají po celém světě. Sociálně prospěšný Robert Schönfeld, International School of Music and Fine Arts – mezinárodní podnikatel roku umělecká škola nabízející volnočasové hudební, výtvarné a taneční kurzy pro děti i dospělé. Dnes má 500 žáků, výuka probíhá nejen v češtině, ale také v angličtině, francouzštině, němčině, ruštině, italštině a japonštině. Nejlepší podnikatelský příběh Helena Bednářová, Centrin CZ, s. r. o. – společnost od roku 2007 poskytuje podle čtenářů iDnes.cz a MF Dnes dlouhodobé i krátkodobé pobytové sociální služby pro seniory. Svá zařízení má v Praze, Unhošti a Zruči nad Sázavou, kapacita je necelých 300 lůžek.

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče